Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Balgamdan neden kan gelir Kanlı balgam çıkarmak Kanlı balgam gelmesi Kanlı balgam nedenleri Kanlı balgam tedavisi Kanlı balgam tükürmek Kanlı balgam nedenleri birden fazladır; ama
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 20      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Balgamdan Neden Kan Gelir Kanlı Balgam Çıkarmak Kanlı Balgam Gelmesi Kanlı Balgam Nedenleri Kanlı Balgam Tedavisi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Balgamdan neden kan gelir Kanlı balgam çıkarmak Kanlı balgam gelmesi Kanlı balgam nedenleri Kanlı balgam tedavisi Kanlı balgam tükürmek  Kanlı balgam nedenleri birden fazladır; ama kanlı balgam görerülen kimselerin incelenmesi, doktarun etkili tedavi metodunu uygulaması açısından oldukça önemlidir. Kanlı balgam nedenleri, Kalbin dinlenmesi ve toplardamar trombozu belirtilerinin sistemli araştırılması, kalp damar sistemiyle ilgili nedenleri hemen bir yana bırakmayı sağlar. Göğüs filmi ve bakteri incelemesi, verem olup olmadığını aydınlatır. 40 yaşını aşmış bir kişide kanlı balgam, akla hemen bir bronş kanseri olasılığını getirir. Kanlı balgamın üçüncü büyük nedeni, bronş genişlemesidir. Öteki nedenlerin araştırılmasına, ancak bu olasılıklar bir yana bırakıldıktan sonra başvurulur. Bu durumlarda eksiksiz bir sorgu, bronkoskopi ve tam bir klinik muayene, çoğunlukla teşhisi sağlar.

  Kanlı Balgam Gelmesi Nedenleri
  Verem teşhisi şunlara dayanır:

  — hastanın geçmişinde bir birincil verem, bir bulaşma öyküsü, genel durum bozulması ve sinsi ateş araştıran sorgu;

  — öksürük ve ateş varlığını gösteren klinik muayene;

  — teşhisi doğrulayacak olan tamamlayıcı muayeneler (radyografi ve tomografiler hastalığı akla getiren görüntüler verirler; bakteri incelemesi temel muayenedir; verem basili tekrar tekrar aranmalıdır).Doku ölümü sonucunda kovuk içindeki damarın yırtılmasının sonucudur; günümüzde çok ender raslanmaktadır.

  Kanlı balgam şu durumlarda ortaya çıkabilir:

  birincil bir verem sırasında;

  — geç bir lenf bezi bronş veremi sırasında;

  — özellikle bir iltihap bulunduğunda, verem kökenli bronş daralmaları durumunda.

  Çoğunlukla akciğer bronş urlarının başlıca nedenidir; 40 yaşını aşkın erkeklerde kanlı balgam, kanseri akla getirir.Hastalığın belirtisi olan kanlı balgam, ender olarak «ağaç çileği peltesi» görünümündedir. Çoğunlukla az miktardadır.

  Kanlı balgam nedenleri, sabahları görülür, üst üste çıkarılır; tek basmadır ya da yalın akciğer bronş iltihaplarıyla birliktedir. Çok şiddetli olabilir. Bu durumda, yaygın ur yıkımına bağlıdır.Klinik belirtiler inatçı bir öksürük, mediyastin basısı belirtileri ve çomakparmaklılıktır.

  Tamamlayıcı muayeneler çok önemlidir. Röntgen filminde şunlar görülebilir:

  — mediyastinde ya da akciğer dokusunda saydamsızlıklar;

  — akciğerlerde havalanma bozuklukları;

  — akciğer zarında sıvı toplanması. Bronkoskopi çoğunlukla uru ortaya çıkarır ve o sırada alman parçanın (biyopsi) incelenmesi, urun tipini belirler.

  Akciğere yayılmalar (metastazlar), kanlı balgamlarla ortaya çıkabilirler.

  Özellikle gençlerde nispeten sık görülürler. Çoğunlukla, yalın bir bronş akıntısı biçiminin evrimi sırasında ortaya çıkarlar.

  Katışıksız kanamalı biçim (kan), çok ender sözkonusudur. Teşhis, lİpiyodol ile bronkografiye dayanır; bronkografi, genişlemeleri, yaygınlıklarını ve yerlerini gösterir.

  Kanlı balgam sebepleri
  Enfeksiyon kökenli akciğer hastalıkları

  — kusma biçiminde balgam çıkarmaya öncülük eden akciğer apsesi;

  — ivegen bakteri ya da virüs kökenli akciğer hastalıkları (gribin kanlı balgama yolaçmasına oldukça sık raslanır).(hidatik kist) ile asperjillozdur.

  (Teşhis, röntgen filminde üstünde çok ince aydınlık bir hilal bulunan yuvarlak bir saydamsızlık görülmesiyle doğrulanır; verem basili aranması negatif sonuç verir).

  Röntgen filmi normal olduğunda, hastaların 2/3′sinde kanlı balgamın nedeni bronş iltihaplarıdır.

  Bunlar arasında bronşa giren yabancı cisimler, bronş astımı, bronş mantar hastalıkları sayılabilir.

  Kanlı balgam, hastalığı ortaya çıkarıcı belirti olabilir; tipik olarak parça parça gelen siyahımsı, kanlı bir balgamdır. Ambolinin nedeni olan çevresel toplardamar iltihabı araştırılır:

  Kendiliğinden ağrı, baldır yumuşaklığının azalması ve loğusalık, ameliyat geçirmiş olma, yatağa bağlı kalmış olma gibi hazırlayıcı durumların varlığıyla tanınır.Kanlı balgam genç bir kadında ortaya çıkmışsa, sistemli olarak ikili kapak darlığı araştırılır.

  Kanlı balgam bu durumda, çaba harcama sırasında çıkarılan kırmızı kanla nitelenir. Teşhis, kalbin dinlenmesinde anormal kalp seslerinin duyulduğu klinik muayene ile röntgen filmi çekme (büyük bir sol kulakçık görülür), elektrokardiyogram (sol kulakçık yüklenmesi gösterir) gibi tamamlayıcı muayenelere dayanır.

  Bunlar arasında ikili kapak yetmezliği, aort yetmezliği ya da darlığı, kalp yetmezliği, atardamar yüksek basıncı, doğuştan kalp hastalıkları sayılabilir.Süite verem basilinin varlığını saptamak için yapılan laboratuvar incelemesinde açık (delici) bir darbe sonucu ortaya çıkan kanlı balgam, bir kaburga kırığı ve akciğer yaralanması araştırmaya yöneltecektir.
  Hastaların yüzde 10-20′sinde hiçbir neden bulunamaz. Hastayı düzenli olarak gözetim altında tutmak önemlidir. Çünkü bir akciğer veremi ya da kanseri olasılığı büyüktür.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Balgam çıkarmak orucu bozar mı
 3. Oruçluyken balgam çıkarmak
 4. Kanlı Basur olarak bilinen hastalığın diğer adı nedir?
 5. Kanlı 1 Mayıs Olayı nedir
 6. Kanlı Kavak - Karagöz ve Hacivat oyunu
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri