Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Keman Akort Sistem leri [IMG]http://www.***************/images.gif[/IMG] BATI MÜZİĞİ Batı müziği ve orkestral klasik müzikte keman tellerinin akort sistem i üstten alta (kalın telden - ince tele)

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Keman Akort Sistemleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Keman Akort Sistemleri
  [IMG]http://www.***************/images.gif[/IMG]BATI MÜZİĞİ

  Batı müziği ve orkestral klasik müzikte keman tellerinin akort sistemi üstten alta (kalın telden - ince tele) doğru SOL - RE - LA - Mİ şeklindedir .. Yeni başlayan kemanistler için akort yapmayı kolaylaştıran akort cihazları mevcuttur.. Tuner denilen bu cihazlarla harflere göre ( G - D - A - E ) akort yapmak oldukça kolaydır. Hassas ayarlar için ince ayar burguları (fix) kullanılabilir.


  Aşağıdaki ses dosyalarını indirerek batı müziği akort sistemine göre kemanınızı akort edebilirsiniz.

  Sol (G) | Re (D) | La (A) | Mi (E)


  TÜRK MÜZİĞİ

  Türk müziğinde akort sistemi batı müziğinde olduğu gibi , üstten alta (kalın telden - ince tele) doğru SOL - RE - LA - Mİ şeklinde olabileceği gibi SOL - RE - LA - RE şeklinde de olabilir. İkinci tür akort sistemi daha çok tercih edilen sistemdir. Ancak adlandırmada farklılık vardır. Teller sol-re-la-mi olarak akort edilir fakat adlandırılırken DO - SOL - RE - LA olarak adlandırılır. Aynı şekilde ikinci tür akort Sistemi de DO - SOL - RE - SOL olarak adlandırılır ve notasyonda bu isimler esas alınır.  Aşağıdaki ses dosyalarını indirerek Türk müziği akort sistemine göre kemanınızı akort edebilirsiniz.


  Do (G) | Sol (D) | Re (A) | Sol (D)


  Do (G) | Sol (D) | Re (A) | La (E)  Çok Önemli Not:
  Türk müziği ile uğraşan ve yeni başlayan arkadaşlar tuner yardımıyla kemanlarını akort etmek için parantez içindeki kırmızı renkli harfleri esas almalıdır. Burada dikkat edilecek husus örneğin ” Do ” sesinin harf karşılığı ” C ” olmasına rağmen keman teli aynı oktavda C yani Do sesine kadar çıkamamakta ve genellikle kopmaktadır. Bu durum diğer teller içinde aynıdır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Müzik Aletlerine Neden Akort Yapılır
 3. Rüyada Akort Görmek
 4. Keman nedir, keman nasıl çalınır, keman nasıl kullanılır, keman ne ile çalınır
 5. Kemanın Akort Sistemi
 6. Keman, Keman Nedir? Çiftlemeler ,Keman Tarihçesi - Keman hakkında herşey
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri