Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası İktidarı elinde bulunduran Cumhuriyet Halk Fırkası’nın , meclis üzerine baskı yaptığı iddiasıyla , muhalifler , yeni bir parti kurmak için çalışmalara başladılar
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası

  Sponsorlu Bağlantılar
  Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası

  İktidarı elinde bulunduran Cumhuriyet Halk Fırkası’nın, meclis üzerine baskı yaptığı iddiasıyla, muhalifler, yeni bir parti kurmak için çalışmalara başladılar ve kısa bir süre sonra Cumhuriyet Halk Fırkası’ndan da ayrılanların katılımı ile Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasını kurdular. Fırkanın başkanlığına Kazım Karabekir, ikinci başkanlığına Rauf Orbay ve genel sekreterliğine de Ali Fuat Cebesoy getirildi.

  Fırka, liberalizm ve halk hakimiyeti; genel hürriyetlere sahip çıkma; din ve inançlara saygı; idari yönden yerinden yönetim; cumhurbaşkanının seçiminden sonra milletvekilliği ile alakasının kesilmesi gibi fikirleri savunuyor ve programında yer veriyordu.

  Fırkanın Türk siyasi hayatına katılması demokrasi açısından oldukça memnunluk verici bir olaydır. Fakat fırka iktidara karşı çok şiddetli muhalefete geçmiş ve bu atmosfer içinde Halit Paşa’nın vurulması gibi örnekleyebileceğimiz hiç istenmeyen bazı gelişmeler yaşanmıştır. Bunun yanısıra fırka, hükümetten bazı konularda açıklama isteyerek, olumlu muhalefet görüntüsü çizmekten de geri kalmamıştır.

  1925 senesinde doğu bölgelerimizde Şeyh Sait isyanı başlamış ve bir süre sonra da İstiklal Mahkemeleri kurularak Takrir-i Sükûn Kanunu çıkartılmıştır. Diyarbakır İstiklal Mahkemesi tarafından fırka mensuplarının irticai faaliyetlerinin ve isyanı tahrik etmelerinin tespiti üzerine, bu mahkeme kendi yetki alanındaki Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası şubelerinin kapatılmasına karar vermiştir. 3 Haziran 1925′te ise tüm memlekette irticayı kışkırtması nedeniyle fırka kapatılmıştır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Kurucuları Neden Yeni Bir Parti Kurma İhtiyacı Duymuş Ola
 3. Serbest Cumhuriyet Fırkası
 4. Cumhuriyet Halk Fırkası'nın adı hangi tarihte Cumhuriyet Halk Partisi olmuştur
 5. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kurulduğunda kim başkanlık yapmıştır
 6. Hürriyet ve İtilaf Fırkası
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri