Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA , GENÇLİK VE SPOR BAYRAM I BİZİMDİR 19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. I. Dünya Savaşı sonunda ülkemizin birçok
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Bizimdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI BİZİMDİR

  19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. I. Dünya Savaşı sonunda ülkemizin birçok yeri savaşı kazanan devletler tarafından işgal edilmişti. Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak için Atatürk, 16 Mayıs 1919'da "Bandırma Vapuru" ile İstanbul’dan Samsun'a hareket etti. 19 Mayıs 1919'da Samsun'a vardı ve burada Kurtuluş Savaşını başlattı.

  Üç yıl süren savaşlar sonunda ülkemiz yabancı güçlerden kurtarıldı. 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti ilan edildi. Atatürk'ün, Samsun'a varış tarihi olan 19 Mayıs günü Ata’nın isteği üzerine "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanmaktadır.

  Atatürk Türk gençliğini seviyor, onlara güveniyor ve Türkiye’nin geleceğini onların ellerine bırakmaya çekinmiyordu. Gençliğe bıraktığı bu önemli görevi söylevinde şöyle dile getiriyordu Atatürk: "Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en değerli güven kaynağındır."

  Atatürk, "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!" sözü ile başarılı olabilmenin bir koşulunun da sağlıklı olmak olduğunu, sağlıklı olmak için de spor yapmak gerektiğini vurgulamıştır.

  Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramımız yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır.

  19 Mayıs; 1981 yılından bu yana "Atatürk'ü Anma Günü" olarak da kutlanmaktadır. Bunun nedeni Atatürk’ün bir söyleşi sırasında: "Ben 19 Mayıs'ta doğdum." demiş olmasıdır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
 3. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı İle İlgili Şiirler
 4. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Şiirleri
 5. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Hakkında Kompozisyon
 6. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Nasıl Kutlanır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  19 MAYIS TÜRK GENÇLİĞİNİN BAYRAMI

  Türk Milleti ve Türk gençliği için 19 Mayıs’ın çok büyük önemi vardır. Bu tarihte Türk Milleti Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış ve bağımsızlığını kazanmıştır. Bu mücadele insanlık tarihine, insanlık ve uygarlık lehine tarihin gidişini değiştiren gün olarak geçmiş ve mazlum milletlere de ışık tutmuştur.

  19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Paşa, 38 yaşında genç bir general olarak Anadolu topraklarına ayak basarken büyük idealini gerçekleştirecek gücü, bizzat kendi gençliğinden ve Türk gençlerinden almıştır. Bu gücü, ölünceye kadar hep arkasında hissetmiştir. Onun için Atatürk, geleceğin en kuvvetli teminatı olan Türk gençliğine bu günün ayrılmasını uygun görmüştür.

  Atatürk’e göre gençlik kavramı sadece yıllarla hesap edilen yaş değildir. O, her ne yaşta olursa olsun genç, düşünceli, çağdaş bilimden yararlanmış ve ulusal benliğe sahip her vatandaşı genç olarak kabul etmiştir.

  Atatürk konuşmalarında Türk gençliğine güvendiğini açıkça belirtip, Türk Milletinin geleceğinin gençlerinin vatanseverliğine, erdemine, bilgisine ve çalışkanlığına bağlı olduğunu her fırsatta dile getirmiştir. Bu nedenle, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin korunması, kollanması, gelişmesi ve çağdaş uygarlık düzeyine çıkmasının yetişmekte olan genç kuşakların görevi olduğunu belirten Atatürk, Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk. Onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz, Ey Türk gençliği; Birinci vazifen Türk istiklalini ve cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir sözleriyle Cumhuriyeti Türk gençliğine emanet etmiştir.

  Atatürk için Türk gençliği nasıl, en ağır şartlar içinde güç kaynağı ve umut ışığı olmuşsa, Türk gençliği için de Atatürk’ün görüş ve düşünceleri tükenmez bir güç ve ışık kaynağı olmuştur. Bunun için Atatürkçü gençlik güçlükler karşısında, zekası yanında akılcı çözüm yollarını kullanmalı, gerçeği görebilmeli, O’nun ilkeleri ve devrimleri doğrultusunda kendilerini geliştirmeli ve O'nda bütünleşmeli.

  Gençlerimiz, Atatürk’ü yaptıklarıyla değerlendirdikçe, düşüncelerini ve ilkelerini okuyup anladıkça, O’nun ilericiliğinden ve medeniyetçiliğinden asla taviz vermeyecektir.

  Atatürk, Türk gençliğine güvenini şu sözlerle ifade etmiştir:

  Gençler! Cesaretimizi güçlendirip devam ettiren sizlersiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile, insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli sembolü olacaksınız!

  Muhammet KASAL 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri