Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

oruç luyken abdest almak orucu bozar mı ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Abdest almak orucu bozar mı Oruçluyken tüy almak orucu bozar mı Oruçluyken

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Oruçluyken abdest almak orucu bozar mı

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Oruçluyken gusül abdesti alınabilir mi? Nasıl alınır?

  Cevap:

  Oruçlu olan kişi abdest alırken dikkatli olmalıdır

  Oruçlu iken gusül almak zorunda kalındığında ağza ve burna su kaçırmamaya dikkat edilmelidir. Bu vesile ile ağza ve burna su verme işleminin iftardan sonraya ertelenmesi tavsiye olunur. Alimler abdest alırken dahi ağza ve burna su vermede aşırı gitmenin mekruh olduğunu haber vermişlerdir.

  “Cünüp olarak sabahlayan bir mümin gusül abdesti alırken mazmaza ve istinşak (ağza ve buruna su verme) anında boğazına su kaçırırsa orucu bozulur; kaza gerekir. Bu sebeple, cünüp olarak sabahlamamaya özen göstermek veya gusül abdesti alırken dikkatli olmak şarttır.” (Şamil İslam Ansiklopedisi)

  “Oruçlu kimsenin istincada (büyük abdest temizliğinde) ve abdest alırken ağzına, burnuna su verirken aşırı gitmesi, fazla su doldurup taşırması mekruhtur.” (Büyük İslam ilmihali)
  Allah'a emanet olunuz. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri