Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Yutma Zorluğunun Nedenleri Nelerdir Yutma Zorluğu Nasıl Tedavi Edilir Yutma Zorluğu Tedavisi Yutma zorluğunun , orta yutak ve yemek borusu kökenli olmak üzere başlıca iki

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yutma Zorluğunun Nedenleri Nelerdir Yutma Zorluğu Nasıl Tedavi Edilir Yutma Zorluğu Tedavisi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yutma Zorluğunun Nedenleri Nelerdir Yutma Zorluğu Nasıl Tedavi Edilir Yutma Zorluğu Tedavisi


  Yutma zorluğunun, orta yutak ve yemek borusu kökenli olmak üzere başlıca iki türü vardır. Birde yutkunma güçlüğü psikolojik kökenli olabilir. Öncelikle yutkunma zorluğunun neden olduğunun belirlenmesi ve nedene bağlı tedavi uygulanması gerekir. Geçici bir sebeple yurkunma zorluğu yaşayabilirsiniz. Fakat sık sık yutma güçlüğü yaşıyorsanız yada yutma zorluğu şikayetiniz uzun süre geçmiyorsa mutlaka Kulak Burun Boğaz Uzmanı bir doktora başvurunuz. Çünkü yutma güçlüğü başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Kanser gibi tehlikeli hastalıklarda erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle vakit geçirmeden hemen bir uzmana başvurunuz.

  Yutma Zorluğunun Nedenleri:

  Üst solunum yollarındaki viral veya bakteriyel bir enfeksiyon yutkunma zorluğuna yol açabilir. Yutma zorluğu üst solunum yollarından kaynaklanıyorsa, yutkunurken zorlanırsınız ve aynı zamanda boğazınız şişer, ateşiniz çıkar, baş ağrısı olur, yorgunluk ve iştahsızlık gibi belirtiler verecektir.

  Yutkunmakta zorlanıyorsanız,balık kılçığı yada çekirdek kabuğu gibi küçük ve keskin bir şey yutmuş olabilirsiniz, boğazınızda yara meydana gelmiş olabilir.

  Boğaz kuruluğu da yutkunma zorluğunun nedenlerinden biri olabilir.

  Strese bağlı yutkunma güçlüğü olabilir. Eğer yutkunma zorluğu strese bağlı ise; normal yutkunabilirsiniz fakat yiyecekler boğazınıza dizilir ve aşağı gitmeyecekmiş gibi olur veya boğazınızda sanki bir yumru varmış gibi olur. Bu duygu stres ve bunaltının belirtisi olabilir. Yemek yerken daha fazla içecek almak yardımcı olabilir. Bu belirtiler varsa ve yutma zorluğu strese bağlı ise psikolog yada psikiyatr uzmanı bir doktordan yardım almanızda fayda vardır.

  Mide ekşimesi, diyafram fıtığı, ülser, sigara içmek, aort anevrizması, botülizm, guatr, kanser, Parkinson hastalığı, nevralji, tetanos, trioidit, Wilson hastalığı, anafilaksi, özafagus daralması gibi hastalıklarda yutkunma zorluğunun nedeni olabilir.

  Yutkunma Zorluğu Tedavisi:

  Yutkunma zorluğunun tedavisi nedenine bağlı olarak yapılır. Uzman doktorlar yapacakları testler ile yutma güçlüğünüzün neden kaynaklandığını bularak ona göre tedavi önereceklerdir. Peki kısa süreli yurkunma zorluğunda kendiniz ne yapabilirsiniz.

  Eğer yutkunma zorluğunuzun stres ve bunalım kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız gevşeme teknikleri ile kendinizi rahatlatmayı deneyin. Derin derin nefes almak hatta kağıt bir külah ile nefes egzersizleri yapmak çok iyi gelecektir.

  Yutkunma sorununuz boğaz kuruluğundan kaynaklanıyorsa; bol bol sıvı alın ve evinizdeki havanın kuru kalmasını sağlayın.

  Yutma zorluğunun nedeni mide ekşimesi ise; rahatlamak için pek çok şey yapabilirsiniz. Kilo vermek sık ve az yemek kadar hemen her zaman faydalıdır. Kahveden, sigaradan ve alkolden uzak durun. Reçetesiz satılan bir antasit deneyin, ağrıyı azaltmak için bir bardak süt için veya bir parça ekmek yiyin. Yemekten sonra öne eğilmeyin veya yüzükoyun yatmayın ve mide asidinin boğazınıza geri dönmemesi için yastığınızı yükseltin.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bebek Beslenmesi Yöntemleri – Bebeklerde Akciğere Süt Kaçması – Bebeğin Besin Yutma Reflek
 3. Gayret ve sebat her zorluğu yener
 4. Papağanlarda Yumurtlama Zorluğu
 5. Yutkunma zorluğu
 6. El Titremesinin Nedenleri , El Titremesi Nasıl Tedavi Edilir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri