Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Demokrasi ve insan hakları görevleri Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın demokrasi ve insan hakları sunumu Demokrasi ve insan hakları şiir Demokrasi ve insan hakları bilgileri
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Demokrasi ve insan hakları görevleri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  İnsanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmek, insanın insan olmak haysiyeti ile sahip olması gereken hakların hepsine "insan Hakları" denir. İnsan hakları, kişiyi kendi özüyle yaşatacak kurallardır. İnsanın insana hükmetmesi, onu ezmesi insan onuruna yakışmayan ve kabul edilemeyecek bir davranıştır. Bu tür ayırımların yapıldığı toplumlarda kavga, çatışma, isyan eksik olmamıştır. İnsanlar arasında hak, eşitlik, adalet, özgürlük düşüncesi yaygınlaştıkça bu konuyla ilgili mücadeleler de artmıştır.

  Demokrasi ise; halk egemenliğini koruyan, halk için uğraşan, halk adına konuşan, halkın yönetimidir. Bu yönetimde halk, yöneticilerini ya doğrudan doğruya ya da vekillerinin (milletvekillerinin) aracılığıyla seçer. Seçilen yüksek dereceli devlet yöneticilerine "bakan", bakanlardan oluşan kurula "bakanlar kurulu" veya "hükümet" denir. Bakanlardan her birinin başında bulunduğu devlet örgütüne de "bakanlık" adı verilir.
  Demokraside vatandaşlara eşit haklar tanınmıştır. Vatandaşların düşünce ve inanç özgürlükleri vardır.

  Kişilerin özgürlükleri ancak yargıç kararıyla kısıtlanabilir. Demokraside vatandaş, buyrukları yerine getiren, verilen görevleri yapan bir araç değildir. Toplumu oluşturanlardan biridir. Hakları olduğu gibi görev ve sorumlulukları da vardır. Bunun için demokrasi, günümüz için, devlet şekillerinin en üstün olanıdır.
  İnsanların, insan oldukları için sahip olmaları gereken bir takım hakların verilmesi fiikri ilk kez İngiltere'de ortaya atıldı. 19. Yüzyılda Amerika ve diğer bir çok ülkelere yayılan bu fikir akımından sonra 1789 Fransız İhtilali Avrupa'da insan haklarının kabul edilmesini ve uygulanmasını sağlamıştır.

  10 Aralık 1948 günü toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, "İnsan Hakları Evrensel Bildirisi" ni kabul etmiştir. Bildirinin aslı ingilizce, Fransızca, ispanyolca, Rusça ve Çince olarak yazılmıştır. Daha sonra Birleşmiş Milletler Teşkilatı'na üye olan devletler, bu bildiriyi kendi dillerine çevirerek imzalamışlardır.
  Bu bildiriye imza atan devletler, insan haklarına ve insanların temel hürriyetlerine saygı gösterilmesi ilkesini benimsemişlerdir. Bu devletler, Birleşmiş Milletler Teşkilatı ile işbirliği yaparak, başka ülkelerin de bu ilkeleri benimsemelerine çalışırlar.

  Dünyada barışın sağlanması, her şeyden önce, insanların temel hak ve özgürlüklerine saygı gösterilmesine bağlıdır. Birbirlerinin haklarına ve hürriyetlerine saygı göstermeyen milletler, barışı sağlayamazlar.
  24 Ekim 1945'te kurulan "Birleşmiş Milletler Örgütü" nün öncelikle amacı, dünyada barışı ve güvenliği sağlamaktı. 10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Örgütü "insan Hakları Evrensel Bildirgesi"ni kabul ve ilan etti. İnsan Hakları Beyannamesi 30 maddeden oluşmuştur. Bu beyanname insana değer veren, özgürlük, eşitlik tanıyan duyurudur.

  * İnsan Hakları Bildirisinin önemli maddelerinden bazıları:
  - Bütün insanlar hür; haysiyet ve haklar bakımından eşit doğar.
  - Kimse ırk, renk, cins, dil, din, siyasi ya da herhangi bir düşünüşten dolayı ayrılamaz .
  - Yaşamak ve hürriyet herkesin hakkıdır.
  - Hiç kimse kölelik ya da kulluk altında bulundurulamaz.
  - Hiç kimselje işkence ve insanlık dışı hareketler yapılamaz. Haljsiljet kırıcı cezalar verilemez.
  - Kanun önünde herkes eşittir.
  - Herkesin, Analjasalja uljgun olarak, mahkemelje başvurma hakkı vardır.
  - Herkesin eğitim görme hakkı vardır. Eğitim parasız olmalıdır. ilköğretim zorunludur.
  - Herkesin çalışma hakkı vardır.
  - Herkesin dinlenme, eğlenme, çalıştıktan sonra ücretli tatil yapma hakkı vardır.
  - Hiç kimse keyfi olarak malından ve mülkünden mahrum edilemez.

  İnsan hakları ve demokrasi ilk önce okulda öğrenilir. Bu nedenle hafta boyunca okullarımızda insan hakları ve demokrasinin önemi vurgulanır. Çeşitli programlar düzenlenir. Okuldaki seçme ve seçilme yarışı, pek çok arkadaşıyla ortak araç gereçleri paylaşmak zorunda oluşu, olumlu davranışlarının pekiştirilmesi süreçleri, okulun demokratik ve insan haklarına saygılı bireyler yetiştirme görevini yerine getirmesine yardımcı olacaktır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri