Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İdrar yolu iltihabında özelliklerde çocuk lar için temkinli olunmalı. Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Ramazan Canural , çocuk larda üst

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İdrar YoLu İLtihabını Hafife ALmayın

  Sponsorlu Bağlantılar
  İdrar yolu iltihabında özelliklerde çocuklar için temkinli olunmalı.


  Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Ramazan Canural, çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık rastlanan hastalıklardan biri olan idrar yolu enfeksiyonunun, çocuklarda ciddiye alınması gereken en önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu söyledi.

  Çocuklarda görülen idrar yolları enfeksiyonlarının kontrol altına alınmadığı takdirde böbrek yetmezliğine neden olabileceğini kaydeden Dr. Ramazan Canural, özellikle nedeni belli olmayan yüksek ateş görülen her küçük çocukta idrar yolu enfeksiyonunun araştırılması gerektiğini belirtti.

  İdrar yolu enfeksiyonunun, idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyen bir enfeksiyon olduğunu ifade eden Canural, "İdrarda normalde bakteri bulunmaz. Mesane veya böbreğe bakteri girip idrarın içinde çoğalırsa idrar yolu enfeksiyonu meydana gelir. Bu tür enfeksiyonların en yaygını sistit title olarak da adlandırılan mesane enfeksiyonudur. Bir diğer tür enfeksiyon böbrek iltihabıdır ve piyelonefrit olarak da adlandırılır" diye konuştu. İdrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda kusma, ishal gibi mide ve bağırsak sistemine ait belirtilerin görüldüğünü ifade eden Dr. Ramazan Canural, "Enfeksiyon bebeklerde huzursuzluk, ateş, kilo alamama, kusma, idrarda renk değişikliği ve koku olarak görülür. Biraz daha büyüklerde ise karın ağrısı, az veya sık idrara çıkma, yanma, kanlı idrar ateş ve idrar kaçırma gibi şikayetlerle ortaya çıkar. Özellikle kızlarda ve bir yaşın altındaki çocuklarda daha sık görülür. Kız çocuklarda bakteriler öncelikle genital bölgede yerleşir daha sonra idrar yapılan yerden içeri girerek önce mesaneye ve daha yukarılara taşınıp böbreğe ulaşabilir. Erkek çocuklarda ise sünnet, idrar yolu enfeksiyonu riskini azalmaktadır" dedi. Enfeksiyonun çoğunlukla zarar vermeden geçtiğini ancak bir bölümünde gelişmekte olan böbreğe zarar verebileceğini belirten Canural, özellikle nedeni belli olmayan ateşli her küçük çocukta mutlaka idrar yolu enfeksiyonunun araştırılması gerektiğini kaydetti.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İdrar Yolu Enfeksiyonları
 3. Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonları
 4. Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu
 5. İdrar Yolu ve Mesane Kanseri
 6. Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri