Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

SAMANYOLU- Uzay Bilimleri ve İlginç Buluş lar SAMANYOLU Yine de yıldızlar “galaksiler” , ya da “büyük yıldız sistem leri” diye adlandırılan kesin sistem ­lerle bir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  SAMANYOLU-Uzay Bilimleri ve İlginç Buluşlar

  Sponsorlu Bağlantılar
  SAMANYOLU-Uzay Bilimleri ve İlginç Buluşlar

  SAMANYOLU
  Yine de yıldızlar “galaksiler”, ya da “büyük yıldız sistemleri” diye adlandırılan kesin sistem­lerle bir araya gelmişlerdir. Gökyüzünde en az bin milyon galaksi bulunmuştur. Güneş de, gök­yüzündeki bütün parlak yıldızlar da Samanyolu galaksisinin bir kısmını oluştururlar. Büyük yıl­dız sistemlerinin (galaksilerin) dönen bir çarkıfe­leğe, sarmal biçiminde büyük kollan olan bir dis­ke benzediği düşünülmektedir.
  Bizim galaksimizin genişliği yaklaşık 100.000 ışık yılıdır. Bunun 100.000 yıldızı kapsadığı sa­nılıyor. Güneş bizim yıldız sistemimizin merke­zinden 30.000 ışık yılı uzaklıktadır. Gökteki Sa­manyolu dediğimiz, yıldızların oluşturduğu bula­nık şeride baktığınız zaman disk şeklindeki ga­laksiyi kenarından doğru görmüş olursunuz. Ga­laksinin merkezindeki o büyük yıldız kümelerini göremezsiniz, çünkü arada gaz ve tozdan oluşmuş dev “bulutlar” vardır. Bu görüntüyü gizleyen bu­lutlara “nebula” (bulutumsu) adı verilir. Bunlar koyu renk, ya dajparlak olabilirler. Bu durum iç­lerinde yıldızlar bulunup bulunmadığına bağlı­dır. Bazı nebulalar genişleyen gaz yapılarıdır. Bunlann diske benzer bir görünümleri vardır. Bu türlere “gezegen nebulası” adı verilir. Şilyak ta­kım yıldızındaki Yüzük Nebulası bunun iyi bili­nen bir örneğidir.

  Galaksinin merkezinin “küresel kümeler” diye tanımlanan çok büyük, sıkışık yıldız küme-leriyle sarılmış olduğu düşünülmektedir. Bun­lardan ancak birkaçını görebiliriz. Çünkü çoğu zaman nebulalar, bunları gözlerden gizlerler. Ama, sadece teleskopla görebildiklerimiz de gerçekten şaşırtıcıdır. Bu kümelerde binlerce, binlerce yıl­dız vardır. Gökyüzünün başka yerlerinde de daha gevşek kümeler oluşturan yıldızlar görülür. Bun­lara da “açık kümeler” adı verilir, Bunlann en iyi bilinenleri, en kolaylıkla görülenleri “Ülker” burcu (Yedi Kızkardeş)tîr.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Uzay neden siyahtır uzayın siyah olması uzay ne renktir uzay ve bilinmeyenler uzay
 3. Samanyolu Fotoğrafları, Samanyolu Bu Kadar Yakın Çekimlerini Gördünüzmü, Samanyolu Resmler
 4. Uzay rehberi ne demek, Uzay rehberi mesleği, Uzay rehberliği hakkında bilgi
 5. Astronomi Ve Uzay Bilimleri Bölümü – Meslek Tanıtımları
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri