Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

az kusmak orucu bozar mı ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Bilerek kusmak orucu bozar mı Ağız dolusu kusmak orucu bozar mı Balgam kusmak orucu

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Az kusmak orucu bozar mı

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Ağız dolusu da olsa kusmak orucu bozar mı?

  Cevap:

  Kusmak orucu bozmaz. Zira orucu bozan şeyler; yeme, içme, cinsel ilişki ve bu kapsama dâhil olan şeylerdir. Buhari’nin bildirdiğine göre Abdullah İbn Abbas ve İkrime (ra) “oruç, vücuttan içeri girecek şeylere karşı kendini tutmaktır, dışarı çıkacak şeylere değil” diyerek kusmanın orucu bozmayacağını söylemişlerdir. (Bkz: Buhari, Savm, 32)

  Fıkıh kitaplarında ise kasten kusmanın oruç bozacağı fakat istemeden kusmanın bozmayacağı belirtilmektedir. Buna şu hadisi delil getirmektedirler:

  Ebû Hureyre radıyallahu anh: “Rasûlullah (s.a.) şöyle buyurdu” demiştir:

  “Oruçlu iken istemeyerek kusan kimseye kaza gerekmez. (Ama) Kendi isteği ile kusarsa, orucunu kaza etsin.” (Ebu Davud, Sıyam, 33; Tirmizi, Savm, 25; İbn Mace, Sıyam, 15)

  Bu hadisle ilgili olarak İmam Tirmizi’nin açıklaması şöyledir:

  “Ebû Hüreyre hadisi hasen garibtir. Bu hadisin Hişâm b. Sirin’den, Ebû Hüreyre’den rivâyetini sadece İsa b. Yunus’un rivâyetiyle bilmekteyiz.

  “Muhammed (İmam Buhari) diyor ki: Bu hadis Ebû Hüreyre’den değişik şekillerde rivâyet edilmiş olup senedi pek sağlam değildir. Ebû’d Derdâ, Sevbân, Fedale b. Ubeyd’den de Rasûlullah (s.a.v.)’in kusarak orucunu bozduğu rivâyet edilmiştir. Bunun anlamı şudur: Rasûlullah (s.a.v.) nafile oruç tutuyordu, kustu zayıf ve güçsüz kaldığı için orucunu devam ettirmedi. Bu konudaki bazı hadisler bu şekilde yorumlanmıştır.”

  Oruçla ilgili ayetlere bakıldığında ağız dolusu da olsa kusmanın orucu bozmayacağı anlaşılmaktadır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri