Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Çevrenizde kömür , petrol , doğalgaz gibi maddelerin çıkarıldığı kaynaklar var mı? Taşkömürü: Birinci jeolojik zamanda olusmus organik tortul kayaçlardandir. Ülkemiz ise , genelde üçüncü
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çevrenizde kömür, petrol, doğalgaz gibi maddelerin çıkarıldığı kaynaklar var mı?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çevrenizde kömür, petrol, doğalgaz gibi maddelerin çıkarıldığı kaynaklar var mı?

  Taşkömürü: Birinci jeolojik zamanda olusmus organik tortul kayaçlardandir. Ülkemiz ise, genelde üçüncü zamanda karalastigindan dolayi, taskömürü yataklari bakimindan fazla zengin sayilmaz. Türkiye’de Zonguldak, Amasra, Eregli arasindaki sahada çikarilir.

  Petrol :Türkiye’deki petrol yataklari fazla zengin sayilmaz. Ihtiyacimizin % 90nina yakinini ithal etmekteyiz.
  Petrol yataklarimizin % 98i G. Dogu Anadolu Bölgesi’nde bulunur. Petrol, Raman, Garzan, Kurtalan, Adiyaman ve Mardin çevresinde çikarilmaktadir.

  Doğalgaz: Ülkemiz, dogal gaz yataklari bakimindan zengin degildir. Su anda sadece Trakya’da Hamitabat ve Güneydogu Anadolu’da Mardin – Çamurlu sahasinda üretim yapilmaktadir. Hamitabat’tan çikarilan dogal gazdan ayni yerde elektrik enerjisi üretilir. Dogalgaz ihtiyacimizin önemli bir kismi, Rusya Federasyonu ve Cezayir’den ithal edilmektedir.

  Linyit: Türkiye genelde üçüncü jeolojik devirde olustugundan linyit en zengin enerji kaynaklarimizdan biridir. Bütün bölgelerde linyit rezervi bulunmaktadir. Taskömürüne göre kalorisi daha azdir. Ancak yaygin oldugundan enerji ihtiyacimizin en önemli kismini karsilamaktadir.
  Linyit yataklari Afsin, Elbistan (K. Maras), Tavsanli, Seyitömer (Kütahya), Soma (Manisa), Yatagan (Mugla), Saray (Tekirdag), Askale (Erzurum), Aydin, Amasya ve Yozgat çevresinde bulunmaktadir.
  Linyitten elektrik enerjisi elde eden termik santrallerimiz, Soma, Tunçbilek, Seyitömer, Afsin – Elbistan, Yatagan ve Orhaneli termik santralleridir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Göl Orman Toprak Petrol Kömür Ve Güneşin Yok Olmaları Durumda İnsanlar Nasıl Etkilenir
 3. Çevrenizde Kömür Petrol Doğalgaz Gibi Maddelerin Çıkarıldığı Kaynaklar Var Mı
 4. Doğal kaynakların(toprak, su, altın, gümüş, kömür,petrol, doğalgaz, bor.) tarihsel süreç i
 5. Doğalgaz, Bileşenleri, Kaynakları, Dünyada ve Türkiye'de Doğalgaz
 6. Petrol Doğalgaz Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri