Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

din g cms_table_contentpaneopen_td" width="100%"> Peygamber Efendimiz in Çocuk Sevgi si , Hz. Muhemmed'in Çocuk Sevgi si Sevgi li Çocuklar Peygamber Efendimiz (s.a.s.) Çocuklari çok severdi.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Peygamberimizin Çocuk Sevgisi Nasıldı

  Sponsorlu Bağlantılar
  ding cms_table_contentpaneopen_td" width="100%">Peygamber Efendimizin Çocuk Sevgisi,
  Hz. Muhemmed'in Çocuk Sevgisi
  Sevgili Çocuklar Peygamber Efendimiz (s.a.s.) Çocuklari çok severdi. Çocuklara karsi çok sefkat ve merhametliydi.Her konudaoldugu gibi "çocuk sevgisi'' konusunda da müslümanlara en güzel örnek olmustur. Çocugun önem ve degerini beIirten hadis-i seriflerinden bazilari sunlardi:

  ''Çocuk, cennet nimetlerinden biridir.''
  ''Çocuk kokusu, cennet kokularindandir.''
  ''Her agacin bir meyvasi vardir.Gönülünmeyvasi da çocuktur.''
  Sevgili Çocuklar ,
  Hz. Peygamber (s.a.s.), sevgili torunlari Hz. Hasan ve Hz. Hüseyinli kucagina alir, oksar, öper ve severdi. Hatta namaz kilarken sevgili torunlari mübarek omuzlarina Çikarlardi.

  Sevgili Peygamberimiz, Hz. Muhammed (s.a.v.) sokak ve çarsilarda karsilastigi çocuklara selâm verir , saçlarini oksar ve onlara ikrâmda bulunurdu. Çocuklara karsi çocuk gibi davranir, onlarin dünyalarina girebilmeyi en iyi O basarirdi. Bir hadis-i seriflerinde: "Küçük çocugu olan, onun hatiri için çocuklassin.''buyurmuslardir. Kalbinin katiligindan sikayetçi olan birine "Yetimin basinioksamayi, onlari sevmeyi ve onlara ikrâm etmeyi''ögütlemistir. Yine bir hadis-i seriflerinde: ''Cennette ferahlik ve sevinç evi denilen öyle gösterisli bir yer vardir ki, oraya yalniz çocuklarisevindirenler girebilir." buyurmuslardir.
  Bir gün Rasûlullah (s.a.s) Hz. Ali'nin oglu Hasan (r.a.)'i öpmüstü. Yaninda bulunan Akra: ''Benim on çocugum var, hiç birini öpmedim." dedi. Rasulullah (s.a.s) hayretle Akra'nin yüzüne bakti ve buyurdu ki: ''Merhamet etmeyene, merhamet olunmaz."
  Peygamber Efendimiz (s.a.s.), hayatinda hiç bir çocugu üzmemis ve kalbini kirmamistir. Küçük yasta Rasululah'a hizmet etmeye baslayan Enes (r.a) diyor ki: "On sene Hz. Peygamber1e hizmet ettim. Bana bir defa olsun üf demedi. insanlarin en güzel huylusuydu. ''
  Sevgili Çocuklar ,
  Örnegimiz ve önderimiz Peygamber Efendimiz (s.a.s.), çocuklarin egitimiyle yakindan ilgilenmis; onlarin hayirli bir nesil olarak yetismelerine çok büyük ehemmiyet vermistir. Bakiniz bu konuda neler buyurmuslar ve ne güzel bir egitimci örnegi vermislerdir:

  "Çocuklariniza iyi bakiniz! Onlari güzel terbiye ediniz."
  "Çocugu güzel terbiye etmek ve ona güzel bir isim vermek, evlâdin baba üzerindeki hakIarindandir.''

  Sevglili Çocuklar ,
  Bir anne ve babanin birakacagi en güzel ve degerlimiras: islâm'a, Kur'an'a tâbi olan, vatanini, milletini seven, çaliskan, dürüst ve terbiyeli çocuklar yetistirebilmektir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) su hadis-i serifiyle bunu beyan etmislerdir: ''Hiç bir baba çocuguna güzel ahlâk ve terbiyeden daha üstün bir hediye vemis olamaz.''
  Dünya ve âhiret saadetimiz için islâm ahlâkina sahip olmak ve bu kaideleri hayatimizda yasayip, yasatmak gerekir. Zaten islâm'in gayesi, güzel ahlâki tesis etmek degil midir?
  Sevglili Çocuklar ,
  Görüldügü gibi, Yüce Peygamebirmiz (s.a.s.) bu konudada gereken seyleri bizlere açiklamistir. O halde, Peygamberimizin emirlerine itaaat edelim ki; dünyamiz huzurlu ve sen, âhiretimiz mutlu ve gülsen olsun. Ne mutlu Peygamber'ini örnek alan, O'nu, önder ve sünnetine uygun hayat yasamayi düstûr edinen Müslüman çocuklara!..


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Peygamberimizin Çocuklarla Olan İletişimi Nasıldı
 3. Peygamberimizin dedesinin ve amcası Ebu Talip'in ona davranışları nasıldı
 4. Peygamberimizin ailesinin insanlara davranışları nasıldı
 5. Peygamberimizin akrabalarına davranışı nasıldı
 6. Hz. Muhammedin çocuk sevgisi hakkında, Hz. Muhammet ve çocuk sevgisi,Peygamberimizin çocuk
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri