Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Atatürk ve Askerlere Verdiği Cesaret Atatürk ve Askerlere Verdiği Cesaret Hakkında Bilgi Atatürkün Askerlere Verdiği Cesaret nedir Mustafa Kemal , vatanı ve milleti için canını
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürkün Askerlere Verdiği Cesaret nedir

  Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürk ve Askerlere Verdiği Cesaret
  Atatürk ve Askerlere Verdiği Cesaret Hakkında Bilgi


  Atatürkün Askerlere Verdiği Cesaret nedir
  Mustafa Kemal, vatanı ve milleti için canını feda etmekten kaçınmazdı. Çanakkale Savaşı esnasında Anafartalar Grubu Komutanı iken, hep en ön safta savaştı. Bu savaş sırasında Atatürk’e bir şarapnel parçası isabet etmiş, fakat sağ cebinde bulunan saati kendisini ölümden kurtarmıştı. Sakarya Savaşı sırasında atından düşmesi üzerine kaburga kemikleri kırılmıştı. Buna rağmen cepheden ayrılmamış, savaşı sedye üzerinden yönetmişti. Mensubu olduğu Türk Milleti’ni sonsuz bir aşkla seven Mustafa Kemal Atatürk, milleti için her türlü zorluğa katlanmış ve kendini ona adamıştır. Onun “Ben, gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milleti’ne canımı vereceğim.” sözü, vatan sevgisinin ve cesaretinin en güzel örneklerinden birisidir.Atatürkün Askerlere Verdiği Cesaret nedir
  Atamızın cesareti Bağımsızlık Savaşı boyunca Türk askerlerine de cesaret vermiş, bu cesaretle büyük bir mucize gerçekleştirilmiştir. Cephede hep ön saflarda yer alan Atatürk, “Savaşta yağan mermi yağmuru, o yağmurdan ürkmeyenleri ürkenlerden daha az ıslatır.” demektedir. Cephane ve asker gücü olarak son derece kısıtlı imkanlara sahip olan, yokluk ve fakirlik içindeki Türk Milleti, dünyanın gelişmiş ordularına karşı tarihi bir zafer kazanmıştır.

  Atatürk’ün Bağımsızlık Savaşı’nda gösterdiği sayısız cesaret örneklerinden bir diğeri de Çanakkale Savaşı sırasında Conkbayırı’nda yaşanır:
  9. Tümen’e bağlı 27. Alay’ın askerlerinin Conkbayırı’na doğru kaçtıklarını gören Mustafa Kemal, askerlerin önünü keserek sorar:
  - Nereye gidiyorsunuz?
  - Düşman geldi.
  - Nerede?
  Kaçan askerler 261 rakımlı tepeyi işaret ederler. Gerçekten de, düşman önünde hiçbir engel olmayan tepeye doğru yaklaşmaktadır. Mustafa Kemal’in yanında ise bir, iki subay ve kaçan erlerden başka hiç kimse yoktur. Kendi alayı hala Kocaçimen’dedir. Hemen kumandayı ele alarak emir verir:
  - Düşmandan kaçılmaz.
  - Cephanemiz yok.
  - Cephanenizden daha güçlü süngünüz var.
  - Süngü tak! Hücum!
  - Hemen arkasından “Allah, Allah” sesleri bütün ovaya yayılır.
  Kahraman Türk askeri süngüsüyle, boğaz boğaza düşmanla savaşır.45
  İşte vatanımızı esaretten kurtaran bu asil ruh ve büyük cesarettir. Ve bu tarihi cesaret, tüm Türk Milleti’ne örnektir.


  Kahraman Türk Ordusu’nun Mehmetçikleri her konuda olduğu gibi cesaret konusunda da Atamızı kendilerine örnek almaktadırlar.
  Akılcı ve mantıklı davranmak
  Atatürk hayatı boyunca hep akılcı davranan, aldığı kararlarda son derece mantıklı ve isabetli olan eşsiz bir devlet adamı idi. Atatürk kendisini izleyenlerin de akılcı ve mantıklı olmasına önem verirdi. Nitekim Atatürk ilke ve inkılapları da toplumsal ilerlemede, temel olarak akıl ve mantığı almıştı. Atatürk’ün şu sözü, Onun inkılâpçılığını, akıl ve mantığa verdiği değeri en güzel şekilde ifade etmektedir:
  Bizim akıl, mantık ve zekâ ile hareket etmek, en büyük özelliğimizdir. Bütün hayatımızı dolduran olaylar bu gerçeğin delilidir.Atatürkün Askerlere Verdiği Cesaret nedir


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Atatürkün Bilim Ve Teknolojiye Verdiği Önem Nedir
 3. Atatürkün Cesurluk, Cesur Olmak, Cesaret ile ilgili Sözleri
 4. Atatürkün Fen Ve Teknolojiye Verdiği Önem Nedir
 5. Atatürkün Spor ve Sporcuya Verdiği Önem Nedir
 6. Atatürkün bilime verdiği önem ile ilgili özlü sözler,Atatürkün bilime verdiği önem ile ilg
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri