Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Büyük millet meclisinin açılması ile ilgili kompozisyon örneği lazım bana Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Büyük Millet Meclisinin Açılışı İle Ulusal Egemenlik Arasındaki İlişki Türkiye
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 601      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Büyük millet meclisinin açılması ile ilgili kompozisyon

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  TBMM'nin kurulması

  Mustafa Kemal Atatürk önceden beri Meclis-i Mebusan'ın İstanbul'da değil, Anadolu'da toplanmasını istemekteydi. İşgal altındaki İstanbul'da meclisin tehlikede olduğu savunuyordu. Atatürk'ün bu düşüncesine karşın Heyet-i Temsiliye'nin yaptığı toplantılarda meclisin İstanbul'da toplanması fikri ağır bastı. Meclisi Mebusan üyelerini belirlemek için Ali Rıza Paşa hükümeti döneminde seçimler yapıldı. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyeleri seçimlerde başarılı oldu ve Heyeti Temsiliye, seçilen milletvekillerinin Meclis-i Mebusan'da "Müdafaa-i Hukuk" adında bir grup oluşturmasını istemekteydi. Buna karşın Meclis-i Mebusan'da böyle bir grup kurulamadı.

  Atatürk, kendisinin Meclis-i Mebusan'ın başkanı seçilmesini ve Anadolu'da süren hareketin yasal olarak tanınmasını istiyordu. Ancak 18 Mart 1920'de İngiliz işgal kuvvetleri Meclis-i Mebusan'daki Heyeti Temsiliye milletvekillerini tutukladı ve sürgüne gönderdi. Bu tutuklamalardan sonra 18 Mart 1920'de Meclis-i Mebusan kapandı. Atatürk, bunun üzerine Heyet-i Temsiliye'yi temsilen meclisi Ankara'da toplanmaya çağırdı ve 21 Nisan 1920'de yayınladığı bir bildiri ile meclisin 23 Nisan 1920'de toplanacağını duyurdu. 23 Nisan Cuma günü Hacı Bayram Camii'nde kılınan Cuma namazının ardından dualar ile meclis açıldı. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ve Meclis-i Mebusan üyelerinden oluşan 324 milletvekili ile kurulan meclis, zorluklar nedeniyle 115 milletvekili ile açıldı. Aynı gün gerçekleşen toplantıda meclis adının "Türkiye Büyük Millet Meclisi" olmasına karar verildi.

  23 Nisan 1920 tarihinde, Parlamento geleneklerine göre, en yaşlı üye olan Sinop Milletvekili Şerif Bey (d. 1845), Başkanlık kürsüsüne çıktı ve konuşma yaparak Meclis'in ilk toplantısını açtı.

  Bu Yüksek Meclisin en yaşlı üyesi sıfatıyla ve Allah'ın yardımıyla milletimizin iç ve dış tam bağımsızlık içinde alın yazısının sorumluluğunu doğrudan doğruya yüklenip, kendi kendisini yönetmeye başladığını bütün dünyaya ilan ederek, Büyük Millet Meclisi'ni açıyorum.
  Bu açış konuşmasında, millî egemenliğe dayalı yeni Türk parlamentosunun adı da "Büyük Millet Meclisi" olarak konulmuştu. Bu ad herkesçe benimsedi. Daha sonra Atatürk'ün tüm konuşmalarında yer aldığı şekliyle ve ilk kez 8 Şubat 1921 tarihli Bakanlar Kurulu Kararnamesinde de yazılı olarak, "Türkiye Büyük Millet Meclisi" (TBMM) adı kalıcılık kazandı.

  TBMM, 24 Nisan 1920 günü yaptığı ikinci toplantısında Mustafa Kemal Atatürk'ü meclis başkanlığına seçti. Atatürk, kendi öncülüğünde kurulan TBMM'nin başkanlığını Cumhurbaşkanı seçildiği gün olan 29 Ekim 1923 tarihine kadar sürdürdü 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  dünyanın en güzel stesiyle karşı karşıyayım


 5. Elif Merve

  Öbür forumlarda çok kısaydı. Aradığımı burada buldum. Eline sağlık admin.


 6. Misafir Üye

  elifmerveciğim admin değil canım benim yaren yaren anladınmı


 7. Misafir Üye

  bencede süper diğer sitelerde çok kısayd sadece 2 cümle bu ne az ne çok ortaa süper bir site hemen kaydolacağımm


 8. İREM SELİN CEREN

  yaaa benim kitabımda gozukuo sosyal kitabımdaki soru şu:büyük millet meclisi hakkında internette bir araştırma yapınız.daha sonrada edindiğiniz bilgilerden yararlanarak büyük millet meclisinin açılışının milli egemenliğinin hayata geçirilmesindeki rolü konulu bir kompozisyon yazınız. BuNlA aLaKaSı VaRmI sİzCe?


 9. YAĞMUR ELİF ÖZER

  bendede aynısı var cnm ben bunu yazıcam (ödevini yapttınmı bilmiyorum)


 10. Misafir Üye

  Irem selin ceren aynen. Ben yinede bunu yazdim.


 11. Irmak Karaca

  Bencede Harika Bir Sayfa Yarencim Sanada Teşekkür Ediyorum . Ödevimde Yardımcı Oldugun İçin Saol Yaren


 12. Misafir Üye

  Yaren çok teşekürler ödevimde çok yardım cı oldu teşekürler 13. Misafir Üye

  katılıyorum .her haliyle .bu site zaten ödevlerime çok yardımcı oluyooooooooooo


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri