Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Oksijen Nedir - Oksijen Hakkında Oksijen Nedir bilgi - Oksijen Hakkında bilgi Oksijen renksiz , kokusuz ve atmosfer hac minin beşte birini kaplayan bir gazdır.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Oksijen Nedir - Oksijen Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Oksijen Nedir - Oksijen Hakkında
  Oksijen Nedir bilgi - Oksijen Hakkında bilgi  Oksijen renksiz, kokusuz ve atmosfer hacminin beşte birini kaplayan bir gazdır. Canlı organizmaların yaşamaları için ge-rekli olan bir elementtir. Oksijen kanda hemoglobine bağlanır ve onun vasıtasıyla dokulara taşınır. Hemoglobinin oksijenle yeteri kadar bağlanamaması sonucu kanın oksijensiz kalması haline hipoksemi, çeşitli dokuların oksijensiz kalmaları haline de anoksemi denir. Eskiden doktorlar tarafından ancak ölüm-kalım savaşı veren hastalarda kullanılırken, bugün oksijen pek çok hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Oksijen çadırları, enkübatörler ve modem mekanik araçların hizmete girmesiyle, erken doğan bebeklerin yaşatılmasında, karbon monoksit (CO) ve karbon dioksit (COL.) gibi zehirli gazla zehirlenmelerde, bazı acil solunum ve kalp hastalıklarında tedavi amacı ile kullanılır hale gelmişti

  Hayatımızın temel yapı taşlarından olan halojen gurubu bir yanıcı gazdır.Oksijen kimyada O sembolü ile gösterilir. Atom numarası 8 olan oksijenin doğada kütle numaraları toplamı 16'dır (%99,76), 17 (%4) ve 18 (%0,20) olan üç izotopu vardır. Oksijenin atom ağırlığı 16 olarak kabul edilir. Kütle numaraları 14, 15 ve 19 olan izotopları radyoaktiftir. Fakat bu radyoaktiflerin ömrü oldukça kısadır. Oksijenin çekirdeğinde 8 proton bulunmaktadır. Kimyasal reaksiyonların hemen hemen hepsinde iki elektron alarak geçer. Oksijen normal sıcaklıkta pasiftir; yüksek sıcaklıkta aktiftir.

  Oksijen ilk defa 1774 Joseph Priestly tarafından cıva oksidinin ısıtılması ile elde edildi. 1781 yılında Lavoisier, oksijenin havada bulunan ve yanmaya etki eden bir madde olduğunu bildirdi. Bu maddeye asid yapısı anlamına gele oksijen ismi verildi. Çünkü Lavoisieri, bütün asitlerin oksijen ihtiva ettiğini sanıyordu.

  Atmosferde, hacim olarak %21, ağırlıkça %23,2 oksijen ihtiva eder. Su, ağırlıkça %88,8 oksijen bulundurur. Yer kabuğunun ise %50'sini teşkil eder.Oksijen, serbest halde, havada, suda, çözünmüş olarak ve toprak içinde en çok nitrat, fosfat ve karbonat halinde yer kabuğunun içerisinde bulunmaktadır.

  Oksijenin sudaki çözünürlüğü 100ml'dır. Oksijenin kritik sıcaklığı –118,8°C'dır. Oksijen, bu sıcaklığın üzerinde sıvılaşamaz. Yani sadece basınç ile sıvılaştırılmaz. Oksijenin kritik basıncı 49,7 atmosferdir. Bir atmosfer basınçtaki erime noktası –218,8°C ve kaynama noktası –183°C dır. Belirli bir miktardaki oksijen, katı ve sıvı hallerinin her ikisinde de açık mavi ve şeffaftır. Sıvı oksijen, kuvvetli bir magnetiktir. Şayet sıvı oksijenin bir atmosfer basıncındaki bir hacmi, normal şartlar altında (760mm Hg ve 20°C) buharlaştırılırsa, buharın hacmi sıvı hacminin 860 misli olur. Katı oksijenin yoğunluğu –252,5°C de 1,426 g/cm³'tür. Metallerin çok azı, sıvı halde iken oksijen absorblar (emerler). Absorblanan bu oksijen metal katılaşırken tekrar metali terk eder

  Yoğunluğu 1,105 olan renksiz, kokusuz gaz.

  Oksijen, sıvılaştırılması güç bir azdır (-183 derecede kaynar). Doğada en yaygın olan elementtir :Hhavada olduğu gibi suda da vardır; soluduğumuz havanın beşte biri oksijendir. Hayvanların ve bitkilerin hayatında çok önemli yer tuttuğu gibi (solunum); insan uğraşlarında da payı büyüktür (besinlerin pişirilmesi, soğukla savaş, madenlerin hazırlanması v.b.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Vücutta Oksijen Ve Besin Taşıma İşini Yapan Nedir
 3. oksijen nedir
 4. Oksijen Nedir?
 5. Ozon kaç oksijen molekülünden oluşur
 6. Oksijen Döngüsü Nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri