Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Çalılıkta yürümek Me din e'de inen ayetler kıyamet vaktine kadar rehberimiz olacak , Me din e'de inen ayetlere göre yaşayıp öleceğiz inş allah . İtikadımız

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çalılıkta yürümek

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çalılıkta yürümek  Medine'de inen ayetler kıyamet vaktine kadar rehberimiz olacak, Medine'de inen ayetlere göre yaşayıp öleceğiz inşallah. İtikadımız budur. Hayat ölçülerimiz de bu çerçevededir. Yeryüzünün neresinde bulunursak bulunalım, orası bizim için Medine'ye uyarlanmış bir zemindir. Zaman hangi çağı gösterirse göstersin, bizim için vahyin indiği zamana göre hayat vardır. Müslümanlıktan anladığımız budur. Eskiyen veya etkilenen bir din değildir iman ettiğimiz İslam!

  Elimizdeki Kur'an'ımız, hadislerimiz bize yaşadığımız sürece rehber olmaya, başka kaynağa muhtaç olmadan ayakta kalmaya yetecek güçtedir. Ne Kur'an ne sahih hadisler bir aşınma görmemiştir. Dünya hayatımız için bize yeterli olduğuna inandığımız Kur'an ve hadisler, ilk nesil olan ashabı hangi cennete götürecekse, bu asırdaki veya gelecek asırlardaki Müslümanları da o cennete sevk etmeye muktedir enerjisini taşımaktadır. Onların heyecanı ile bizim heyecanımız aynı kaynaktandır. Onların umdukları akıbetleri ile bizim umduğumuz akıbetimiz aynıdır. Eskimeyen, geri kalmayan bir kaynaktan beslenen imanımız Allah'ın izni ile son insana kadar devam edecektir.

  Her Müslüman nesil, imanını yaşadığı zamana hâkim hale getirmek için uğraşmak zorundadır. Buna cihad diyelim, amel-i salih diyelim; kullandığımız isimler önemli değildir. Önemli olan imanımızın kaynağı olan Kur'an'ı ve hadisleri üzerinde gezindiğimiz toprağa hâkim kılmaktır. Müslüman kendisi ayakta kalabilmek ve üzerine düşen görevi ifa etmiş olmak için buna mecburdur.

  İlk nesil olan sahabeler, kendi şartlarını, karşılaştıkları zorlukları aşarak dinleri için gelecek nesillere yetecek büyük bir yatırım yapmışlardır. Ebu Cehiller, Ebu Lehebler onları gayelerinden alıkoyamadı. İleriki dönemlerde imtihan türü değişti, fakirliğin yerini zenginlik, dış güçlerin yerini iç fitne aldı, yine de onlar büyük gayeden geri kalmadılar. Tarihin şehadetiyle üzerlerine düşeni en mükemmel şekliyle yerine getirdiler. Allah onlardan razı olsun.

  Şüphesiz ilk nesli izleyen ikinci nesil tabiin için de benzer şeyleri söylemek mümkündür. Onlar da mükemmel gayretler içinde oldular. Onların artıları, ashabın şartlarından bir nebze farklıydı. Buna rağmen başardılar. İhlâsları sayesinde Allah onlara yardım etti; zoru başardılar, zamanın bereketini gördüler.

  bize düşen


  Biz, iki sorumluluk taşıyoruz. Birincisi, yaşadığımız zamanın fitneleri ne olursa olsun, erimeden, bozulmadan vahyin, indiği günlerdeki tazeliği ile bizde kalmasına çalışmaktır. İmanımızın bin bir fitneye maruz kalabileceğinin şuurunda olmak zorundayız. Ebu Cehiller, Ebu Lehebler olmayabilir. Ama onları aratmayacak, kimi zaman onlar gibi ürkütücü görüntüsü olmayan, ambalajı şirin fitnelere muhatap olabileceğimizin idrakinde olmalıyız. Gece, gündüz teyakkuzda olarak koruyabileceğimiz bir imanın bizi cennete götüreceğini bilmemiz lazım. Hadislerde haber verilen, 'gece karanlığı gibi fitneler' ne anlama gelmektedir, bize ne etkisi olabilir gibi sorular zihnimizi meşgul etmelidir.

  İkinci sorumluluğumuz ise, bize intikal eden iman nurunun bizden sonrakilere taşınması için yapmamız gerekenlerle ilgilidir. Kur'an alfabesinin yayılmasından, siyasetin yönlendirilmesine kadar, imanın bir dava olarak gelecek kuşaklara pürüzsüz taşınması için gereken her şey bu sorumluluk dairemizin içinde kalmaktadır.


  Yürümek durumunda olduğumuz yol çalılık olabilir, olacaktır da. Başta enbiya olmak üzere, düz yollarda yürüyen olmamıştır. Tahminlerimizin üstünde sıkıntılar, aşılması güç tepeler önümüze çıkabilir. Dostumuz düşmanımızdan daha az olabilir hatta tek kalabiliriz. Her şarta hazır, Allah'tan başkasından beklentisi olmayan, tek kalmakta bir sıkıntı görmeyen, Allah katındaki ecri dünya nimetlerinden hiç birine değişmeyen bir anlayışla yol almak durumundayız. Bizden önce Allah'ın rızasına erenler bu şartlarda o rızaya erdiler. Yol budur. Çalılık da olsa, çamur da olsa yol budur. Bu yolun sonu cennettir.

  Yol, mevsim şartları
  Allah'ın dini aynı din, vaat edilen cennet aynı cennettir. İstenenler de aynıdır. Namaz aynı namaz, cihat aynı cihat, Yahudi aynı Yahudi'dir. Sadece mevsim değişiktir, imtihanın sunuşu değişiktir. Yine imtihanın özü, can ve mal üzerinden sınanmak vardır. Yine şehvetlerimizin frenlenmesi sorunu vardır. Bu açıdan ashapla aramızda bir fark yoktur. Onlarda eksi durumunda olanlar bizde artı duruma geçmiş olabilir. Mesela, onlar ellerine alıp okuyabilecekleri bir mushaf bile bulamıyorlardı, buna karşılık volkan gibi kaynayan bir Kur'an sevdaları vardı. Bizde bunun tersi olmuş olabilir; Kur'an okuma aşkımız o derece değil ama evlerimiz, raflarımız Mushaflarla süsleniyor. Neticede Rabbimizin bizden isteği bellidir: Kur'anlı bir hayat!

  Şartların değişikliğine aldanıp dinimizi ihmal etmemizin bir özrü yoktur. Temennilerle oyalanamayız. Zamanımız ne olursa olsun bizim için hedef bellidir. Rabbimizin rızasının yolları açıktır. Mazeret yerine çareler üretmek zorundayız.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Rüyada Yavaş Yavaş Yürümek Görmek Ne Demek? Rüyada Yavaş Yavaş Yürümek Görmek Ne Anlama Ge
 3. Rüyada Yaya yürümek Görmek Ne Demek? Rüyada Yaya yürümek Görmek Ne Anlama Gelir?
 4. Yayaların yürümek için kullandığı alana ne denir
 5. Rüyada Buz Üstünde Yürümek
 6. Bıçak Sırtında Yürümek
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri