Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ekonomik Alanda İnkilaplar türkiyede ekonomi alanında yapılan inkilaplar - ekonomik inkilapların tarihi - ekonomik inkilaplar nelerdir Mustafa Kemal , askeri zaferlerin , siyasi ve ekonomik
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ekonomik Alanda İnkilaplar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ekonomik Alanda İnkilaplar

  türkiyede ekonomi alanında yapılan inkilaplar - ekonomik inkilapların tarihi - ekonomik inkilaplar nelerdir


  Mustafa Kemal, askeri zaferlerin, siyasi ve ekonomik zaferlerle devam ettirilmesi gerektigine inaniyordu. bu gayeyle ekonomik faaliyetleri bir bütün olarak degerlendirmis ve lozan imzalanmadan önce ele almistir.

  İzmir iktisat kongresi (18 subat – 4 mart 1923) : lozan’daki baris görüsmelerinin kesildigi bir sirada, izmir’de türkiye iktisat kongresi toplandi. degisik kesimlerden 1135 temsilcinin katildigi bu kongrenin sonucunda “misak-i iktisadi” kabul edildi. buna göre ekonomik kalkinmada tam bagimsizlik öngörülüyor, kaynaklarin en iyi sekilde degerlendirilmesi ve kendi çabamizla kalkinmanin geregi ortaya konuluyordu.
  kapitülasyonlarin kaldirilmasi (24 temmuz 1923) : lozan’da kesin olarak kaldirilmistir.

  İs bankasi’nin kurulmasi (1924) : Özel sektöre destek saglamak amaciyla ilk özel türk bankasi olan is bankasi kuruldu.
  asar vergisi’nin kaldirilmasi (17 subat 1925) : köylünün rahatlatilmasi ve üretimin artirilmasi amaciyla ayni zamanda ser’i bir vergi olan asar kaldirildi.
  kabotaj kanunu’nun Çikarilmasi (1 temmuz 1926) : türkiye karasularinda türk gemicilerin ticaret yapmasina imkan taniniyor, denizcilik gelistirilmeye çalisiyordu. (milliyetçilikle ilgilidir.)

  Tesvik-i sanayi kanunu (1926) : Özel sektörü sanayi alanina çekmek ve ona kredi saglamak için çikarilmistir.
  tarim-kredi kooperatiflerinin kurulmasi (1928) : Çiftçiye kredi, ucuz alet ve makine imkani olusturmaya çalisildi.

  toprak reformu (1929) : topraksiz köylüyü toprak sahibi yapmak hedeflenmistir. fakat tam basarili olunamamistir.
  birinci 5 yillik kalkinma plani (1933 – 1938) : bu dönemde devlet, temel tüketim ve ara mallar saglamak gayesiyle üç beyaz ve üç siyah projesine agirlik vermistir. un, seker, pamuk üç beyazi, kömür, demir ve akaryakit ise üç siyahi olusturuyordu. bu temel mallarin üretilmesi ile döviz tasarrufu saglandigi gibi, bu maddeler ile disa bagimlilik da ortadan kalkacakti.

  Hazirlanan bu plana göre özel sektörün gerçeklestiremeyecegi yatirimlar, devlet eliyle yapilmaya baslandi. plan dogrultusunda dokuma, demir, kagit, cam ve kimya alanlarinda 1937’ye kadar onalti fabrika kuruldu. fabrikalarin isletmeye açilmasiyla, disaridan alinan mallar yüzde elli oraninda azaldi. “ikinci bes yillik plan” ise ikinci dünya savasi’ndan dolayi uygulanamadi. fakat, 1945 yilina kadar süren savas esnasinda türkiye, disariya muhtaç olmadan kendi ihtiyaçlarini karsilayabilmistir. sümerbank’in açilmasiyla elde edilen basari, kuruluslarin açilmasini tesvik etmis ve maden isleri ugrasacak etibank kurulmustur. böylece sanayide devletçilik ilkesi yerlestirilmeye çalisilmistir.

  not : Çagdaslasmanin en yogun oldugu dönem 1923-1934 yillari arasidir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ekonomik Alanda Yapılan İnkılaplar Ve Tarihleri Kısaca
 3. Toplumsal Alanda Yapılan İnkilaplar Nelerdir?
 4. Ekonomik Alanda Yapılan İnkilaplar Nelerdir?
 5. Güneydoğu Anadolu bölgesinin ekonomik hayatı, Güneydoğuda ekonomik hayat nasıl, Güneydoğu
 6. Ekonomik Alanda Yapılan Değişiklikler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri