Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

abdest alırken su yutmak orucu bozar mı _? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Abdest alırken burna su kaçması orucu bozar mı Abdest alırken genze su
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Abdest alırken su yutmak orucu bozar mı

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Mazmaza ve istinşak yapmakta iken karnına su giren bir kimse, eğer bu durumda oruçlu olduğunu hatırlarsa, orucu bozulur ve onu kaza etmesi gerekir. Fakat bu sırada oruçlu olduğunu hatırlamazsa, o kimsenin orucu bozulmaz. Hulâsa'da da böyledir. İtimad bu kavil üzerinedir. (Fetevayi Hindiyye)

  Oruçlu olan kimsenin, abdest esnasında ağzına su verirken boğazına su kaçsa; oruçlu olduğunu hatırlamadan ağzına su almışsa ittifakla orucu bozulmaz. Oruçlu olduğunu hatırladığı takdirde ağzına su verirse Hanefi mezhebine göre orucu bozulur. Bilahare bir gün kaza etmek zorundadır.

  Şafii mezhebine göre ise oruçlu olduğunu bildiği halde mübalağa yapmadan ağzına su almış ve boğazına kaçmışsa orucu bozulmaz. Amma mübalağa etmiş ise orucu bozulur. Yalnız abdest ve gusül gibi mecburi olan şeylerden başka bir maksat için ağzına su verirse mutlaka orucu bozulur.

  (İslam Fıkıh Ansiklopedisi) 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri