Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Zekat yalnız nakit mi verilir Zekat kağıt paraylamı verilir Hz. Peygamber döneminde zekât , devlet tarafından toplanan din i bir vergiydi. Ve Kur'ân'da Tevbe 60'ıncı

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Zekat sadece para olarak mı verilir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Zekat yalnız nakit mi verilir
  Zekat kağıt paraylamı verilir


  Hz. Peygamber döneminde zekât, devlet tarafından toplanan dini bir vergiydi. Ve Kur'ân'da Tevbe 60'ıncı ayette sayılan sınıflara harcanırdı. Zekâtın harcama kalemleri dikkatle incelenirse hemen devletin bütün kamu harcamalarını kapsadığı anlaşılır. Çünkü bunlar fakirler, yoksullar, zekât toplayan memurlar, kalpleri İslâm'a ısındırılacak olanlar (Müslüman olmaları gerekmez), kölelikten kurtarma, borçlular, Allah yolu ve yolculardı.

  Zekât olarak verilecek mallar yerine, bunların kıymetlerini de vermek caizdir. Kıymet denilince, altın ve gümüş anlaşılır. Başka mal [çek, senet veya paralar] anlaşılmaz; çünkü eşyanın kıymeti altın ve gümüşle anlaşılır.

  Bakır paranın zekâtı, aynı cins bakır paradan verilmez, gümüş olarak verilmesi gerekir. İmam-ı Ebu Yusuf hazretleri buyurdu ki: Toprak sahiplerinden uşur ve zekât olarak, altın ve gümüş yerine, başka geçer akçe [kâğıt para] almak haram olur. Her ne kadar bunlar, herkesin kabul ettiği damgalı paraysa da, altın değil, bakır paradır. (Redd-ül-muhtar)

  Altın ve gümüş olmayan, tedavüldeki para ile zekât verilmez. Zekat, ya altın veya gümüş, yahut ticareti yapılan maldan verilir. İmam-ı Nesefi hazretleri buyuruyor ki: (Bir zengin, yemek satın alıp fakire yedirse, zekât vermiş olmaz.) (Zahire)

  Zekât olarak altın ve gümüş yerine, bunların kıymeti kadar uruz [ticaret malı] vermek sahihtir. Elbise tüccarı, ya ticaretini yaptığı elbiseden veya değeri kadar altın, gümüş verir. (Tahtavi)

  Beş devesi olan, bir koyun verir. 24’e kadar dört koyun verilir. 25’ten 35’e kadar olan deve için, iki yaşına girmiş bir yavru dişi deve verilir. 36’dan 45’e kadar, üç yaşına girmiş dişi deve yavrusu verilir. 46’dan 60’a kadar, yük vurulabilecek, dört yaşına girmiş dişi deve verilir. Bundan daha fazlası için de, yine belli sayılarda dişi deve verilir. Zekât olarak, erkek deve verilmez. Erkek develerin zekâtı bile dişi deve olarak verilir. Dişi devesi yoksa değeri kadar altın veya gümüş verilir. Başka mal verilmez. (Hindiyye)


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Zekat Para Olarak Verilir Mi
 3. Zekat Mal Olarak Verilir Mi
 4. Zekat Kağıt Para Olarak Verilir Mi
 5. Zekat Kumanya Olarak Verilir Mi
 6. Zekat Giyim Olarak Verilir Mi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri