Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Osmanlı'da Hamam Kültürü , osmanlı dönemi hamamları , hamam , osmanlı hamam bilgileri , osmanlı tarihinde hamamlar Osmanlı'da Hamam Kültürü Türkler , tarihi asaletleri ile
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Osmanlı'da Hamam Kültürü,osmanlı dönemi hamamları, hamam, osmanlı hamam bilgileri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Osmanlı'da Hamam Kültürü,osmanlı dönemi hamamları, hamam, osmanlı hamam bilgileri, osmanlı tarihinde hamamlar


  Osmanlı'da Hamam Kültürü


  Türkler, tarihi asaletleri ile temiz bir millettir. Islâmiyet'i kabul etmeleri ve islâmiyetin temizlige ait hükümlerini büyük bir titizlikle uygulamalari neticesinde bilhassa, Istanbul'un fethinden sonra bu sehirde ve Devletin dört bir yaninda binlerce hamam yaptilar.Türkler'de îslâmiyyet'in emirlerinin geregi olarak her evde özel olarak hamam bulundugu gibi, meselâ onyedinci, yüzyilda, yalniz Istanbul'da 168 adet büyük çarsi hamami vardi.

  Tarihçiler ve arkeologların kaydettiği bilgilere göre Mezopotamya, Babil, Hindistan ve eski Mısır’da yıkanmak için bağımsız binalar yapılmış. Ancak büyük hacimli binalar inşa edilmesi, kendinden ısıtmalı bir sistemin bulunması ve sıcak suyunun akıyor olması Romalılar dönemine rastlıyor. Evleri ısıtmak için kullandıkları alttan ısıtmalı bir tür kalorifer yapısını yıkanma binalarına uyguluyorlar ve “Roma Hamamı” ortaya çıkıyor. Daha sonra Osmanlı kültürü ve mimarisinin etkisiyle geliştiği için Türk Hamamı olarak biliniyor ama yine de hamamın temeli konusunda Roma’nın büyük bir payı var.

  Hamam dilden edebiyata ve gündelik hayata kadar Osmanlı kültüründe ağırlıklı bir yer tutar. Kadınlar ve erkekler yıkanmak için hamama gider. Kadınların sosyalliği açısından önemlidir. Perşembe akşamları hamama gitmek, bayramlardan önce arife gecesi hamamların sabaha kadar açık olması –ki bu günümüzde de devam ediyor- gibi gelenekler var.Gelin hamamı, damat hamamı, kırk hamamı gibi adetler var.

  Türk hamamlari ve özellikleri:

  Türk hamamlari baslica üç kisma ayrilir.

  1-Soyunma yerleri.

  2- Yikanma yerleri.

  Yikanma yerleri de

  a) Sogukluk

  b) Hamam

  3- Isitma yeri:

  Külhan.

  Soyunma Yerleri:

  Genis bir sofa ve bunun çevresinde bölmeli sekiler bulunur. Yikanan kimseler, bu sekilerde uzanip dinlenirler.

  Yikanma yerleri:

  Sogukluktan geçirilerek girilen hamam kismina denir. Burasi da bazi; bölümlere ayrilir. Kurna basi denilen herkesin teker teker yikandigi yer, halvet adi verilen kapali ve yalniz basina yikanma hücreleri. Bir de üzerine uzanip ter dökülen göbek tasi Burasi, hamamin mermer kapli zemininden daha yüksek yapilmis ve çesitli geometrik sekillerde olabilen yerdir.

  Isitma yeri Külhan:

  Burasi hamamin altindadir. Orada ates yanar. Atesten çikan alev ve duman, mermer zeminin altindaki özel yollardan, duvar içlerinden geçer, tüteklik adi verilen bacadan çikar.

  Tellak:

  Osmanlıca söylenişi dellak. Del yani ovuşturmak, ovalamak kökünden geliyor. Hamamda çalışan, kese ve masaj yapan kişilere tellak adı veriliyor.

  Külhandaki ocagin üzerinde sicak su kazani, onun da üzerinde soguk su deposu bulunur. Ocagin dip kismindaki birkaç kanal, hamamin yikanma yerinin ortasindaki göbek tasinin altina kadar uzanir. Ocakta yanan odunlarin tesirli alev ve dumanlari, bu kanallardan göbek tasinin altina gider. Bu tasin altindaki karanlik yer çok isindigindan buraya cehennem denir.

  Çarsi hamamlari, haftanin belli günlerinde kadinlara, baska günlerde erkeklere açiktir. Çifte hamam olanlar ise birbirine bitisik iki hamam olup, biri kadinlara, digeri erkeklere ayrilmistir. Bu hamamlar hergün açiktir.

  Türk hamamlarinin bir degisik tarafi da, buhar banyosu esasina dayanan "Fin hamami" oluslaridir. Finler, aslen Türk asillidirlar. Bugün dünya spor aleminde, çabuk terleyerek, çok kilo vermek için bu hamamlar biçilmis kaftandir. Bu bakimdan Türk hamamlarindan bütün sporcular faydalanmaktadirlar.

  Hamamlarin saglik bakimindan faydalari:

  Hamamlar, çok uzun müddet kalmamak sartiyla, sicak su ve sabunla yapilacak vücut temizligi için en iyi yikanma ve temizlenme yerleridir. Hamamda terleyen vücudun, yumusak bir bez, veya süngerle ovularak yikanmasi, vücutta kan dolasimini kolaylastirarak insana rahatlik verir. Vücudu sert keselerle ovmak, deride yara açabilir. Bundan sakinmak gerekir. Bir de hamamlarda yikananlarin adabi muaseret kaidelerine uymasi lâzimdir. Ayrica hamamlarda fazla kalmak, sicaktan soguga, soguktan sicaga zaman zaman çikmak ta vücuda zararli olabilir. Kalp ve dolasim sistemi bozuk olan tansiyonu yükselen kimselerin, bir de akciger veremine tutulmus olanlarin çok sicak suda yikanmalari tehlikelidir. Zira çok sicak suda uzun süre kalmak, beyne kan hücum etmesine, veremlilerde de akciger kanamasina sebep olur. Ayrica hamamdan sonra kendisini kollayamayip üsütenler de zatürre hastaligina yakalanirlar. Dikkat edene hamamlarin bir zarari olmadigi gibi faydasi çoktur.


  -Fatih Sultan Mehmet 19 adet çarşı hamamı yaptırmıştır

  - Evliya Çelebi 17. yy’da İstanbul’da 168 adet çarşı hamamı olduğunu kaydediyor.

  - İstanbul’da değişik tarihlerde 237 adet hamamın olduğunu belirtiliyor.

  -16. yy’da yaşamış Sadrazamlardan Rüstem Paşa 32 adet hamam yaptırmıştır.
  -Mimar Sinan 20 adet civarında çarşı ve konak hamamı yapmıştır


  Türk hamamına özgü terimler:

  Külhan:
  Hamamların ısıtıldığı, kapalı ve geniş ocak

  Sıcak halvet:
  Külhanın üstü

  Soğuk halvet:
  Külhana uzak olan yer

  Natır:
  Müşteriyi yıkayıp keseleyen kadın çalışan

  Tellak:
  Müşterileri yıkayıp keseleyen erkek çalışan

  Peştemal:
  Örtünmek için kullanılan ince dokuma


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türklerde Hamam Kültürü Nasıldır?
 3. Osmanlı Meclis-i Mebusanı Osmanlı taslakları - 1914-1918 Osmanlı Meclis-i Mebusanı üyeleri
 4. Osmanlıda Gün Yüzü Görmeyen Şehzadeler, Osmanlı Dönemi Kara Bahtlı Şehzadeler, Osmanlı Dön
 5. Osmanlı devletinin balkanlarda bırakmış oldugu tarihi eserler. köprü , han , hamam , medre
 6. Hamam Böceği, Hamam Böcekleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri