Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Solucanotu Faydaları Solucan Otu Hakkında Bilgi Solucan Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir Solucanotu Nerelerde Kullanılır Bileşikgiller familyasından Solucanotu 40-140 cm b oyun da çok yıllık

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Solucanotu Faydaları, Solucan Otu Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Solucanotu Faydaları


  Solucan Otu Hakkında Bilgi
  Solucan Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir
  Solucanotu Nerelerde Kullanılır

  Bileşikgiller familyasından Solucanotu 40-140 cm boyunda çok yıllık, dikine yükselen, köşeli gövdeli bir bitkidir. Solucanotunun üst kısımları çatallaşır ve gövdesi yeşilimsi esmer renklidir. Yaprakları anayaprağa dizilmiş yanyapraklardan meydana gelir. Yanyaprakları yumurta şeklinde kenarları dişli, koyu yeşil renkli, altyaprakları oldukca büyük, üst yaprakları oldukca küçüktür.

  Çiçekleri salkımşemsiye şeklinde topluca bir arada herbir çiçekte yüzlerce altınsarısı küçük çiçeklerden meydana gelir ve çiçekleri küre çiçekçiklerden meydana gelir ve çiçekleri küre şeklindedir. Vatanının Asya ve Avrupanın ılıman bölgeleri olan bitki günümüzde dünyanın birçok bölgelerinde yabani olarak yetişmektedir.

  Yetiştirilmesi:
  Solucanotu Türkiyede yabani olarak yetişen bir bitkidir ve Türkiyenin hemen her bölgesinde yetiştirmek mümkündür. Tohumlarından birkaç tane bahçenin veya tarlanın bir köşesine ekilirse kendiğinden yetişir.

  Solucanotu çayı, tentür ve natürel ilaç yapımında kulanılabildiği gibi, çiçeklerde aynı şekilde kulanılır.

  Hasat zamanı:
  Temmuzdan Ekime kadar solucanotu toplanarak havadar bir yerde kurutulur, şayet tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir. Malesef şifalı bitkileri toplama, kurutma, paketleme ver depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaparak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca öreneğin bitki 5 günde kurudu ise 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğünden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş'te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip diploması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar'da açıkta satılması kalitesini kısa sürede sıfırlar.

  Solucanotu Faydaları

  • Bedeni güçlendirici toniktir.

  • Sindirim sistemini uyarır, iştah açar. Hazımsızlığı en aza indirger.

  Kadınlarda aybaşı dönemini kolaylaştırır.

  • Sindirim organlarındaki kurtlardan (solucanlardan) kurtulmak için etkili bir ilaçtır. Askarit (Askaris) gibi iğne biçimli kurtlara etkili iken, şerit halindeki kurtlara etki yapmaz, içerdiği maddelerden ötürü yüksek dozda ve sürekli olarak alınması tehlikeli olabilir.

  • Uyuz hastalığında dıştan kullanılan yararlı bir losyon olur.

  Bu etkileri sağlamak üzere, solucanotunun çiçek ve yapraklan bitki çiçekli iken yaz başı ile sonbahar başı arasındaki devrede toplanıp özenle kurutulur, 1 tatlı kaşığı kurumuş yaprak-çiçek karışımı 1 bardak kaynar suda 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyon, günde iki kez birer bardak içilir. Uyuz durumunda aynı infüzyon şikâyetli yerlere dıştan uygulanır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Solucan Deliği, Solucan deliği nedir
 3. Mürdüm Eriği hakkında bilgi, faydaları
 4. Soya bitkisinin faydası, Soyanın faydaları nelerdir, Soya hakkında bilgi
 5. Soğuğun Faydaları Nelerdir, Soğuğun Faydaları Hakkında Bilgi
 6. Fındık hakkında bilgi Fındığın Faydaları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri