Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Atatürk ve İleri Görüşlülüğü Bu topraklara çok uzun zamandır Mustafa Kemal Atatürk kadar ileri görüşlü bir insan gelmemiştir. Atatürk ileri görüşlülüğü sayesinde Türk Milletinin düşman
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürk ve İleri Görüşlülüğü Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk ve İleri Görüşlülüğü


  Bu topraklara çok uzun zamandır Mustafa Kemal Atatürk kadar ileri görüşlü bir insan gelmemiştir. Atatürk ileri görüşlülüğü sayesinde Türk Milletinin düşman ülkeler tarafından yok edilmesine engel olmuştur.

  Atatürk, Birinci dünya Savaşının sonunu daha başından görebilmiştir, bu nedenle de gelecekte Türk milletinin kaderi ile Türk topraklarının kurtuluşu için alınacak tedbirleri düşünmüştür. Suriye cephesinde Yedinci Ordu Kumandanıdır. Antep ‘e gitmekte olan Ali Cenani Bey’e : "… Teşkilat yapın. Milli bir kuvvet meydana getirin. Kendinizi savunun. Ben istediğiniz silahı veririm" der. Aslında bütün bu neticeleri , daha 1917 yılında, Sadrazam Talat Paşa’ya ve Harbiye Nazırı Enver Paşa’ya ünlü raporu ile bildirmiştir.

  Arkadaşı Ali Fuat Cebesoy’a da : "… Padişah artık kendi tahtını düşünecektir. Bundan sonra millet kendi hakkını kendi savunacaktır. Bizim ve ordunun ona yardım etmemiz, yol göstermemiz gerekir" diyecektir.
  31 Ekim günü Yıldırım Ordular Grubu Kumandanlığını Alman generalinden devralırken, Alman generalinin : "… Yenildik. bizim için her şey bitti ." ifadelerine karşı : "Savaş müttefiklerimiz için bitmiş olabilir. Ama bizi ilgilendiren savaş, kendi İstiklalimizin Savaşı ancak şimdi başlıyor." Cevabını verir.

  Atatürk’ün derin ve uzak görüşlülüğünün bir güzel örneğini de İkinci Dünya Savaşını önceden bilmesinde görürüz. Adeta kehanete varan bir görüştür bu. Şöyle ki Atatürk ,1932 yılı Eylül’ünde ünlü Amerikan generali Mac Arthur ile bir görüşme yapar. Dünyanın, özellikle Avrupa Devletlerinin iyi yolda olmadıklarını, adeta bir savaşı çağırdıklarını sebepleriyle açıklar. İkinci Dünya Savaşının 1940 – 1945 yılları arasında cereyan edeceğini söyler. Avrupa ‘nın kaderinin Almanya’nın elinde bulunduğuna işaret eder. Sonra da : "… Fransızlar artık güçlü bir orduyu kurmak yeteneğinden yoksundurlar. İngilizler bundan böyle adalarının savunmaları için Fransızlara güvenemezler. İtalyanlar savaşın dışında kalabilecek olsalar , savaş sonrası barışta önemli bir rol oynayabilirler. Ama , Musollini’ nin ihtirası yüzünden bunu yapamayacaklardır . böylece Almanlar , İngiltere ve Rusya dışında bütün Avrupa’yı işgal edeceklerdir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dünyanın Şekli İle İlgili Geçmişten Günümüze İleri Sürülen Teoriler hakkında bilgi
 3. Atatürk'ün İleri Görüşlülüğü ile ilgili Bilgi
 4. Atatürk'ün Rehberliği Hakkında Bilgi
 5. Atatürk’ün İleri Görüşlülüğü
 6. Atatürk’ ün Ileri Görüşlülüğü
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri