Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Türk Büyükleri Günü İle İlgili Yazı Mimar Sinan’ın Adalet Anlayışı Süleymaniye Camii yapılıyordu. Mimar Sinan , bir an olsun ustaların yanından ayrılmıyor , gerektiğinde harç

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türk Büyükleri Günü İle İlgili Yazı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türk Büyükleri Günü İle İlgili Yazı

  Mimar Sinan’ın Adalet Anlayışı

  Süleymaniye Camii yapılıyordu. Mimar Sinan, bir an olsun ustaların yanından ayrılmıyor, gerektiğinde harç karıp taş çekiyordu. Herkese de çalışması ölçüsünde ücret veriyordu.
  Çok iyi çalışan bir taşçı ustası vardı. Kendisi Rum’du. Fakat diğer ustaların iki misli fazla iş yapıyordu. Mimar Sinan hemen adamın ücretini arttırdı. “Bu senin hakkın.” diyerek, günde üç akçe fazla vermeye başladı.
  Diğer taşçı ustaları bunu öğrenince Mimar Sinan’a gidip kendilerine de aynı ücretin verilmesini istediler. Fakat Sinan reddetti. Taşçı ustaları bağırıp çağırmaya başladılar. Durum, padişaha bildirildi.
  Devrin padişahı Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan’ı huzuruna çağırdı :
  “Bre Sinan, filan ustaya üç akçe verdiğin halde, diğerlerine niçin eksik veriyorsun ? Benim gibi bir padişahın mülkünde bu adaletsizliği nasıl yaparsın?”
  “Haşa padişahım, yaptığım adaletsizlik değildir. Lütfedip buyurunuz, kendi gözlerinizle gördükten sonra idamıma ferman etseniz boynum kıldan incedir.”
  Padişah razı oldu. Birlikte inşaat sahasına gittiler. Mimar Sinan, çalışan taşçı ustalarından birini gösterdi :
  “İşte üç akçe fazla verdiğim usta budur padişahım.” dedi. Önce kaç çekiç vurduğunu saydı, sonra da padişaha diğer taşçı ustalarını gösterip :
  “Şimdi de bunların çekiç vuruşunu sayacağım.” dedi.
  Saydı. Ortaya önemli bir fark çıktı. Fazla ücret verdiği Rum taşçı ustanın dakikada vurduğu çekiç, diğerlerinin neredeyse iki katına yakındı. Böylece bir günde, birkaç taş fazla yontuyordu. Bu emeğinin karşılığını elbette alması lazımdı.
  Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman’a döndü :
  “Padişahım, hak sahiplerine, haklarını eksiksiz verin, buyuran Rabbimin huzuruna, yüz akıyla çıkmaktan başka düşüncem yoktur. Bunun için fazla vurulan çekiçlerin, fazla yontulan taşların hakkını fazla ücret ödemek suretiyle karşılamaya mecburum. Kul hakkı, hakların en zorlusu, ahirette hesabı en çetin olanıdır.”
  Padişah, Mimar Sinan’a hak verdi. Ayrıca onu kutlayıp ödüllendirdi.
  Bu olay, Mimar Sinan’ın adalet anlayışını göstermektedir. O yalnızca büyük bir mimar değil, aynı zamanda işçi hakkı gözeten adil bir işveren ve çok iyi bir Müslümandı. Öte yandan bu olay, atalarımızın emeğe verdiği değeri bize göstermesi bakımından çok düşündürücüdür.
  Şahin DÖĞEN
  Örnek İnsanlar

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türk Büyükleri Günü ile İlgili Kompozisyon Örneği
 3. Türk Büyükleri Günü İle İlgili E-Kart
 4. Türk Büyükleri Günü İle İlgili Şiirler
 5. Türk Büyükleri Günü İle İlgili Resimler
 6. Türk Büyükleri Günü (29 Mayıs) - Türk Büyükleri Günü Hakkında Bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri