Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

iskan siyaseti nedir kısaca özet lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın İskan Siyaseti Nedir İskan Siyaseti Nedir Amaçları Nelerdir Osmanlı Devletinin İskan Siyaseti Nedir Osmanlıda
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 19      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  İskan Siyaseti Nedir Kısaca

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  İskan Siyaseti Nedir?

  İskan siyaseti Osmanlı Beyliğinin kısa sürede gelişip devlet olmasını sağlayan çok önemli bir politikadır.Doğuda Moğol baskısına dayanamayan Türkmenler batıya doğru yani Osmanlı’ya doğru göç etmektedir.Göç eden Türkmenleri Yeni fethedilen yerlere yerleştirip orayı Türkleştirmeyi ve o bölgeyi kontrol altına alabilmeyi amaçlamışlardır.Bu amaç doğrultusunda hem Türkmenler memnun kalacak hem o bölge kontrol altına alınmış olunacak hem de Devletleşme yolunda önemli adımlar atılacaktı.

  iskan nedir, iskan politikası, İskan Siyaseti Nedir? 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  Allah razı olsunn


 5. Misafir Üye

  İskan Politikası nedir?

  İskan, tek bir kavram olarak "beşeri yerleşim" anlamına gelmektedir. Osmanlı devletinde bir dönem uygulamaya konulmuş bir politikadır.

  İskan Politkasının amacı nedir?

  Fethedilen yerlerin Türkleşmesini sağlamaktır. Bu amaç hem fetihlerin sağlam ve kalıcı olmasını hem de fethedilen yerlerin siyasi, askeri ve sosyal yönden güvenliğini sağlamaktır. İskan politikası fethedilen yerlerde sorun çıkma ihtimali olan ailelerin Anadolu’ya göç ettirilmesini sağlayarak karışıklık çıkma ihtimalini azaltmak için kurulmuştur.

  İskan Politikasının ortaya çıkışı

  Osmanlı devleti 18. yüzyılda toprak kaybına uğraması, onunla birlikte, Müslüman-Türk halkının da iç kısımlara göçe başlamasına sebep olmuştur. Meydana gelen bu nüfus hareketleri, devletin ekonomik düzenini bozduğu gibi, emniyetini de büyük ölçüde etkilemiştir. Nitekim birçok mahalle ve köy harap olup boşaldığı gibi yine birçok mamur tarla, bağ, bahçe terk edilerek zirai gelirin önemli miktarda azalmasına yol açmıştır. Bu durum karşısında devlet, bu harap olmuş ve boşalmış sahalara başı-boş bir hayat yaşayan göçebelerin veya eski haklarını yerleştirme işlerine girişmiştir.

  Osmanlıda 18. Yüzyılda izlenen İskan Politkasıyla varılmak istenen hedef nedir?

  Harap ve sahipsiz yerlere oymakların yerleştirilerek buraların yeniden ziraate açılmasını sağlamak bu yüzyılda varılmak istenen hedef olmuştur.


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri