Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir? Uzmanlara göre , çocuk lar arasında diş hekimi korkusu oldukça yaygın. Bunun önüne geçmek için çocuğu 2 yaşından önce diş hekimi

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir?  Uzmanlara göre, çocuklar arasında diş hekimi korkusu oldukça yaygın. Bunun önüne geçmek için çocuğu 2 yaşından önce diş hekimi ile tanıştırmak gerekiyor.
  Diş hekimi korkusu yani dentofobia 10 çocuktan 9′unda görülüyor. Bu korkuyu aşabilmenin yolu ise çocuğun diş hekimi ile erken yaşta tanışmasından geçiyor.
  Memorial Etiler Tıp Merkezi Diş Hastalıkları Bölümü’nden Diş Hekimi Hacer Alireisoğlu, çocuğun 2 yaşını bitirmeden diş hekimi ile tanıştırılması gerektiğini söyledi ve çocuklarda diş hekimi korkusunun önlenmesi için ailelere şu önerilerde bulundu:
  Henüz öğrenmediklerine karşı bir korkuları olmayan bu yaştaki çocuklar rahatlıkla diş hekimi koltuğuna oturacaklardır. Erken yaşta beyaz önlüğe alışan çocuklar, yaşamları boyunca diş hekimine giderken zorlanmayacaktır.”
  Çocuğunuza tecrübelerinizden bahsederken dikkat edin
  Diş hekimine gittiğimde benim canım çok yanmıştı,Bu diş aletlerin sesi beni deli ediyor” gibi cümleler çocuğunuzu korkutur. Çevresinin diş hekimiyle ilişkisi çocukların kafasında belli bir fikrin oluşmasını sağlayacak, diş tedavileriyle ilgili duydukları olumsuz örneklerden etkileneceklerdir. Diş tedavilerinin ağrılı veya zor olduğu şeklindeki ifadeleri çocukların yanında kullanmamaya özen gösterin.
  Yaramazlık yaptığında dişçiye götürmekle tehdit etmeyin
  Diş hekimi korkusuna neden olan faktörlerden biri de ailelerin yanlış yönlendirmeleridir. “Uslu dur yoksa seni dişçiye götürürüm!,Yaramazlık yapma, dişini çektiririm!” benzeri korkutmalar, çocuğun yaşam boyu bu fobiye sahip olmasına yol açar. Bu tarz korkutmalardan kaçınmak gerekir.
  Doktora gitmeden önce neler olacağını anlatın
  Doktora giderken nasıl bir süreç olacağını çocuğunuza uygun bir dille anlatın. “Biz yarın diş hekimine gideceğiz. Dişlerin yeterince mutlu mu diye bakılacak” şeklinde açıklamalarda bulunun. Hatta birlikte muayeneyi canlandırın. “Şimdi sen doktor ol benim dişlerime bak bakalım” gibi… Bu oyunla birlikte kendisine anlatılanları daha sonradan pratik edebilen çocuk muayene esnasında tedirgin olmayacaktır.
  Uygun klinikleri tercih edin
  Dekor, müzik, özel odalar ve personel büyük önem taşır. Çocuk psikolojisine uygun dekoratif materyalleri, oyun odaları olan klinikler çocuklar için ilgi çekici olabilir.”

  Kaynak: mucizeixirler.com

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Doğum Korkusu, doğurmaktan korkmak - tokofobi nedir - kadında doğum korkusu
 3. Çocuklarda sınav heyecanı nasıl yenilir
 4. Kibir Nasıl Yenilir
 5. Uçak korkusu nasıl yenilir
 6. Kıskançlık – Kıskançlığı Nasıl Yenilir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri