Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Demokrasi Çabalamaları ve Sonuçları Bilindiği üzere ilk mecliste Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Meclis Grubu , 10 Mayıs 1921 tarihinde 151 milletvekili ile kurulmuştu.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Demokrasi Çabalamaları ve Sonuçları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Demokrasi Çabalamaları ve Sonuçları

  Bilindiği üzere ilk mecliste Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Meclis Grubu, 10 Mayıs 1921 tarihinde 151 milletvekili ile kurulmuştu. Milli mücadelenin kazanılması ve yeni bir düzenin kurulma çalışmalarının söz konusu olduğu dönemde, 9 Eylül 1923′te Müdafaa-i Hukuk Grubu, Cumhuriyet Halk Fırkası’na dönüştürüldü ve 11 Eylül’de Mustafa Kemal partinin genel başkanlığına seçildi. Bu arada yeni seçimler ile İkinci Grup milletvekilleri Millet Meclisinden uzaklaştırıldılar.

  Aynı dönemde hem birinci TBMM’nde hem de ikinci TBMM’nde kumandanlık ile milletvekilliği bir arada yürütülebiliyordu. Sürekli ve hızlı bir şekilde siyasi inkılâpların yaşandığı ülkede, milletvekilliği ile kumandanlığın bir kişi üzerinde toplanması sorun yaratmaya başlamış, silahlı kuvvetlerin ülke savunmasındaki önemi göz önüne alınarak siyasi gerilimin orduya yansıması tehlikesi karşısında ordu ile siyasetin birbirinden ayrılması yoluna gidilmiş ve ilk aşamada Genelkurmay Başkanlığı’nın/Erkan-ı Harbiye’nin hükümetten ayırılması öngörülmüştür. Nitekim 3 Mart 1924 tarihinde çıkartılan bir kanunla bakanlık olarak hükümette yeralan Erkan-ı Harbiye’nin kaldırılması yoluna gidilmiştir. 19 Aralık 1924′te de askerlik ile milletvekilliği birbirinden ayrılmış ve ordu tamamen politika dışı bırakılmıştır. Böylece her iki görevi birden yürütenler, ikisinden birini seçmek zorunda kalmışlar ve asker milletvekilleri büyük oranda orduyu seçerek milletvekilliğinden istifa etmişlerdir.

  Hakkari bölgesinde Nasturi ayaklanmasının çıkması, Musul Sorunu gibi gelişmeler, bir yandan İngiltere ve Türkiye’yi karşı karşıya getirmiş bir yandan da ordumuzun bu hareketlere karşı tavır alması gereğini ortaya çıkarmıştır. Meclisin iç çatışmalar yaşadığı bir dönemde, bir de iki ülkenin ilişkilerinin savaş havası içine girmesi, ordunun siyaset ve politikadan uzak tutulmasının gereğini ortaya koyması bakımından çok önemlidir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Orta Çağdaki Demokrasi Uygulamaları İle Günümüzdeki Demokrasi Uygulamaları Arasında Hangi
 3. Demokrasi Nedir, Demokrasi Ne Demek
 4. Dünyanın Hareketleri ve Sonuçları Nelerdir, Dünyanın şekli ve sonuçları
 5. Dünyanın Hareketleri ve Sonuçları Nelerdir, Dünyanın Yıllık Hareketi ve sonuçları,Dünyanın
 6. Kyk Burs Sonuçları - Yurt Sonuçları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri