Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Stres - Stres Sorunu - Stres Problemleri - Stres Nedir “Stres dayanıklılığı” ya da “strese karşı koyma” kavramı Dr. Suz anne Kobasa tarafından geliştirilen bir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Stres - Stres Sorunu - Stres Problemleri - Stres Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar




  Stres - Stres Sorunu - Stres Problemleri - Stres Nedir



  “Stres dayanıklılığı” ya da “strese karşı koyma” kavramı Dr. Suzanne Kobasa tarafından geliştirilen bir kavramdır. Dr. Kobasa stres düzeyi yüksek meslekleri olan birçok kişi üzerinde yaptığı çalışmalar sonrasında iş stresiyle başedebilen bireylerde aşağıdaki 3 özelliğin bulunduğunu göstermiştir:

  BAĞLILIK: Yaptıkları işe fazla derecede bağlı olan kişiler kendilerini işin içine tamamıyla dahil eder ve ellerinden gelenin en iyisini, tüm gayretleriyle yaparlar. Bu tür kişiler çevrelerine ya da diğer kişilere karşı yabancılaşmazlar, tam tersine çevreleriyle aktif biçimde etkileşim içindedirler.

  KONTROL: Kontrol sahibi olduğunu hisseden kişiler, olayları ve çevrelerini etkileyebileceklerine, istediklerinin olmasını sağlayabileceklerine inanırlar. Yeterlilik duyguları oldukça güçlü olup, belli durumların kurbanı olmayı kabul etmezler, tam tersine kendi istekleri doğrultusunda olayları değiştirebilecek içsel güce sahiptirler.

  MÜCADELE: Hayatı kendi içinde bir mücadele olarak kabul eden kişiler karşılaştıkları yeni durumları öğrenmek, gelişmek ve kişilik düzeylerinde bir aşama kaydetmek için bir fırsat olarak görürler. Bu kişiler için yenilik bir “tehdit” değil, şanstır.

  Bu profile “YAKINLIK” da dahil edilebilir. Strese karşı dayanıklı olmak isteyen herkes gündelik streslerini paylaşabilecekleri, zor anlarda yanlarında olacak güvenilir birisine ya da birilerine sahip olmalıdır. Sosyal destek sistemi sağlam olan kişilerin fizyolojik ya da psikolojik bozukluklara yakalanma oranının, olmayanlara oranla daha az olduğunu gösteren çok fazla sayıda araştırma bulguları mevcuttur.


  Uzm. Psk. İlknur YILMAZ Psikoloji


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Stres egzaması nedir? Kimlerde görülür? Belirtileri nelerdir?
 3. Stres Nedir - Stres İle Nasıl Baş Edilir - Stres Sorunları
 4. Stres Atmak İçin En İyi 10 Oyun! Kısa Aralarda Kafa Boşaltmak ve Rahatlamak İçin Basit Onl
 5. stres ile ilgili sözler, Stresle İlgili Güzel Bir Yazı
 6. Stres Balonu Nasıl Yapılır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri