Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

30 Ağustos Zafer Bayram ı Nedir 30 Ağustos 1922’de 16 Mayıs 1919 tarihinde İstanbul’dan başlayan maceralı yolculuk sonrası 19 Mayıs 1919 da Samsun’dan başlayan milli

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  30 Ağustos Zafer Bayramı Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  30 Ağustos Zafer Bayramı Nedir

  30 Ağustos 1922’de 16 Mayıs 1919 tarihinde İstanbul’dan başlayan maceralı yolculuk sonrası 19 Mayıs 1919 da Samsun’dan başlayan milli mücadelenin zaferle sonuçlandığı yoktan varoluş destanıdır.

  Meclisin açılması ve işgal altındaki vatan topraklarının ölmek pahasına geri alınması amacıyla karar alınması sonrası savaş hazırlıkları hızlandı. Fedakar türk halkı kendisi giymezken askerinin giymesine, bebeği ıslanırken mermilerin kuru kalmasına gayret etmiş, kadını, çocuğu, yaşlısıyla milli mücadelede ordusunu sonuna kadar desteklemiştir. Hazırlıkların tamamlanması, planların yapılması, baskın ve aldatma etkisinin yaratılmasıyla 26 Ağustos 1922 sabah, saat 05.30’da Türk topçu birlikleri Afyon’un güneyinden düşman siperlerini ateşle vurmaya başladılar. Düşman önce gerilemeye daha sonra bozgun halinde İzmiR’e doğru kaçarken 30 Ağustos’a kadar düşman ordusu çembere alınır. 30 Ağustos sabahı, Dumlupanır’da ordumuz düşmana son darbeyi vurur. Düşman askerleri kaçmaya başlar. Mustafa Kemal Paşa; kaçan düşman askerlerini kovalamak için, "Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!" komutunu verir.

  Coşan Türk Ordusu düşman güçlerini İzmir’e kadar kovalar ve 9 Eylül 1922 günü alkışlarla dualarla İzmir’e girer. Kaçarken Batı Anadolu’yu yakan yıkan yunanlılar canlarını zor kurtararak, geldikleri gibi gemilere binerek giderler. Gemilere binemeyenler o kadar korkmuştur ki yüzerek kurtulmayı bile denerler..

  30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunu esir etmek isteyen yayılmacı, istilacı güçlere karşı; kadınıyla çocuğuyla, ordusuyla topyekûn verdiği bir savaşın ve ulusal benliğini kurtardığı ve Zafer Destanı’nın yazıldığı gündür.

  Bu zaferi bize yaşatan Atatürk ve silah arkadaşları ile kahraman Türk Ordusu’na şükran ve minnetlerimizi sunuyoruz..
  alıntı

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 30 Ağustos Zafer Bayramı ile İlgili Kompozisyon-Zafer Bayramı 30 Ağustos Konulu Kompozisyo
 3. 30 Ağustos Zafer Bayramı Şiirleri
 4. 30 Ağustos Zafer Bayramı
 5. Zafer Bayramı - 30 Ağustos ( 26-30 Ağustos Zafer Haftası)
 6. 30 Ağustos Zaferi - 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili Yazı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri