Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Salih Paşa Camisi (Sorgun) , Salih Paşa Camisi Yozgat , Salih Paşa Camisi mimarisi Yozgat ili Sorgun ilçesi’nde , Sorgun Çayı kenarında bulunan bu cami

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Salih Paşa Camisi nerede, Salih Paşa Camisi hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Salih Paşa Camisi (Sorgun), Salih Paşa Camisi Yozgat, Salih Paşa Camisi mimarisi

  Yozgat ili Sorgun ilçesi’nde, Sorgun Çayı kenarında bulunan bu cami, kitabesinden ve Ebcet hesabından öğrenildiğine göre h.1228 (1813) yılında Salih Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami 1955 yılında batı duvarı dışında orijinal biçimine uygun olarak tamamen yenilenmiştir.
  Cami ilk yapımında kesme taştan dikdörtgen planlı olup, üzeri kırma çatı ile örtülmüştür. Önündeki son cemaat yerinden içerisine girilen ibadet mekânın üzeri ahşap tavanla örtülmüştür. Üç sahınlı olan bu mekân toplam on dikdörtgen söveli pencere ile aydınlatılmıştır. Bunların üzerinde de on tane dikdörtgen söveli ikinci sıra pencere bulunmaktadır.

  Cami son onarım sırasında yenilendiğinden, mihrap ve minberi ile birlikte içerisinde dikkati çeken herhangi bir bezeme bulunmamaktadır.  Caminin yanında orijinal kesme taştan dikdörtgen kaide üzerindeki yuvarlak gövdeli, tek şerefeli minaresi bulunmaktadır. Pabuç kısmından sonra minare çatı içerisinden yükselmektedir.

  Bugünkü cami kesme taştan kare planlı, kubbeli ve iki minareli olarak yapılmıştır.Kare planlı olan caminin duvarları altlı üstlü pencerelerle aydınlatılmıştır. Merkezi kubbe büyük yuvarlak kemerler üzerine pandantiflerin yardımı ile betonarme olarak oturtulmuştur. Mimari yönden de herhangi bir özellik taşımamaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kurşunlu- Bıyıklı Mehmet Paşa Camisi Diyarbakır
 3. Kilis Canbolad Paşa Külliyesi,Canbolad Paşa Külliyesi nerede,Canbolad Paşa Külliyesine nas
 4. Adana eski camii-Yağ Camisi, Adana Yağ Camisi tarihi, Yağ Camisi hakkında bilgi
 5. Uşak Çakoloz Camisi, Çakoloz Camisi hakkında bilgi, Çakoloz Camisi nerede, Çakoloz Camisin
 6. Afyon Gedik Ahmet Paşa Külliyesi,Gedik Ahmet Paşa Külliyesi nerede,Gedik Ahmet Paşa Külliy
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri