Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak için neler yapmalıyız ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak için kampanya Okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak için neler yapılabilir Okuma alışkanlığını
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak için neler yapmalıyız

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Kitap, çocuğun zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimi açısından önemli bir uyarandır. Bu nedenle çocuğa küçüklükten itibaren okuma alışkanlığı kazandırmak, kitaplara ilgisini geliştirmek gereklidir.

  Çocuğa okuma sevgisi aşılamak için:

  * Kitapların net seçilebilen ve anlaşılabilen, gerçekçi, neşeli ve parlak renkli resimler içermesine dikkat edin.

  * Kitap seçerken hikayenin eğlendirici ve aynı zamanda öğretici olmasına, dilinin yalın olmasına, içeriğinin üzücü ya da korkutucu olmamasına özen gösterin.

  * Hergünün belirli bir zamanını düzenli olarak okumaya ayırın. Siz kitap okurken çocuğunuz başka bir şeyle meşgul olsa bile dinlemesi için zorlamadan okumayı sürdürün. Ancak bu tür durumlar söz konusu oluyorsa okuma süresini kısa tutup zaman içinde yavaş yavaş arttırarak gelenek haline dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

  * Çocuğunuzun neleri ilgi çekici bulduğunu gözlemleyin ve gerekiyorsa kitabın resimlerini metne bağlı kalmadan kendinize özgü anlatımlarla ilginç ve eğlenceli hale dönüştürün.

  * Siz okurken çocuğunuzun da size katılmasını sağlayın. Hikayenin kahramanlarını resimlerden ona tanıtın. Resimleri göstererek ona sorular sorun, hikayeyi ona tamamlatın ya da farklı bir biçimde sonlandırmasını isteyin. Hatta okuduğunuz hikayeleri oyun olarak canlandırın. Böylece hem dil becerilerini, hem yaratıcılığını, hem muhakeme becerisini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

  * Çocuklar aynı hikayeyi tekrar tekrar dinlemekten çok hoşlanırlar. Siz de tekrar tekrar okumaktan sıkılmamalısınız.

  * Anne-babasının kucağında kendisine kitap okuması, çocuk için aynı zamanda sevgi gereksinmesinin de karşılandığı bir andır. Kitap okurken çocuğunuzla yakınlaşın.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri