Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Yuvarlak Solucanlar Yuvarlak Solucanlar Özellikleri Nelerdir - Yuvarlak Solucanlar Üremesi Hakkında - Yuvarlak Solucanlar Hakkında Bilimsel sınıflandırma Alem: Animalia Şube: Nematoda Sınıflar Adenophorea Alt sınıf
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yuvarlak Solucanlar Yuvarlak Solucanlar Özellikleri Nelerdir - Yuvarlak Solucanlar Üremesi Hakkında - Yuvarlak Solucanlar Hakkında

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yuvarlak Solucanlar
  Yuvarlak Solucanlar Özellikleri Nelerdir - Yuvarlak Solucanlar Üremesi Hakkında - Yuvarlak Solucanlar Hakkında

  Bilimsel sınıflandırma
  Alem: Animalia
  Şube: Nematoda
  Sınıflar

  Adenophorea

  Alt sınıf Enoplia
  Alt sınıf Chromadoria

  Secernentea

  Alt sınıf Rhabditia
  Alt sınıf Spiruria
  Alt sınıf Diplogasteria


  Yuvarlak solucanlar (İpliksisolucanlar) ya da Nematodlar, yuvarlak yapıda, sayıca Dünya üzerinde en fazla bulunan omurgasız hayvan şubesidir.

  Hayvan ve bitkilerde önemli zararlara neden olan birçok türü vardır. Yalancısölomları bulunur. Vücutları uzamış, silindirik, bilateral simetrilidir.

  Dünya üzerinde çok değişik yaşam yerlerine uyum sağlamışlardır. Bazıları serbest, bazıları parazitik yaşar. Marin nematodları, hayvan parazitleri, insan parazitleri, karasal nematodlar olarak gruplandırılırlar.

  Yuvarlak solucanlar, anatomik ve morfolojik olarak basit yapılı canlılardır. Boyları 0,25 mm – 3 mm, çapları 1-20 µ arasında değişir. Yüksek yapılı hayvansal organizmaların sahip olduğu bazı sistemlere sahip değildirler. Ör. solunum, dolaşım ve iskelet sistemi yoktur. Sinir ve boşaltım sistemleri ise çok basit yapılı hücre gruplarından oluşmuştur. En gelişkin sistemleri sindirim ve üreme sistemidir.
  Üreme

  Üreme (eşeysiz) olmakla beraber birçok türde besin konukçu varlığı ve çevre şartlarının uygun olduğu zamanlarda üreme partenogenetik (döllemsiz) olarak dişinin dişi birey içeren yumurta bırakması şeklinde olur. Böylece kısa sürede populasyonları artar. Erkekler populasyon içinde çok düşük oranda bulunurlar ve çevre şartlarının iyileşmesiyle dayanıklı yumurtaların oluşmasını sağlarlar.
  Beslenme

  Bitki parazitleri, bitkilerin kılcal köklerinde ve kök-büyüme konisi (uç kısmı)nde styletlerini doku içerisine batırarak buradan bitki öz suyunu emerler. Nematod türüne ve yoğunluğuna bağlı olarak bitkilerde gelişme geriliği, solgunluk ve verimde azalmaya neden olurlar. Endoparazit, yarı-endo parazit ve ektoparazit olarak beslenirler. En zararlı grup, kök sistemine en çok zarar veren endoparazitlerdir Örn. kök-ur nemat p pspatates yer.
  Mücadele
  Kültürel: Temiz toprak ve temiz üretim materyali en önemli kültürel önlemlerdir.
  Fiziksel: Bulaşık toprakların yaz aylarında 4-6 hafta solarizasyona tabi tutulması.
  Biyolojik: Henüz çok etkin bir biyolojik mücadele yöntemi uygulanmamaktadır.
  Kimyasal: Ekim öncesi ve ekim sonrası dönemde uygun olan nematisidlerden birinin kullanılması, bazen birden fazla uygulanmasıyla nematodların popülasyonları düşürülür. Kemikleri yoktur

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Solucanlar Nerede Ve Nasıl Beslenir Yaşar
 3. Karnı Kıllı Solucanlar Karnı Kıllı Solucanlar Özellikleri Nelerdir - Karnı Kıllı Solucanla
 4. Başı Dikenli Solucanlar Başı Dikenli Solucanlar Özellikleri Nelerdir - Başı Dikenli Soluca
 5. solucanlar neden bahçe için yararlıdır
 6. yuvarlak yatak odası mobilyaları 2018 yatak odası modelleri,yuvarlak yatak odası takımları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri