Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

X- Işınları Keşfi ve Özellikleri Tam bundan 115 yıl önce X ışınları keşfedilmiştir.Wilhem Röntgen tarafından keşfedilen X ışınları 1895 yılında tesadüf eseri bulunmuştur.Wilhem Röntgen X

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  X- Işınları Keşfi ve Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  X- Işınları Keşfi ve Özellikleri

  Tam bundan 115 yıl önce X ışınları keşfedilmiştir.Wilhem Röntgen tarafından keşfedilen X ışınları 1895 yılında tesadüf eseri bulunmuştur.Wilhem Röntgen X ışınlarını bir deney sırasında tesadüf eseri olarak bulmuştur.X-ışınları ya da Röntgen ışınları, 0.125 ile 125 keV enerji aralığında veya buna karşılık, dalgaboyu 10 ile 0,01 nm aralığında olanelektromanyetik dalgalar veya foton demetidır. 30 ile 30.000 PHz (1015 hertz) aralığındaki titreşim sayısı aralığına eşdeğerdir. X ışınları özellikle tıpta tanısal amaçlarla kullanılmaktadırlar. Yükünleştirici ışınım sınıfına dahil olduklarından zararlı olabilirler.


  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz) Resmin ismi: x ısını.jpg Görüntüleme: 2 Büyüklüğü: 18,3 KB (Kilobyte)  Röntgen ışınları ışığa benzeyen fakat gözle görülmeyen, oldukça delici özellikli bir salınımdır. Röntgen ışınlarına X ışını da denir. X ışını tabirini (Almanca: X Strahlung, günümüzde Röntgenstrahlung) ilk olarak bu ışınları keşfeden fakat özelliklerini tam bulamayan Wilhelm Conrad Röntgen, “bilinmeyen” anlamında kullanmıştır. Röntgen ışınlarının elektromanyetik radyasyon spektrumunun bir kısmı olduğu, bugün artık bilinmektedir. Bu ışınların dalga boyu 10-9 ile 10-11 cm arasındadır. Dalga boyu gözle görülen ışığınkinden kısadır.
  Kısaca Röntgen’nin Hayatı

  Röntgen Almanya Remscheıd sehrinin Lennep ilcesinde doğdu. Çocukluğu ve ilköğretim yılları Hollanda’da ve İsviçre’de geçti.1865 yılında girdiği Zürih Politeknik’te üniversite eğitimi gördü ve 1868 yılında makine mühendisi olarak mezun oldu. 1869 yılında Zürich Üniversitesi’nden doktorasını aldı. Mezuniyetinin ardından 1876′da Strazbur’da, 1879′da Giessen ve 1888′de Würzburg Julius-Maximilians-Üniversitesi’nde fizik profesörü olarak öğretim görevi yaptı. 1900′de Münih Üniversitesi Fizik kürsüsüne ve yeni Fizik Enstitüsünün yöneticiliğine getirildi.


  Karısının ölümünden dört yıl sonra 1923 yılında,I. Dünya Savaşı’nın yarattığı yüksek enflasyon ekonomisi ortamında maddi sıkıntılar içindeMünih’te hayatını kaybetti.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. X Işınları Oluşumu, X ışınları hakkında bilgi
 3. X Işınları Kullanım Alanları, X ışınları nerede kullanılır
 4. X Işınları Hakkında Bilgi, X Işınları Nedir
 5. X Işınları Nedir, x ışınının tanımı
 6. Yoğurtun Keşfi - İlk Yogurt Nezaman Yapıldı - Yoğurtun Keşfi Hakkında Bilgiler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri