Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Hangi Devletler Osmanlıyı Balkanlardan Atmak İstedi Balkan Savaşları , Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkanlardaki dört devlete karşı 1912-1913'te yaptığı savaşlardır (8 Ekim 1912-29 Eylül 1913). Çatışmaların temel

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hangi Devletler Osmanlıyı Balkanlardan Atmak İstedi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hangi Devletler Osmanlıyı Balkanlardan Atmak İstedi

  Balkan Savaşları, Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkanlardaki dört devlete karşı 1912-1913'te yaptığı savaşlardır (8 Ekim 1912-29 Eylül 1913). Çatışmaların temel nedeni Bulgaristan Krallığı ile Sırbistan Krallığı'ın Balkanlarda hızlanan faaliyetleridir.

  Osmanlı'nın savaşı kaybetme sebepleri

  1.1.2 Osmanlı'nın kaybettiği topraklar 2 II. Balkan Savaşı 2.1 II. Balkan Savaşı ve Osmanlı İmparatorluğu'nun Yaptığı Anlaşmalar 2.2 Elçiler Konferansı 3 Sonuçlar 4 İlgili kitaplar 5 Ayrıca bakınız Arka plân
  1878 tarihli Berlin Antlaşması'nda umduğunu bulamayan Bulgaristan 1908 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonraBalkanlarda etkin bir politika izlemeye başlamıştı. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun yine 1908 yılında Bosna-Hersek'i ilhak etmesi ise Sırbistan'ı aynı yönde bir politika izlemeye itti.
  1912 yılında Rusya bu iki devletin çıkarlarının çatışmaması için Bulgaristan ve Sırbistan arasında arabuluculuk ve düzenleyicilik yapmaya başladı. Osmanlı İmparatorluğu'na karşı yapılan ittifaka Yunanistan Krallığı ve Karadağ Krallığı da katıldı.

  Rusya'nın Balkan Devletleriyle Antlaşması Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkanlardaki varlığına son vermek isteyen Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Karadağ, Rusya'nın aracılığıyla aralarında anlaşarak, Türkleri Balkanlardan atmak istediler. Trablusgarp Savaşı da onları cesaretlendirdi.

  I. Balkan Savaşı

  Bulgar askerleri Edirne saldırısı öncesinde. Ana madde: I. Balkan Savaşı
  8 Ekim 1912 - 30 Mayıs 1913 tarihleri arasında Bulgaristan Krallığı, Sırbistan Krallığı, Yunanistan Krallığı ve Karadağ Krallığı'ndan oluşan Balkan Birliği, Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkanlardaki topraklarının çoğunu ele geçirdi. Arnavutluk da bağımsızlığını kazandı.

  Birinci Balkan Savaşı sırasındaBalkanlardan göçen muhacirler,İstanbul, 1912. Balkan sorunları Çatalca Mütarekesi. Osmanlı'nın savaşı kaybetme sebepleri [değiştir] Trablusgarp Savaşı’nın çıkması (1911), Balkanlarda bir karışıklığın meydana gelmeyeceği fikriyle bölgeden, 200 taburluk (75,000 askerlik) bir kuvvetin terhis ettirilmesi, Ordunun teçhizatının düşman güçlerden çok daha üstün olmasına rağmen birliklerin sabotaj ve baskınlara açık ileri mevkilerde mevzilendirilmesi, Sırbistan'ın Almanya'dan satın aldığı ağır silahların Selanik Limanı üzerinden geçirilmesine şaşırtıcı bir biçimde izin verilmiş olması ve dolayısıyla Balkan devletlerinin silahlanması hususunda kayıtsız kalınması, Askerlikle politikanın, birbiri içine dahil edilmesi neticesinde İttihat ve Terakki Fırkası ile Hürriyet ve İtilaf Fırkası mensubu subay ve generallerin, sırf siyasi görüş farklılıkları sebebiyle birbirine yardımdan yüz çevirmesi.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İpek Yolu Üzerinde Hangi Devletler, Hangi Ürünlerin Ticaretini Yaparlardı
 3. Yan Takla Atmak Rüya Yorumu (Rüyada Yan Takla Atmak Görmek)
 4. Kafadan atmak ne demek, Kafadan atmak deyiminin anlamı
 5. Meşrutiyeti hangi devletler kullanmıştır?
 6. Kurtuluş savaşı hangi devletler arasında yapıldı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri