Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İki Çocuk Arasındaki Yaş Farkı! Aile Haber Çocuğunuza mutlaka kardeş gerekir mi? Kaç yıl arayla ikinci çocuğu yapmalısınız? Peki ya büyük çocuğunuz kardeşini kıskanırsa? Bir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İki Çocuk Arasındaki Yaş Farkı!

  Sponsorlu Bağlantılar
  İki Çocuk Arasındaki Yaş Farkı!

  Aile Haber Çocuğunuza mutlaka kardeş gerekir mi? Kaç yıl arayla ikinci çocuğu yapmalısınız? Peki ya büyük çocuğunuz kardeşini kıskanırsa?

  Bir çocuğunuz var ve ona bir kardeş vermeniz gerekip gerekmediğinden emin değilsiniz. Bu, pek çok ebeveynin çözmekte zorlandığı bir soru. Ne de olsa bir taraftan hayat şartları zorluyor.
  Diyelim ki ikinci çocuğunuza hamile kalmaya karar verdiniz. İki çocuğunuz arasındaki yaş farkı ne olmalı?
  İkinci çocuğunuz da dünyaya geldi. Ya büyük çocuğunuz küçük kardeşini kıskanırsa? Bu kıskançlık normal midir dersiniz? Onları yalnız başlarına bir arada bıraktığınızda neler yaşanabilir? Bu kıskançlıkla nasıl baş edeceğinizi biliyor musunuz? Peki ya her iki çocuğunuza nasıl ve ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini?
  İki çocuk arasında yaş farkı ne kadar olmalı?

  İki çocuk arasında çok az ara olmamasını tavsiye ediyoruz. Çocuk, hayatının en az ilk 2- 2,5 yılında annenin bütün verebileceklerine muhtaç. Dolayısıyla o muhtaçlık durumu tam tamamlanmadan, başka bir canlıyı işin içine soktuğunuz zaman çatışma olması kaçınılmaz. O nedenle iki çocuk arasında en azından 2-2,5 yıl fark olması gerekir. Bu, kadının fiziksel olarak vücudunun toparlanıp başka bir hamileliğe hazır olması için de gerekli olan süre.
  Arada çok fazla fark olduğu zaman, örneğin 10 yaş gibi, çocukların arasındaki ilişkide kuşak farkından kaynaklı kopukluk olabilir. Çiftlerin 2,5 yaş farktan başlayıp 6-7 yaş farka kadar kardeş getirmeleri hoş olabilir.
  Çocuğumuza mutlaka kardeş gerekir mi?

  Tek çocuğunuz varsa, bu demek değildir ki tek çocuk sorunlu olacak. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kardeşlik ilişkisinden çocukların çok büyük kazanımları var. Kardeşlik önemli bir ilişkilenme. Sorumluluk paylaşma, sorun çözme becerileri geliştirme, duygusal olarak biriyle işbirliği içinde olma anlamında kardeş sahibi olmanın yaşam becerilerine katkısı çok büyük. Çocuk da özellikle “Kardeş istiyorum” diyorsa, bunu ciddiye alıp düşünmek gerekir.
  Fakat bir kardeş geldikten sonra “Bak, sen istedin diye kardeş yaptık, şimdi neden böyle yapıyorsun?” demekten özellikle sakının. Kardeşi çocuğun sorumluluğu, onun aldığı kararmış gibi göstermeyin. Bu, her ne kadar çocuk da istemiş olsa da sizin aldığınız bir karar.
  Çocuğumun yeni doğan kardeşini kıskanmamasını nasıl sağlarım?

  Öncelikle bunun doğal olarak yaşanacak bir şey olduğunu bilmek ve kabul etmek gerekir. Fakat bu süreçte çocuğunuzu yalnız bırakmamalısınız da. Onun yakınında, onunla bir şeyler paylaşan, onu rahatlatan ve yönlendiren kişi olmalısınız.
  Örneğin, çocuğunuzu cesaretlendirin, kardeşiyle ilgili bir resim yapsın ve siz de onu çerçeveleyip kardeşinin odasına asın. Kardeş geldiği zaman, kardeşinin fotoğrafını büyük çocuğunuzun odasına, büyük çocuğunuzun fotoğrafını da yeni gelen kardeşin odasına koyun ki ilişkilerini besleyin.
  Kardeşinin bakımını yaparken büyük çocuğunuzdan mutlaka yardım alın. Örneğin, alt değiştirirken, kardeşinin bezini o tutsun, o getirsin. Veya kardeşle ilgili alışverişe çıkarken, büyük çocuğunuzu da yanınıza alın; seçim yaparken ondan yardım isteyin, onun da fikrini sorun. Bunu yaparken büyük çocuğunuzu da alışveriş konusunda memnun etmeye önem verin. “Hadi bakalım, şimdi senin için bir şey seçiyoruz. Ağabeyler/ablalar da oyuncak sever. Sen ne istersin?” gibi konuşarak, onun ihtiyaçlarının da farkında olduğunuzu belli edin.
  Dokunmak çok önemli. Sözlerle veremediğiniz birçok şeyi dokunmayla hemen verebilirsiniz. Çocuğunuzun başını okşamaya, sıkı sıkı sarılıp öpmeye mutlaka zaman ayırın. Kardeşlerin arasındaki ilişkide kıyaslamaya girmeyin. “Bak o ne kadar güzel yapıyor, sen daha büyüksün, sen daha iyi yapmalısın” gibi, birbirlerini rakip göstereceğiniz ya da birinin varlığından ötürü diğerini mutsuz kılacağınız kıyaslamaları sakın yapmayın.
  Kardeşi olan çocuğa ne tür sorumluluklar verilmeli?

  Çocuğunuza, “Bak sen artık ağabey/abla oldun, artık bunları yapman lazım” diye kurallar listesi içinde ağabeyliği/ablalığı korkutucu bir şey gibi sunmamalısınız. Küçük sorumlulukları ona, sorumluluklardan keyif alacağı şekilde vermelisiniz.
  Bir yere gezmeye giderken büyük çocuk, annenin ya da babanın küçük yardımcısı gibi olmalı. “Bunu sen taşıyabilir misin?”, veya “Hadi biberonunu sen ver istersen kardeşine, ben de piknik masasını hazırlayayım” demek gibi.
  Ne tür sorumluluklar verebileceğiniz konusunda büyük çocuğun yaşı da önemli. Aralarında az yaş farkı varsa, mutlaka bir yetişkin gözetiminde olmalarına önem verin. Birbirilerine karşı çok sevgi dolu davranışlar içinde olsalar bile, özellikle küçük olan daha bebekken, büyük çocuk da 3-4 ya da 5 yaşlarındayken, muhakkak bir yetişkinin gözetiminde olduklarından emin olun.
  Kıskanmak ve merak son derece doğaldır. Büyük çocuk, küçük kardeş ile ilgili bazı şeyleri merak edebilir. Örneğin, “Ben şimdi bunun burnunu tutsam ne olur?” diyebilir. Böyle şeyler gördüğünüzde de “Eyvah ne yapıyorsun!” diye panikle ve onu korkutarak tepki vermek yerine, “Merak ettiğin nedir?” deyip, korkutmadan ve suçlamadan açıklayıcı bir şekilde yol gösterin.
  Çocuğum kardeşini kıskanıyorsa ne yapmalıyım?

  Kardeş kıskançlığında illa ki çok dramatik bir şey yaşamayı, büyük bir zarar görmeyi beklemeyin. Bir yardım almanız gerektiğiyle ilgili bir duygunuz varsa mutlaka psikologdan yardım alın.
  Elbette her iki çocuğunuzla da ilgilenmelisiniz. Eşit zaman ayırmaktan ziyade, çocukların gereksinimleriyle oranlı ilgilenme önemlidir.
  Diyelim ki üç saatiniz var ve iki saatini küçük bebeğe ayırmak durumundasınız; emzireceksiniz, altını temizleyeceksiniz, yıkayacaksınız... Fakat büyük çocuğunuz neden mutlu oluyor, bunun farkında mısınız? Saklambaç oynamak, resim yapmak gibi onun ilgisiyle denk zaman geçirirseniz bu riskleri azaltmış olursunuz. Çocuk size “Hadi anne, hamurdan bir şey yapalım” derse, ona “Çok yorgunum, hadi sen çizgi film seyret” dememelisiniz. Bir saat çizgi film seyretmektense, 15 dakika hamur yapmak, çocuğa gerekli ilgiyi vermenizi sağlayacaktır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İki Telefon Görüşmesi Arasındaki İletişim Biçimini Karşılaştırınız İletişim Biçimleri Aras
 3. Kıskançlık İle İmrenmek Arasındaki Farkı Açıklayınız
 4. Saf Su Ve Deniz Suyu Arasındaki Görünüm Farkı
 5. İki enlem arasındaki saat farkı kaç dakikadır
 6. Anaokulu çocuk oyunu – iki resim arasındaki farkı bulmaca
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri