Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Outlook Express püf noktalarını okuyarak daha verimli bir kullanabilirsiniz.. 1- Eğer birden fazla PC kullanıyorsanız Outlook Express'inizi ayarlayarak e-postalarınızı kopyalayabilir ve kullandığınız diğer PC'den kontrol

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Outlook Express Püf Noktaları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Outlook Express püf noktalarını okuyarak daha verimli bir kullanabilirsiniz..  1- Eğer birden fazla PC kullanıyorsanız Outlook Express'inizi ayarlayarak e-postalarınızı kopyalayabilir ve kullandığınız diğer PC'den kontrol edebilirsiniz.Bunun için kullandığınız diğer PC'nizin Outlook Express'ini açın ve 'Araçlar' kısmından 'Hesaplar' sekmesini tıklayın. Buradan özellikleri seçin ve 'Gelişmiş' bölümüne gelin. Karşınıza çıkan diyalog kutusundaki iletilerin bir kopyasını sunucuda bırak' komutunu işaretleyin.

  2- Özel günlerde göndereceğiniz e-posta'ların arka planını değiştirebilirsiniz.Bunun için Outlook Express'iniz içerisinde hazır dosyalar bulabilirsiniz.Outlook Express'inizin ileti' kısmına tıklayın.Buradan 'Yeni iletide kullanılacak' sekmesine gelin.Buradan istediğiniz grafik örneğini kullanabilirsiniz.

  3- Herhangi bir web sayfasını istediğiniz kişiye e-posta yoluyla gönderebilirsiniz.Web sayfası hakkında istediğiniz bilgiyi aktarabilir veya herhangi bir bilgiyi bu yolla aktarabilirsiniz.Bunu gerçekleştirebilmek için e-posta'nızı gönderirken ileti' kısmından 'Yeni iletide kullanılacak' kısmına gelin.Buradan 'Web sayfası' na girin ve göndermek istediğiniz web adresinin URL'ini yazın ve gönderin.Bu sayede gönderdiğiniz Web sayfası adresi yerine Web sayfasını tümü ile bir e-posta olarak göndermiş olacaksınız.

  4- OUTLOOK Express'inizde istemediğiniz kişilerden veya istemediğiniz web sitelerinden gelen e-posta'ları ya da haberleri bloke edip size ulaşmasını önleyebilirsiniz.Bunun için oluşturacağınız 'Engellenen gönderenler listesi'nden yararlanabilirsiniz,istenmeyen kişi ya da kuruluş adreslerini bu listeye kaydetmeniz yeterli.Böylelikle istenmeyen adreslerden gelen e-postalar Outlook Express'inizin 'Gelen Kutusu' na değil,otomatik olarak 'Silinmiş Öğeler'e gidecektir, istediğiniz taktirde buradanda bakabilirsiniz.Outlook Express'inizin 'Araçlar' kısmını seçin ve buradan da ileti Kuralları'nı işaretleyin. 'Engellenen gönderenler listesi'ni tıklayın ve 'Ekle' bölümünden bu listeye size ulaşmasını istemediğiniz kişinin ya da kuruluşun e-posta adresini yazın ve Tamam'ı tıklayıp çıkın.

  5- GÖNDERDİĞİNİZ e-posta'larda seçmiş olduğunuz arka plan görünümleri başlangıç olarak sizin için yeterli olacaktır.Fakat yeterli olmadığı taktirde kendi istediğiniz bir arka planı oluşturabilir ve kullanabilirsiniz.Bunu yapmak için Outlook Express'inizin 'Araçlar' kısmından ' Seçenekler' i seçin. Karşınıza çıkacak olan diyalog kutusundan 'Oluştur' sekmesini tıklayın.Ve buradan da 'Yeni Oluştur'u seçin.Daha sonra ileti örneği sihirbazını takip ederek işleme devam edebilirsiniz.

  6- OUTLOOK Express'inizi açmadan e-posta'larınızı gönderebilirsiniz. Bunun için 'Start' menüsünden 'çalıştır'a gelin ve karşınıza çıkan diyalog kutusuna 'mail to' yazıp 'Enter'a basın.Karşınıza yeni ileti oluşturabileceğiniz diyalog kutusu çıkacaktır.Buraya sizinde bildiğiniz gibi sadece postayı göndereceğiniz kişinin e-posta adresini yazmanız yeterli olacaktır.Böylece Outlook Express'inizi açmadan e-posta yollayabilirsiniz.

  7- E-POSTA yoluyla göndereceğiniz resmi yazı veya şirket içi yazışmalarda olsun ya da arkadaşınıza göndereceğiniz e-posta'larınız da yazılarınızın,Outlook Express tarafından kontrol edilip size bildirilmesini istiyorsanız; 'Araçlar' menüsünden 'Seçenekler'e girin. Buradan da 'Yazı denetimi' kısmını seçin.Daha sonra karşınızdaki pencereden 'Göndermeden önce her zaman yazım denetimi uygula' seçeneğini işaretleyin. Ve 'Uygula' seçeneğini tıklayın.Bu sayede yazılarınızdaki bazı yanlışlıkları bu seçenek sayesinde düzeltebilirsiniz.

  8- GÖNDERDİĞİNİZ e-postaların alıcının eline ulaştığında sizinle olan temas bilgilerini edinmesini istiyorsanız kendinize bir kartvizit oluşturabilirsiniz.Bunun için adres defterinden 'Dosya' kısmına girin, 'Ver' sekmesinden 'Kartvizit' seçeneğini tıklayın.Çeşitli bilgilerinizin örneğin; telefon numaranız,adresiniz,kişisel bilgileriniz,iş yeri numaranız gibi bilgilerinizi içeren bu kartviziti ulaşmasını istediğiniz kişiyi seçtikten sonra kaydedebilirsiniz.

  9- BAZI internet servis sağlayıcılar gönderebileceğiniz e-posta hacmini belirli oranda sınırlamış olabilirler.Bu yüzden gönderdiğiniz bazı hacmi aşan büyüklükteki e-postalar size e-posta sunucusu tarafından geri gönderilir.Bu hacmi genişletmek aslında mümkün.Bunun için Outlook Express'inizin 'Araçlar' bölümünden 'Hesaplar' kısmına tıklayın. 'Özellikler' bölümüne gelin ve 'Gelişmiş'i seçin.Burada karşılaşacağınız diyalog kutusundaki 'Gönderirken büyüklüğü (Örneğin=60) KB'den fazla olan iletiyi kes' seçeneğini işaretleyerek istediğiniz dereceye çıkartabilirsiniz.

  10- E-POSTA ve internet dışında birçok bilgiyi edinebileceğiniz ve milyonlarca kişinin üyesi olduğu haber gruplarından haberdar değilseniz hemen üye olmanızı tavsiye ederiz.Kapsamlı bir konu yelpazesine sahip olan haber gruplarında ilgilendiğiniz konularla ilgili linkleri indirebilir ve bu linklerden e-posta aracılığı ile bilgi edinebilirsiniz.Bunun için 'Araçlar' menüsünden 'Hesaplar'a girin ve 'Haberler' sekmesini tıklayın.Daha sonra karşınıza çıkacak olan İnternet Bağlantı Sihirbazı yardımı ile istediğiniz haber gruplarına üye olabilirsiniz.

  11- ADRES defterindeki bilgileri yedeklemek hiçbirimizin kolay kolay aklına gelmeyen bir fikir olsa gerek.Oysa sadece birkaç dakikamızı alacak olan bu işlem oldukça gereklidir.Bu sayede Outlook Express'inizin bozulması ya da formatlanması gibi durumlarda bu bilgiler hazır olarak elinizin altında bulunuyor olacak.Bu işlemi başlatmak için,Outlook Express'inizin 'Adres Defteri' nden istediğiniz adresi eleyerek veya hepsini birden seçerek (Ctrl+fare sol tuşu ile) kopyala yaptktan sonra 'Dosya' kısmına gelin.Buradan 'Ver' sekmesinden 'Adres Defteri'seçeneğini tıklayın.Karşınıza çıkacak olan diyalog kutusuna bir dosya adı yazıp istediğiniz bir yere kaydedin. Daha sonra kaydettiğiniz yedek dosyasını açın ve içine farenizin sağ tuşuna tıklayarak 'Yapıştır' seçeneğini tıklayın.Ve adresleri tek tek kontrol ederek yada tümünü birden yedekleyebilirsiniz.

  12- BİRDEN fazla e-posta programınız varsa,bir tanesinin varsayılan olarak atanması gerekmektedir.Outlook Express'i varsayılan e-posta programınız olarak atayabilirsiniz.Bunu yapmak için 'Araçlar' menüsünden 'Seçenekler'i tıklayın.Ve 'Genel' kısmına gelin.Buradan 'Bu uygulama varsayılan Posta denetleyicisidir' seçeneği ile istediğiniz e-posta programını varsayılan olarak aktarabilirsiniz.

  13- DAHA önce adres defterimizi kopyaladığımız gibi e-posta dosyalarımızı da kopyalayabiliriz.Her ne kadar Outlook Express bu işlemi standart olarak desteklemese de biz bu işlem için size bir yöntem sunacağız.Sıkıştırmak istediğiniz e-posta'yı seçip 'Dosya' bölümünden 'Klasör' sekmesine gelin ve 'Sıkıştır' seçeneğini tıklayın. Sıkıştırdığınız dosyalar .dbx uzantılı olarak 'C:\WINDOWS\ApplicationData\Identities\A5B54020-AC95-22D3-B7f6-F07472457922\Microsoft\Outlook Express' dosyasına kayıt eder.(Not: Bu dosya ismi sizin bilgisayarınızda farklı olabilir) Bu işlem sayesinde Outlook Express'inizde bulunan postaları muhafaza edebilir ve herhangi bir olağan dışı durum karşısında tedbirli olursunuz.

  14- E-POSTA'LARINIZI daha hızlı okumak ve kontrol etmek istiyorsanız ve Outlook Express'inizin sizin 'Gönder\Al' yapmanızı beklemeden gelen postalarınızı alıp giden postalarınızı da otomatik olarak belirli aralıklarla göndermesini istiyorsanız, size göstereceğimiz yolu dikkatlice takip edin.'Araçlar' bölümünden 'Seçenekler' e gelin. Ardından 'Genel' sekmesini tıklayıp, 'Yeni iletileri (örneğin: 15) dakikada bir gönder ve al' seçeneğini işaretleyip, 'Uygula' komutunu verip Tamam'ı tıklayın.

  15- POSTALARINIZI gönderdikten ve aldıktan sonra bağlantınız sürekli olarak devam eder.Siz bu durumdan şikayetçiyseniz eğer ve aynı zamanda telefon faturanızdan da biraz olsun tasarruf etmek istiyorsanız eğer, işte size yararlı bir yöntem. 'Araçlar' menüsünden 'Seçenekler'e girin ve buradan 'Bağlantı' sekmesini tıklayın.Buradaki diyalog kutusunda bulunan Posta gönderme ve alma bittiğinde bağlantıyı kes' komutunu işaretleyin ve 'Uygula' butonunu tıklayın.Böylece posta alıcınız gereksiz zamanlarda bağlantıyı kesip size telefon faturanızdan biraz olsun tasarruf ettirecektir.

  16- EĞER birden fazla haber grubuna üyeyseniz ve okuyamadığınız ya da okuduğunuz birçok haberin, posta alıcınızda fazladan yer kapladığına inanıyorsanız, bu postaları otomatik olarak silen bir komut işlemi yaratabilirsiniz.'Araçlar' menüsünden 'Seçenekler' kısmına gelin ve 'Bakım' bölümünde bulunan 'Yüklenmiş haber iletilerini (örnek: 5) gün sonra sil' seçeneğinden istediğiniz tarihi seçip işleminizi sonlandırabilirsiniz.

  17- EĞER size önerdiğimiz yöntem ile kullandığınız veya kendi yarattığınız arka plan görüntüleri sizin için yeterli olmuyorsa;size önereceğimiz siteden birçok hazır grafik indirebilirsiniz.www.stationary.org sitesinde değişik kategorilerde binlerce hazır grafik bulabilir ve kolaylıkla Outlook Express'inizde kullanabilirsiniz.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Outlook Nedir - Outlook Ne işe Yarar - Outlook Nasıl Kullanılır?
 3. Outlook express ile bir mail hesabı açmak
 4. Kavurma Yapmanın Püf Noktaları, Kurban Bayramı sofralarının vazgeçilmezi kavurmanın püf no
 5. windows XP'nin püf noktaları nelerdir, XP püf noktaları hakkında bilgi
 6. Outlook nasıl mail atılır, outlook nasıl mail gönderilir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  18- EĞER sürekli olarak mesajlaştığınız bir arkadaşınız ya da düzenli olarak haberleştiğiniz bir adres varsa ve her seferinde posta alıcınızı kapatıp açmak zorunda kalıyorsanız göstereceğimiz kısa yol yöntem sayesinde masaüstünüzde bu adreslerin bir kısa yolunu oluşturabilir ve daha pratik bir şekilde posta yollayabilirsiniz.'Masaüstü' ne gelin ve farenizin sağ tuşuna tıklayın. Buradan 'Kısayol' seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza çıkan diyalog kutusuna örneğin: 'mailto:adres yazdıktan sonra ileri' butonunu tıklayın ve ardından ekrana gelen kutuya arkadaşınızın ismini yazıp Tamam'ı tıklayın. Böylelikle masaüstünüzde e-posta adresine pratik olarak ulaşabileceğiniz bir kısa yol oluşturmuş olursunuz.

  19-
  BİRDEN çok posta dosyasını herhangi bir adrese iletirken aynı işlemi birkaç kez tekrar etmek yerine, aynı anda birkaç postayı aynı adrese iletebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için klavyenizin 'CTRL' tuşuna basılı tutup ileteceğiniz posta dosyalarının üzerine tıklayıp tek tek seçerek istediğiniz miktarda posta dosyasını seçebilir ve aynı anda istediğiniz adrese iletebilirsiniz.

  OUTLOOK EXPRESS'İ YEDEKLEMEK

  Herhangi bir şekilde sisteminizin çökmesi ve sonrasında yeniden kurmanız halinde Outlook Express programınız aynı şekilde kurulacak ve sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. Fakat tüm elektronik postalarınız ile posta bilgileriniz (örn:Adres Defteri) geri döndürülemez biçimde silinecektir.Tüm bu verileri kaybetmemek için iletilerinizi düzenli olarak yedeklemelisiniz.

  İletilerin Saklanacağı Yeri Belirlemek
  Outlook Express penceresinin sol tarafındaki Klasörler kutusunda en üst düzey öğe olarak "Yerel Klasörler" ekrana gelir.Bunun üzerine sağ tuşla tıklanması sonucunda açılan nesne menüsündeki Yeni Klasör... komutunu çalıştırarak istediğiniz sayıda yeni posta kutusu klasörleri oluşturabilirsiniz.Bu sayede işle ilgili olan e-postaları ve özel e-postalarınızı ayırma imkanınız olur.

  Outlook Express yeni oluşturulan klasörler için "Gelen Kutusu.dbx", "GidenKutusu.dbx" gibi standart dosyalara ek olarak örneğin; "Özel.dbx", "İşPostaları.dbx" adında iki yeni ileti dosyası daha oluşturur. Düzenli olarak yedeklerini aldığınız verilerin ve tabii ki Outlook dosyalarının saklanacağı yer olarak "Belgelerim" klasörünü kullanmak en mantıklısıdır.İlk olarak e-posta bilgileri için burada,örneğin "C:\Belgelerim\Posta" adında yeni bir klasör oluşturun.Daha sonra Outlook Express'i çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki Bakım kartını aktif hale getirin. Burada bulunan Depo Klasörü... düğmesine tıklarsanız ekrana gelen pencere üzerinde , kullanılan saklama ortamı gösterilir.Standart kurulumda iletiler "C:\WINDOWS\Application Data\Identities\{F4F43D80-1611-11D5-9123-B0DB3F4BA552}\Microsoft\Outlook Express" klasöründe saklanır.Parantez içindeki sayılar ve harfler Windows versiyonuna göre değişiklik gösterebilir.Saklama Yeri penceresindeki Değiştir düğmesine tıklayın ve Klasöre Gözat penceresinden "C:\Belgelerim\Posta" klasörünü seçin.Seçilen yeni saklama ortamı Outlook Express'in bir sonraki açılışından itibaren aktif olacaktır.Son olarak tüm posta kutusu dosyaları seçilen saklama konumuna Outlook Express tarafından kopyalanacaktır.

  Alınan Yedekleri Geri Yüklemek
  Daha önceden yedeklerini aldığınız verileri Outlook Express'in yeni kurulumunda kullanmak için ilk olarak Araçlar\Seçenekler komutunu çalıştırın. Bakım kartı üzerinden posta kutusu dosyalarınızın saklanacağı konumu daha önce anlatıldığı şekilde "C:\Belgelerim\Posta" şeklinde değiştirin.Değişikliğin aktif olması için Outlook Express'i kapatın ve tekrar başlatın.Outlook Express açılış esnasında halen boş olan standart dosyaları belirlediğiniz klasöre kopyalayacaktır.Bu işlem sonrasında uygulamayı tekrar kapatın. Son olarak Windows Gezgini'ni kullanarak daha önceden yedeğini aldığınız tüm DBX dosyalarını "cleanup.log" dosyası da dahil olmak üzere Outlook Express'in kullanmaya başladığı yeni klasöre kopyalayın.Bu dosyaların,halen boş olan dosyaların üzerine yazılmalarına izin verin.

  Outlook Express'in bir dahaki açılışında yedeklerini aldığınız iletiler, ilk hallerinde ekrana gelecektir. Adres Defterini Yedeklemek ve Geri Yüklemek: Windows adres defteri ".WAB" dosya uzantısı kullanılarak, sistem kullanıcısının ismine bağlı olarak adlandırılır.Outlook Express kişisel bilgilerinizi burada saklar.Ancak WAB dosyasının kopyalanması maalesef yeterli olmaz.Bu işlem sonucunda boş bir adres defteri elde edilecektir.E-posta bağlantılarını kayıplara karşı korumak için en iyi yöntem bu bilgilerin dışarıda saklanmasıdır. İlk olarak Windows Gezgini yardımıyla Belgelerim dizini içerisine "Adres Bilgileri" adında yeni bir alt klasör oluşturun.Daha sonra Outlook Express'i açın ve program ana penceresinde Araçlar\Adres Defteri komutunu çalıştırın Bunun sonucunda ekrana gelen "Adres Defteri-Asıl kimlik" penceresindeki Dosya\Ver\Adres defteri(WAB)... komutunu çalıştırın.Dosyanın saklanacağı yer olarak "C:\Belgelerim\Adres Bilgileri" bölümünü seçin. Daha önceden kopyalanan adres defteri bilgilerini yeni Outlook Express kurulumunda geri yüklemek için ilk olarak Araçlar\Adres defteri komutunu çalıştırın.Adres defteri-Asıl kimlik penceresinde Dosya\Al\Adres defteri(WAB)... komutunu çalıştırın.Yedeklenen adres defteri dosyalarını arayın,söz konusu dosyayı seçin ve Aç düğmesini tıklayarak alma işlemini gerçekleştirin. Ekrana gelen "Alma işlemi başarıyla tamamlandı" mesajını Tamam diyerek kapatın. İşleminiz tamamlanmıştır.
  Alıntı..
 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri