Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Şapka ve Kıyafet Devrimi Merhaba Arkadaş lar Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün yapmış olduğu Şapka Ve Kıyafet Devrimine Ait bu yazımızın İçerisinde:atatürk devrimleri , kılık
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Şapka ve Kıyafet Devrimi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Şapka ve Kıyafet Devrimi

  Merhaba Arkadaşlar Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün yapmış olduğu Şapka Ve Kıyafet Devrimine Ait bu yazımızın İçerisinde:atatürk devrimleri, kılık kıyafet devrimi hakkında bilgi, Şapka devrimi, şapka devrimi hakkında bilgi, Şapka devrinin yapılması, Şapka ve kıyafet devrimi, Şapka ve kıyafet devrimi hakkında bilgi, Şapka ve kıyafet devrimi ile ilgili bilgi, Şapka ve kıyafet devrimi neden yapıldı, Şapka ve kıyafet devrimi niçin yapıldı, Şapka ve kıyafet devriminin nedenleri sorularının yanıtlarını bulacaksınız.
  ŞAPKA ve KIYAFET DEVRİMİ
  Şapka ve kıyafet devrimi (25 Kasım 1925)
  Ülke halkını her alanda çağdaş ve uygar düzeye çıkarabilmek için değişiklikler tasarlarken, dış görünüşüyle de bunu vurgulaması gerektiğine inanan Mustafa Kemal’in, 25 Ağustos 1925′te Kastamonu’ya yaptığı bir gezide başına şapka giyip, “Buna şapka derler” diye halkı şapka giymeye özendirmesinden sonra, 25 Kasım 1925′te Şapka Giyilmesi Hakkındaki Kanun çıkarılıp, dinsel giysilerle sokakta gezilmesi yasaklandı.
  Kıyafet Devrimi

  Kıyafet devrimi ile birlikte, kadınlar çarşaf giymekten vazgeçerek, modern kadın elbiseleri giymeye başladılar. Erkekler ise fes yerine şapka giymeye başladılar.
  Atatürk, 23 Ağustos 1925’te Kastamonu ve İnebolu’ya yaptığı seyahatlerde şapkayı halka göstererek giysi devriminin ilk işaretini verdi. “Biz her nokta-i nazardan medeni insan olmalıyız. Fikrimiz, zihniyetimiz, tepeden tırnağa kadar medeni olacaktır. Medeni ve beynelmilel kıyafet milletimiz için layık bir kıyafettir onu giyeceğiz.” diyen Atatürk, 27 Ağustos 1925’te de İnebolu’da “Turan kıyafetini araştırıp ihya eylemeye mahal yoktur. Medeni ve beynelmilel kıyafet bizim için, çok cevherli milletimiz için layık bir kıyafettir.” diyerek, medeni yaşayışa uyan kıyafetin kabulü gerekliliğini belirtmiştir.
  Atatürk’ün uyarması üzerine daha 25 Kasım 1925 tarih ve 671 Sayılı Şapka Kanunu çıkmadan önce vatandaşlar şapkayı giymiş ve bu yenilik, medeni kıyafet değişimi olarak halk arasında iyi karşılanmıştı. Bundan sonra, cüppe ve sarık giymek yasaklanmış, bu kıyafetleri giyme hakkı yalnız din adamlarına tanınmıştı.
  ŞAPKA KANUNU

  Kanun No. 671: Şapka Giyilmesi Hakkında Kanun, 28 Teşrinisani (Kasım) 1341(1925):
  Madde l – Türkiye Büyük Millet Meclisi azaları ile idarei umumiye ve mahalliye ve bilumum müessesata mensup memurin ve müstahdemin, Türk milletinin giymiş olduğu şapkayı giymek mecburiyetindedirler. Türkiye halkının da umumî serpuşu şapka olup buna aykırı bir alışkanlığın devamını hükümet men eder.
  Madde 2 – İşbu kanun neşir tarihinden itibaren muteber (yürürlükte)dir.
  Madde 3 – İşbu kanun Büyük Millet Meclisi ve icra Vekilleri Heyeti tarafından icra olunur.
  KILIK KIYAFET KANUNU

  Kanun No : 2596
  Madde 1- Herhangi din ve mezhebe mensup olurlarsa olsunlar ruhanilerin (din görevlilerinin) mabet ve ayinler haricinde ruhani kisve taşımaları yasaktır. Hükümet her din ve mezhepten münasip göreceği yalnız bir ruhaniye mabet ve ayin haricinde dahi ruhani kıyafetini taşıyabilmek için muvakkat müsadeler verebilir. Bu müsaade müddetinin hitamında onun aynı ruhani hakkında yenilenmesi veya başka bir ruhaniye verilmesi caizdir.
  Madde 2- Türkiye’de kanuna tevfikan teşekkül etmiş ve edecek olan izcilik ve sporculuk gibi topluluklar ve cemiyet ve kulüp gibi heyetler ve mektepler mahsus kıyafet, alamet ve levazım taşımak istedikleri zaman yalnız nizamname ve talimatname ile muayyen tiplere uygun kıyafet, alamet ve levazım taşıyabilirler.
  Madde 3- Türkiye’de bulunan Türklerin ve

  yabancıların, yabancı memleketlerin siyaset, askerlik ve milis teşekkülleri ile münasebetli kıyafet ve alametlerini ve levazımını taşımaları yasaktır.
  Madde 4- Ecnebi teşekkül mensuplarının kendi kıyafet, alamet ve levazımları ile Türkiye’yi ziyaret etmeleri, İcra Vekilleri Heyeti kararıyla tayin olunacak mercilerin müsadesine bağlıdır.
  Madde 5- Türkiye Devleti nezdinde memur bulunanların kıyafetleri beynelmilel mer’i adetlere tabidir.
  Madde 6- Bu kanunun tatbik suretini gösterir bir nizamname yapılır.
  Madde 7- Birinci maddenin hükümleri, bu kanunun neşri tarihinden altı ay sonra ve diğer maddelerin hükümleri bu kanunun neşri tarihinden itibaren mer’idir.( geçerlidir.)
  Madde 8- Bu kanunun icrasına İcra Vekilleri Heyeti memurdur.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. tatürkün Yaptığı Kılık Kıyafet Devrimi
 3. Şapka Devrimi Resimleri, Şapka Devrimi ile ilgili Resimler
 4. Atatürk Devrimleri ,Şapka Devrimi
 5. Kılık Kıyafet - Kılık Kıyafet Değişikliği - Kılık Kıyafet Devrimi
 6. Kılık Kıyafet Devrimi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri