Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

trombosit vermek orucu bozar mı oruç luyken trombosit vermek orucu bozar mı ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Beyaz kan vermek orucu bozar mı Kan

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Trombosit vermek orucu bozar mı

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Oruçlu iken trombosit vermek, orucu bozar mı?

  Değerli kardeşimiz;

  İmamı Azam'a göre, şekli ne olursa olsun, dışarıdan vücuda zerk edilen şeyler orucu bozar. Ebu Yusuf, Muhammed ve diğer mezhep imamlarına göre, tabii yolların dışında vücuda zerk edilen şeyler orucu bozmaz. Damardan iğne yapmak da böyledir. Çünkü, bu yollarla zerk edilenler mideye girmez.

  O halde, İmamı Azam'a göre, trombosit vermek orucu bozar. Diğer imamlara göre bozmaz. Ezher Üniversitesi fetva komisyonu da tabii yolların dışında vücuda zerk edilen şeyler orucu bozmayacağına dair fetva vermiştir.

  Bu çerçevede düşündüğümüzde, mümkünse hastanın iftardan sonra bu işlemi yapması daha ihtiyatlıdır. Eğer bu mümkün değilse, diğer imamların görüşünü esas alabilir.

  Şüphesiz, çoğunluğun görüşü daha kuvvetlidir. Ancak mesele din olunca, kişinin Allah’a karşı münasebetini güçlü tutması, ona karşı bir isyan içinde olmadığını hissetmesi de önemlidir.(kş. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/658-678; TDV ilmihali, 1/409-410).

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri