Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

AİDS’in bulaşma yolları nelerdir? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Veremin bulaşma yolları nelerdir Bulaşıcı hastalıkların bulaşma yolları nelerdir Sosyal ve bulaşıcı hastalıklarda bulaşma ve yayılma

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  AİDS’in bulaşma yolları nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  AİDS’in bulaşma yolları nelerdir  AIDS hastalığına neden olan HIV virüsü genellikle kan veya kan ürünleri, sperm veya diğer cinsel sıvılarla insandan insana bulaşmaktadır
  . Ayrıca Plasenta ya da anne sütüyle çocuğa bulaşan virüs, oldukça hassastır ve vücut dışında havada ve suda uzun süre yaşayamaz.
  AIDS ve Cinsel ilişki
  Vajinal, anal veya oral seks sırasında vücuttan vücuda transfer olabilen virüs, öpüşme sırasında ise tükürük transferiyle birlikte çok az bir ihtimal olsa da transfer gerçekleştirebilir. HIV virüsünün en yaygın bulaşma yöntemi dünyada heteroseksüel cinsel ilişki yöntemi olarak bilinirken, öpüşme sırasında dudak veya diş eti kanamasında yaşanan sorunlarda bu hastalığa neden olabilir.
  HIV virüsünün erkekten kadına bulaşma ihtimali daha yüksekken, doğum kontrol hapları ve lateks olmayan prezervatifler HIV’den korunma yöntemleri değildir.
  Kan nakli veya ortak şırınga kullanımı
  Özellikle uyuşturucu bağımlılarının ortaklaşa kullandıkları şırınga nedeniyle oldukça yaygın bir şekilde yayılan bu virüs, kan nakli ile bir vücuttan diğer hastaya geçiş yapabilmektedir. Geçmişte birçok hemofili hastası bu nedenle virüse yakalandığı için HIV virüsü bu kadar yaygınlaşmıştır. Günümüzde kan nakli ile HIV bulaşma riski çok çok düşüktür. Çok nadiren sağlık personelinin de enjekte olmuş iğnelerin kazara batması sonucu bu virüse yakalandığı görülmektedir.
  Anne sütü ve plasenta
  HIV, plasenta ya da süt yoluyla virüsü taşıyan anneden bebeğine bulaşır. Günümüzde doğuma yakın dönemlerde anneye ve bebeğe uygulanan antiretroviral ilaç tedavileriyle bebeğin virüse yakalanma riski azaltılabilmektedir.
  HIV / AIDS virüsü vücuda nasıl bulaşmaz?
  * El sıkışma, deriye dokunma, okşama, kucaklama, sosyal öpüşme,
  * Tükürük, gözyaşı, ter, aksırık, öksürük, idrar, dışkı,
  * Yiyecekler, içecekler, çatal, kaşık, bardak, tabak, telefon vs.
  * Tuvalet, duş, musluk, yüzme havuzu, deniz, sauna, hamam vs.
  * Sivrisinek ve diğer böceklerin sokması,
  * HIV pozitif bir kimse ile aynı ortamda kedi, köpek ve diğer hayvanlarla birlikte yaşamak.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri