Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Gilaburu nedir Gilaburu Meyvesi nerde yetişir Gilaburu Meyvesinin iyi geldiği hastalıklar Girabolu çalı şeklinde bodur bir ağaçtır. Genellikle İç Anadolu'da yetişir. Kırmızı salkım şeklinde yuvarlak

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Gilaburu Meyvesi faydaları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Gilaburu nedir
  Gilaburu Meyvesi nerde yetişir

  Gilaburu Meyvesinin iyi geldiği hastalıklar  Girabolu çalı şeklinde bodur bir ağaçtır. Genellikle İç Anadolu'da yetişir. Kırmızı salkım şeklinde yuvarlak meyvelidir. Bu meyveler sonbaharda toplanır. İlk toplandığında acı bir tadı vardır. Su içinde salamura yapılır. Yaklaşık bir ay sonra bu acılığını kaybeder. Bu şekilde (5-15 derecede) tazeliğini 1 yıl süreyle koruyabilir.

  Bu yıl 500 ton gilaboru üretimi yapılmıştır. Nemli ve sulak bölgeleri seven bir bitkidir.

  Yüksek miktarda C vitamini ve anti oksidan maddeler içerir. Bu özellikleri sebebiyle gıda sektöründe gelecekte yoğun ilgi göreceği düşünülmektedir.

  Mart-Nisan ayında beyaz renkli çiçek açar. Nisan sonuna doğru bu beyaz çiçekler yerini küçük meyveciklere bırakır.

  Önce yeşil renkli olan bu meyvecikler, Haziran ayında kızarmaya başlar. Önceleri sert halde olan meyvler Ekim Kasım gibi yumuşamaya başlar
  Daha önce de belirtildiği gibi önceleri acı bir tada sahip olan meyveler, salamura suyunda acılığını kaybeder. Bu haliyle içilebilir hale gelmiştir. Salamura suyundan günlük içilecek miktar çıkarılır, sıkılır, su ilavesi ile seyreltilir ve tercihe göre şeker ilave edilerek içilir.

  Burada dikkat edilmesi gereken şey sıkılan meyvenin aynı gün tüketilmesi gerektiğidir. Ekşi bir tada sahiptir. Şeker ve su ilavesi ile bu ekşi tadı giderilebilir. İlk defa kullanan insanlara tadı biraz tuhaf gelebilmektedir.

  Gilaboru (Gilaburu) suyu içeriğindeki asitler nedeniyle antikanserojen, antimikrobiyal ve antioksidan özelliğe sahiptir. Antioksidanlar, vücutta serbest radikalleri bağlayarak, sağlığa zararlı birçok olumsuz etkiyi durdurmakta. Bu özelliği nedeniyle gilaboru suyu, yaşlanmayı geciktirici, mutasyonu engelleyici, kanseri durdurucu ve kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.

  Gilaboru nun kullanım alanları ve etkileri:
  • Böbrek taşlarını eritir.
  • Taş üremesini önler.
  • Böbrek Tembelliği rahatsızlığına iyi gelir
  • İdrar yolları iltihaplarını temizler.
  • Ödemi atar, yüksek üreyi düşürür ve dengeler.
  • Safra taşlarını eritir ve karaciğeri destekler.
  • Prostat rahatsızlığına iyi gelir.
  • Kramp çözücü, yatıştırıcı, dokuları sıkılaştırıcıdır.
  • Sinir sistemini güçlendirici etkileri vardır.

  Gilaboru bitkisi, kanser önleyici, antioksidan ve C vitamini deposudur. Yaklaşık olarak portakaldan 10 kat daha fazla C vitamini içerir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. gilaburu meyvesi nasıldır
 3. Gilaburu faydaları, gilaburu yararları
 4. Gilaburu suyu faydaları, gilaburu suyu yararları
 5. Mango Meyvesi Yararları, Mango Meyvesi Faydaları
 6. Kamkat Meyvesi Faydaları, Kamkat Meyvesi Yararları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri