Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Dünya Cüzzam Günü - 25 Ocak Dünya Cüzzam Günü Her yıl Ocak ayının son Pazarı “Dünya Cüzzam Günü” olarak ilan edilmiştir. Bu günü ve izleyen

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dünya Cüzzam Günü - 25 Ocak

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünya Cüzzam Günü - 25 Ocak

  Dünya Cüzzam Günü

  Her yıl Ocak ayının son Pazarı “Dünya Cüzzam Günü” olarak ilan edilmiştir. Bu günü ve izleyen hafta boyunca Lepralı kişilerin sorunları tartışılarak çözümler üretilecektir.

  Cüzam tanısı kolay, tedavisi kesin, erken tanı konduğunda önlenebilir, çağdışı bir hastalıktır.

  Dünyanın geri kalmış ülkelerinde, açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yararlanamama, iyi beslenememe, aşırı üreme, iç savaşlar, sürekli göçler gibi nedenlerle kökü kazınamamaktadır.

  Bu haftanın amacı, toplumun cüzam ve cüzamlıya karşı oluşan yanlış inançlardan, bilgisizlikten kaynaklanan korkularını önleyerek cüzam hastalığının erken teşhis edilmesinin sağlanması, dünya standartlarına uygun bir şekilde tedavisi ve izlenmesiyle hastaları topluma kazandırmaktır.

  Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, dünyada her yıl yaklaşık 500.000 yeni Lepra vakası tedaviye alınmaktadır. Lepraya bağlı olarak çeşitli sekel ve sakatlıklar bırakabilen komplikasyonlar gelişmektedir. Ancak etkin tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde, günümüzde Lepraya bağlı ağır sekeller önlenebilmektedir.

  Ülkemizde kayıtlı Lepralı hasta sayısı kümülatif olarak yaklaşık 2200 civarındadır. Son yıllarda yapılan taramalarda yeni tespit edilen hasta sayısında azalma görülmektedir., (ortalama 1-5 vaka). Lepralı hastaların ilk tedavileri İstanbul, Ankara ve Elazığ illerinde bulunan Lepra Hastanelerinde yapılır. Takipleri ise yaşadıkları ildeki sağlık ocaklarınca yürütülmektedir. Hastaların tedavi giderleri Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz karşılanmaktadır.

  Lepralı Hastalar bizim toplumumuzun insanlarıdır. Onlarla ilişkiyi kesmek onları toplum dışına itmek yerine, ihtiyaçları olan anlayışı, yakınlığı, destek ve sevgiyi göstermek önde gelen vatandaşlık görevidir.

  Lepra Temel Sağlık Hizmetleri olarak özetlediğimiz koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin hedefe ulaşması ile yakın zamanda dünyada ortadan kaldırılıcağına inandığımız bir hastalıktır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dünya Cüzzam Günü İle İlgili Konuşma Metni
 3. Dünya Gümrük Günü (26 Ocak)
 4. dünya felsefe günü ne zaman, dünya felsefe günü tarihi,dünya felsefe günü nedir
 5. Dünya Kitap Günü ile ilgili Şiirler - Dünya Kitap Günü Şiirleri - Dünya Kitap Günüyle ilgl
 6. CÜZZAM HAFTASI (25 - 31 Ocak)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri