Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İlk Türkiye - Rusya Antlaşması 17. asrın sonlarına kadar Çarlık Rusyası ikinci derece bir devlet sayılırdı. Bu sebeple Devlet-i Aliyye , Rusya ile sulh müzakerelerine

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İlk Türkiye - Rusya Antlaşması

  Sponsorlu Bağlantılar
  İlk Türkiye - Rusya Antlaşması  17. asrın sonlarına kadar Çarlık Rusyası ikinci derece bir devlet sayılırdı. Bu sebeple Devlet-i Aliyye, Rusya ile sulh müzakerelerine bile tenezzül etmezdi. Bu tip münasebetlerde, daima Kırım Hanlığı muhatap olurdu. Osmanlılar'a tabi olan Kırım'a vergi ödeyen Rus elçileri, onların muvafakati olmadan İstanbul'a ayak basamazlardı. Veziriazam huzuruna kabul edildikleri taktirde, oturamazlardı.

  Devleti Aliyye, Rusların sulh müzakerelerini dinlemeye bile tenezzül etmez "Gidin derdinizi Giray'a anlatın." deyip, Bahçesaray'a (Kırım Hanlığına) yollarlar.

  Kara Mustafa Paşanın Rusya Seferi devam ederken Çar Feodor muhatap arar. Kırımlılarla muahedenin şartlarını kararlaştırırlar. Elçiler, Dersaadetin onayını almak için İstanbul'a gelmeyi arzularlar. Kara Mustafa Paşa onları kabul eder. Ruslar, Sultan 4. Mehmed Han'ın av merakını bildikleri için binlerce emsalsız kürk, mors balığı dişi ve şahinlerle gelir ama padişahtan istediklerini koparamazlar.

  Mehmed Han tek cümleyle: "Çar'ınıza söyleyin, Kırım Hanımızın haracını muntazam ödesin, sulh şartlarına uymazsa cezasız kalmaz bilmiş ola!"

  Ruslar bu sert tavra bile çok sevinir iyi ya da kötü muhatap alındıkları için adeta takla atarlar. Osmanlı ilk kez Ruslara imza bahşeder ki tarihçiler onu "Edirne Muahedesi" diye anar.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kitabede Lozan Barış Antlaşması'nın Türkiye Cumhuriyeti'nin Nüfus Cüzdanı Olarak Nitelendi
 3. Boğazlar'ın Türkiye egemenliğine geçişini sağlayan Montrö Boğazlar Antlaşması kaç yılında
 4. Lozan Antlaşması görüşmeleri esnasında sıkı pazarlığı,cesareti ve kendine güveni ile Türki
 5. Rusya yöresel kıyafetler, Geleneksel Rusya Kıyafetleri
 6. Rusya Yemekleri,Rusya Yemek Kültürü,Rus Mutfağı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri