Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Hindistan Bayram ları , Hindistanda Bayram lar , Hindistanın Bayram ları Nelerdir Çok değişik din î ve etnik farklılıkların bulunması nedeniyle Hindistan'da pek çok bayram
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hindistanın Bayramları, Hindistanın Bayramları hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hindistan Bayramları,
  Hindistanda Bayramlar,
  Hindistanın Bayramları Nelerdir


  Çok değişik dinî ve etnik farklılıkların bulunması nedeniyle Hindistan'da pek çok bayram ve tatil vardır. Bu tatiller ay takvimi izlendiği için her yıl değişik günlere rastlar. Hindistanda ayrıca, pek çok yerel bayram da vardır ve bu bayramlar bizde artık pek görülmeyen olağanüstü bir coşku ve eğlence ile kutlanmaktadır.

  Ocak
  Sankranti : Andhra Pradesh eyaletinde ve güneydeki Tamil bölgesi'nde kutlanır. Bu günler, ekinlerin biçilmesi ve mevsimin değişmesi günleridir, bu tarihte güneşin kuzeydeki evine yöneldiği kabul edilir ve günler uzarken geceler kısalmaya başlar.

  26 Ocak Cumhuriyet Bayramı : Hindistan'da Cumhuriyetin ilanının yıldönümü. Bütün eyaletlerde kutlanır, fakat kaçırılmaması gereken kutlama Yeni Delhi'deki askeri geçit törenidir.  Ocak ayında kutlanan bazı yerel bayramlar :
  Jaisalmer'de Çöl Festivali
  Ahmedabad'da Uluslararası Uçurtma Festivali
  Kerala'da Fillerin Yürüyüşü.  Şubat ayında kutlanan bazı yerel bayramlar:
  Nagaur'da Nagaur Deve Fuarı
  Rishikesh'te Uluslararası Yoga Festivali
  Elephanta Adasında Fil Bayramı.


  Mart ve Nisan aylarında kutlanan bazı yerel bayramlar
  Ellora Mağaralarında Hint Klasik Dans ve Müziği ile Ellora Festivali
  Goa'da Karnaval
  Cochin'de Uluslararası Baharat Festivali
  Khajuraho'da Dans Festivali
  Jaipur'da Gangaur.

  Mayıs - Haziran
  Buddha Purnima : Budizm inancına göre Buda'nın doğumu, aydınlanması ve Nirvana'ya ulaşması farklı yılların aynı gününe rastlamaktadır. Mayıs ayının bu dolunay gününde bu olay kutlanır.

  Haziran ayında kutlanan bazı yerel bayramlar
  Ladakh'ta Hemis Festivali
  Jaipur'da Teej
  Saharanpur'da Uluslararası Mango Festivali

  Haziran - Temmuz
  Arabalar Bayramı : Bu bayramda Tanrı Jagannath'ın büyük tapınak arabası Puri'deki tapınağından çıkartılarak dolaştırılır. Bu kutlamalar Puri'deki gibi coşkulu olmasa da Hindistan'ın birçok yerinde yapılır.

  Temmuz - Ağustos
  Naga Panchami : Vishnu'nun evrenler arasında gezerken dinlenmek için üzerine oturduğu sarmal şekilde uyuyan bir yılan olan Ananta'ya adanmıştır. Bu kutsal yılan sembolüne birçok hediye sunulur, bu bayramda yılan oynatıcılar çok iyi para kazanır. Yılanların muson yağmurları üzerinde etkili olduğuna ve şeytani güçleri evlerden uzakta tuttuğuna inanılır.


  15 Ağustos Kurtuluş Günü : Hindistan'ın İngilizlerden bağımsızlığını kazanmasının yıldönümü. Bugün, Başbakan Delhi'deki Red Fort'tan halka hitap eder.
  Shravan Purnima : Bugün, üst kasta mensup olan Hindu'lar uzun oruç günlerinde sürekli olarak omuzlarında taşıdıkları kutsal iplerden yapılmış şalları yenisiyle değiştirirler.
  Nariel Purnima : Muson yağmurlarının resmen son bulması. Balıkçıların ve denizcilerin bekledikleri işaret.
  Raksha Bandhan : Bugün, kızlar erkek kardeşlerinin gelecek yıl boyunca korunmalarını sağlamak için bileklerine Rakhi denilen bilezikler takar. Erkekler de kız kardeşlerine hediyeler verir.
  Pateti : Zerdüştlerin İran'dan ayrılarak Hindistan'a gelişlerinin yıldönümü. Bundan bir hafta sonra ise Zerdüşt'ün doğum günü kutlanır.


  Ağustos - Eylül
  Janmastami : Krshna'nın doğum günü. Mutlu bir hava içinde Krshna'nın neşeli karakteri taklit edilir. Hindistanın her yerinde tatil günü olmakla beraber Krshna'nın doğum yeri olan Mathura'da, ayrıca Agra ve Bombay'da daha büyük coşkuyla kutlanır.
  Ganesh Chaturti : Fil başlı Tanrı Ganeş'e adanmıştır. Puna, Madras ve Bombay bu kutlamaların merkezi durumundadır. Bombay'da tanrı heykelleri taşınarak denize atılır. Bütün köylerde tapınaklar süslenir ve evlerde porselen Ganeş heykellerinin önünde ibadet edilir. Gün boyunca havai fişekler atılır. Her aile kendi evinde gün boyunca tapındığı Ganeş heykelini nehir, deniz, göl ya da herhangi bir suya törenle atar. Bu gece aya bakmak uğursuzluk getirir.

  Onam : Ekin Bayramı. Bu Kerala Bayramı sırasında ünlü yılan teknesi yarışları yapılır.

  Eylül - Ekim
  Dussehra : Bu bayram, bütün Hint bayramları içinde en tanınmışıdır ve 10 gün sürer. Bu gün, Rama'nın şeytan kral Ravana'yı yenmesi, devasa Ravana sembollerinin yakılması ile kutlanır. Delhi'de bu bayram Ram Liila olarak kutlanırken Ramayana destanı canlandırılır ve bol bol havai fişek atılır. Mysore ve Ahmedabad'da büyük gösteriler yapılır. Batı Bengal eyaletinde bu bayram Rama, Ravana'yı Durga'nın yardımı ile yendiği için Durga Puja olarak bilinir. Kulu eyaletinde ise bu bayram kısa bir süre geçtikten sonra kutlanır ve burada Kulu vadisine neden 'Tanrıların Vadisi' denildiğini gösterecek coşkun gösteriler yapılır.
  2 Ekim Gandi Jayanti : Mahatma Gandi'nin doğum gününün kederli bir şekilde kutlanması. Bu gün O'nun yakıldığı Delhi'deki Raj Ghat'ta dualarla bir toplantı yapılır.

  Ekim - Kasım
  Divali - Diipavali : (T) Geceleri yakılan sayısız yağ kandili Rama'nın sürgünden evine dönüşünü canlandırır. Bu festival, Bombay'da Laksmi'ye ve Kalküta'da Kali'ye adanmıştır. Tamamı beş gün süren bu bayramın birinci günü yeni iş yılı döneminin başlangıcıdır. İkinci gün Krishna'ya, üçüncü gün Şiva'ya, dördüncü gün ise arkadaşça görünen fakat şeytani bir güç olan Bali'ye adanmıştır. Beşinci günde erkekler kızları ziyaret eder, kızlar ve kadınlar erkeklerinin alınlarına tikka denilen kırmızı boya ile birer noktacık koyar, erkeklere ziyafet verirler.

  Kasım
  Govardhana Puja : En kutsal hayvan olan ineğe adanmış olan bir Hindu bayramı.
  Puşkar Deve Panayırı : Rajasthan eyaletindeki bu çok renkli panayırda ünlü deve yarışları da yapılmaktadır.
  Guru Nanak Jayanthi : Sikh dininin kurucusu Guru Nanak'ın doğum günü okunan dualar ve gösterilerle özellikle Amritsar'da kutlanır.

  25 Aralık Noel : Hz. İsa'nın doğum günü Hindistan'da da tatil günüdür.

  Ayrıca İslami Bayramlar da geniş katılımlarla kutlanır. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı ve Aşure günleri Hindistan'da resmi tatil uygulanır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kamerunun bayramları, Kamerun bayramları nelerdir
 3. Hindistanın Yüzölçümü hakkında bilgi
 4. Hindistanın keşfi hakkında bilgi
 5. Hindistanın Ekonomisi, Hindistanın Ekonomik Gelişimi
 6. Avustralya Bayramları Tarihleri nedir, Avustralya milli bayramları nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri