Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

kaplumbağanın özellikleri nelerdir kaplumbağanın özellikleri vikipedi kısaca özet yazarmısınız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Kaplumbağanın yaşam döngüsü akarsu nedir ve özellikleri nelerdir, türkiyedeki akarsuların genel
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Kaplumbağanın Özellikleri Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Kaplumbağaların Özellikleri Nelerdir?

  Sürüngenler sınıfından olan kaplumbağalar, sıcak ve kurak bütün bölgelerde yaşayabilirler ve çok uzun ömürlü olurlar.

  Kaplumbağalar zırhı andıran kabukları (bağa) ve dişlerin yerini almış boynuzsu gagalarıyla diğer sürüngenlerden ayrılırlar.

  Ön ve arka bacakları yaşadıkları çevreye göre farklı şekilde gelişmiştir.

  Kaplumbağalar takımı başlıca iki alt takıma ayrılır. Gizli boyunlular (Cyptodira) ve döner boyunlular (Pleurodira).

  Kaplumbaðanýn Özellikleri Nelerdir-kaplumbagalarin-ozellikleri.jpg

  Gizli boyunlular tropikal ve ılıman bölgelerde yaşar. Deniz kaplumbağası ve tatlı su kaplumbağaları bu kategoriye girer.

  Döner boyunlular ise Güney Amerika, Afrika ve Avustralya’daki ırmak ve göllerde yaşar. Çamurcul kaplumbağalar ve yılan boyunlu kaplumbağalar döner boyunlu takımındandır.

  Türlerin özellikleri

  Tüm kaplumbağa türleri akciğer solunumu ile nefes alır. Anatomik yapısı nedeniyle akciğerler sırta doğru yerleşik ve kabuğa yapışmış haldedir.

  Kaplumbağaların kabukları deriye yapışık biçimdedir. Deri ile bütünleşik olan kabuk iskelet tabaka halinde alttan yukarıya doğru büyür.

  İnsan derisi nasıl ki kendi kendini yeniliyor ve ölü deri zamanla dökülüyorsa kaplumbağaların kabukları da tabaka halinde atılır ve yenilenir.

  Kaplumbağaların çenelerinde diş bulunmaz. Bu özelliği ile kuşlardaki gaga yapısı ile benzerlik gösterir. Gelişmiş göz kapaklarına ve iki burun deliğine sahiplerdir.

  Kaplumbağalar istedikleri zaman başlarını vücutlarının içine doğru çekebilirler. Bu hareket türlerine göre boyunları s şeklinde kıvrılarak veya yana çevrilerek gerçekleşir.

  Kış uykusu

  Kara kaplumbağaları eğer ki normal doğa koşullarında yaşıyorsa mart ve ekim ayları arasında kış uykusuna yatar ancak kaplumbağalarda kış uykusuna yatan diğer hayvanlardaki yağ depoları bulunmaz.

  Kış uykusu sırasında kalp atışlarında ve solunumda yavaşlama olur. Henüz kesin olarak bilinmese de yağ deposu bulunmayan kaplumbağaların yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesinde karaciğer ve böbrek tipinin özel yapısının rol oynadığı düşünülmektedir.

  Kara kaplumbağalarının kalın ve güçlü bacakları vardır. Genellikle otçuldurlar.

  Kaplumbağaların gözleri keskin, göz kapakları hareketlidir. Uzaktaki besinleri rahatlıkla ayırt edebilirler. Özellikle sarı rengi iyi görürler. Kulakları ise iyi duyamaz.

  Deniz ve tatlı su kaplumbağaları deriden bir zarın birleştirdiği uzun parmaklardan oluşan kürek gibi ayaklara sahiptir.

  Kabukları sert, boynuzsu parçalarla, kaplumbağa kabuğuna çekildiği zaman ön ayakların dışarıda kalan bölümü de kalın pullarla kaplıdır.

  Tatlı suda yaşayanlar etobur, denizde yaşayanlar hem etobur hem de otoburlardır.

 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri