Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

namaz kılarken kağıda bakarak dua okumak , Namaz da kağıda bakarak okumak Müslüman olan bir kişi , hiç bir sure ve dua bilmediğine göre ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Namaz Kılarken Kağıttan Dua Okumak

  Sponsorlu Bağlantılar
  namaz kılarken kağıda bakarak dua okumak,
  Namazda kağıda bakarak okumak  Müslüman olan bir kişi, hiç bir sure ve dua bilmediğine göre, öğrenene kadar kağıttan okursa nasıl olur?

  Namazda Kur’an-ı kerime ya da kâğıda bakıp, öğrenerek okumak bozar; çünkü başkasından öğrenmek demektir. İmam-ı Muhammed ve Ebu Yusuf, mekruh olur dediler.

  Böyle durumlarda, İmam-ı Muhammed ile İmam-ı Ebu Yusuf’un kavline uyarak Fatiha’yı, sure ve duaları kâğıda yazıp karşıya asılsa, oradan okunsa caiz olur mu?

  Öğrenene kadar bu kavle uymak caiz olur. Tam ilmihal'deki bu ifade, (Dürr-ül muhtar) ve bunun şerhi olan (Redd-ül muhtar) kitabından alınmıştır. Orada daha geniş bilgi vardır.


  Namaz kılarken kâğıttan dua okumak

  Caiz değildir. İbni Âbidin’de buyuruluyor ki:

  Kur’an-ı kerime veya kağıda bakıp, öğrenerek okumak namazı bozar. Çünkü başkasından öğrenmek demektir. İmam-ı Muhammed ile imam-ı Ebu Yusuf’a göre mekruh olur.

  Bir de Mushafı yerden alıp açmak amel-i kesirdir yani çok iş yapmaktır. Bir eli bir rükünde üç kere hareket ettirmek mesela üç kere kaşınmak namazı bozar, hatta iki el ile bir hareket de, bozar diyen âlimler olmuştur. (Redd-ül-muhtar)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Namaz kılarken vesvese
 3. Namaz kılarken şaşırmak, namaz kılarken şaşırırsak ne yapmalıyız
 4. Namaz Kılarken diğer vaktin ezanı okunursa namaz bozulur mu?
 5. Namaz Kılarken Dikkat Edilmesi Gerekenler,Namaz Kılarken Nelere Dikkat Edilmeli
 6. Namaz Kılarken Esnemek,Namaz Esnasında Esnemek namazı Bozar Mı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Misafir Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  sadece ebu hanifeye göre bozar..
  ebu yusuf ve imam muhammede göre bozmaz ...diğer mzheplere görede bozmaz ... 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Misafir Üye

  Meraba ben namaz kılmayı bilmiyorum namazda okunan bazı sureleride bilmiyorum onları iyice öğrenene kadar kitaba bakarak namaz kılsam,ve dua okusam namazım kabul olur mu?


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri