Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İnsan niçin inanma ihtiyacı hisseder , sebebi nedir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Sizce Kendisiyle Alay Edilen Bir İnsan Neler Hisseder Allah'a İnanan İnsan
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 15      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  İnsan neden inanma ihtiyacı hisseder

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  İnanmak ihtiyaç mı?

  Sual: İnsanlar niçin Allaha inanmak ihtiyacı duyarlar?
  CEVAP
  Bazı felsefeciler (İnsanda tapma ihtiyacı vardır. Bunun için de, ateşe, güneşe, puta tapanlar olmuştur) diyorlar. İşin aslı ise şöyle:
  Allahü teâlâ, insana, iyiyi kötüden, hakkı bâtıldan ayırması için akıl vermiştir. Akıl, bir şeyin kendiliğinden olduğunu kabul etmez. Her şeyi bir sebebe bağlar. İnsanın ve insandaki organların ve tabiattaki nizamın yerli yerince yaratılmasını tesadüf olarak kabul edemez. Bunun gibi tabiatta bulunan canlı cansız her şeyin, bir yaratıcı tarafından yaratıldığını ister istemez kabul eder.

  Tarihlerde bildirildiğine göre, mecburi olarak bir yaratıcıyı kabul eden insan, bu yaratıcının ateş, güneş gibi şeyler olduğunu zannetmiştir. Çünkü akılla Allahü teâlâyı bilmek mümkün değildir. Allahü teâlâ, her devirde, her yere, en ufak köye kadar her ülkede Peygamberler göndermiştir. Bunlar, Allahü teâlânın varlığını, birliğini ve emirlerini insanlara bildirmişlerdir.

  Kâinattaki muazzam nizamı veya sadece insanın anatomisini inceleyen bir kimse, bunun büyük bir kudretin eseri olduğuna inanır. Buna inanan kimsenin de, Peygamberlerin bildirdiği dini kabul etmesi gerekir.

  İnsan bir harikadır
  İnsan, başlı başına bir harikadır. İnsan vücudunda lüzumsuz bir organ bulunmaması, her organın bir vazife yapması, ayrıca ruh denilen bilinmeyen muazzam bir kuvvetin bulunması, basit bir şey midir? İnsanoğlunun yaratılması yanında, harika olarak kabul edilen şeyler çok basit kalır. Hadis-i şerifte, (Kendini bilen Rabbini bilir) buyurulmuştur. İnsan, kendi vücut yapısını iyi bir tetkik etse, ne muazzam bir varlık olduğunu görür ve kendisini yaratanın varlığına ve birliğine inanır.

  İlmi olan bir insan, kâinattaki canlı cansız bütün varlıklara bakarak, bunların rastgele yaratılmadığını anlar. Kur'an-ı kerimde, tefekkürün [düşünmenin] önemi bildirilir. Mesela güneş, dünyamıza çok yakın veya çok uzak olsa idi ne olurdu? Çok yakın olsa, sıcak her şeyi yakar, hayat olmazdı. Güneş çok uzak olunca da, dünya gerekli ısıyı alamayacağı için yine hayat olmazdı. Güneşi insanların tam istifade edeceği yere koyan Allahü teâlânın kudreti sonsuzdur. Gezegenlerin dünyamıza çarpmadan dönmesini inceleyen bir fen adamı, elbette yaratıcıya inanır ve müslüman olur. Kısacası fen ilmine vakıf olan bir ilim adamının, Allahı inkâr etmesi mümkün değildir.

  Normal bir aklın kabul ettiği bir gerçeği inkâr etmek, akla ve ilme uymaz. Merhum Nasreddin Hocanın "Doğduğuna inanıyorsun da öldüğüne niçin inanmıyorsun?" dediği gibi, kâinatı, ayı, yıldızı ve diğer varlıkları gören kimse, bunları yaratan birinin bulunduğunu inkâr ederse, kendi kendini yalanlamış olur.

  Dünyadaki insanların çoğu, yaratıcıyı kabul etmektedir. Ancak İslamiyeti incelemedikleri için, kimi 3 tanrı inancına, kimi de, çeşitli hurafelere saplanmıştır. Halbuki doğru tektir. İki nokta arasından yalnız bir doğru geçer. Eğri çizgi ise çok olur. Mühim olan bu doğruyu bulabilmektir.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Kullanıcı

  insanlar korktuğu zaman basları dertte olduğu zaman kimseden yardım isteyemecegi zamanlar yaratıcıya sıgınırlar onuun için inanma ihtiyacı duyarlar


 5. Misafir Üye

  ben kendimce cevap vereyim işin özü bilmemek bizler bilmediğimiz bir şeyleri bilen bir varlığın olduğuna inanmayı isteriz bu bizi korkularımızdan kurtaracak şeydir. Korkular ise insanları inanmaya itmiştir. yani şöyle soyleyim ben köpekten korkuyorum aslında onun beni ısırmayacağını bilsem ona karşı bir korkum kalmayacak bu bana karşı o hayvanın yapacağı tepkiyi bilmediğim için kaynaklanıyor insan korktuğunda bir şeye sığınmaya ihtiyacı vardır yanımda köpekten korkmayan birisi olsa belki ona sığınacam ama ya teksen o zaman sığınacak bir varlık aramak zorundasın bu inancı olusturur birşeye inanmak zorunda olduğunu korkularından dolayı kabullenirsin ona güvenirisn ve seni koruyacağını bilirsin bu başka bir varlığa yüklenemez nedir o küçükken baban tapılacak insandır ama büyüdüğünde karşındakinin bilgisininde gücününde yetmediğini gördüğünde veya yaşlandığını gördüğünde başka birşeye sığınmak zorundasın oda senin bilemediklerini bile bildiğine inanacağın bir varlık ona sığınacağın ve seni herşeyden koruyacak varlık. İşin özü bilmemek korkuyu tetikler korku sığınmayı yani inanmayı tetikler.
  Müslümanlık Hristiyanlık diye sorgularsan daha farklı orda sana verilen kadar aklın girecek işe neden müslümanlık veya neden başka bir din ??? onu sen seçmelisin


 6. Misafir Üye

  çokk güzel açıklamışsınız çok teşekkürler


 7. Misafir Üye

  biraz daha kısa lütfen


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri