Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İnsanın irade sahibi oluşunu açıklayınız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın İnsanın Özgürlüğü İle Sorumluluğu Arasındaki İlişkiyi Açıklayınız İnsanın akıl sahibi bir varlık oluşunu açıklayınız Hırsızlığın
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  İnsanın irade sahibi oluşunu açıklayınız

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Başarı İradenin Hedefidir

  Çok yoğun iş hayatım içinde fırsatlar yaratıp, insanlarımızla sık sık bir arada oluyorum. Hergün on beş, yirmi kişiyle yüz yüze ve otuz, kırk kişiyle de telefonla görüşüyorum. Televizyon ve radyo programlarına çıkıyor, zaman zaman üniversite öğrencilerine konferanslar veriyorum. Gördüğüm ve saptadığım kadarıyla gençlerimiz pırıl pırıllar. Öğrenmek, başarılı olmak, geleceklerini sağlam zeminlere oturtmak istiyorlar. Teknolojiyi izliyorlar, internetten fazlasıyla yararlanıyorlar.


  Ancak gençlerimiz, gerçek başarı için hangi yolu izlemek gerektiğini net olarak kestiremiyorlar. Yukarıda sözünü ettiğim bütün o ilişkilerde tespit ettiğim en büyük eksikleri, başarı için iradeli olmak gerektiğinin tam bilincinde değiller.

  İş hayatı bana sayısız insan tanıttı. Başarılı olanları her zaman dikkatle izledim. Onlardan pratik bilgiler edindim. Üzerine öğrendiklerimin ve tecrübelerimin kazandırdıklarını ekledim. Sonuçta vardığım nokta ya da saptadığım özellik, “Tüm başarılı insanlar kendilerine ve özellikle iradelerine hakim, her şeyi programla yapan disiplinli insanlar” oldu.

  Bu sonuca varınca, ister istemez kendime “İrade nedir? Nasıl iradeli olunur? Başarıda irade şart mıdır?” sorularını sormaya ve cevaplarını aramaya başladım.

  İrade, hayatımızı yönlendirme gücüdür. İrade, insanın sahip olduğu düşünce yeteneği ile var olan alternatifler arasında seçimini akıl süzgecinden geçirerek, en doğru ve en faydalı olanı yapmasıdır.

  Akıl gücü ve düşünce kabiliyeti, eğitimden geçmiş bir irade ile birleşirse insanı farklı kılar. Bunun sonucunda da insan manen ve maddeten yükselebilir. Olumlu, doğru ve iyi kullanılmaması halinde ise insan kendini alçaltır. İrade aynı zamanda “Kişisel tayin gücü”dür. “Edebilme gücü”dür. “Yaparsam ne olur?” ya da “Yapmazsam ne olur?” sorularına mantıklı cevap verebilenler irade sahibidirler.

  Kendisinin ve toplumun yararına, yücelmesine katkı yapacak her düşünce makuldür ve mantıklıdır. Doğru cevaba göre karar veren ve uygulayan kişi iradelidir. İrade, karar verilen eylemi yaptıran akıl ve gönül iş birliğidir. Zeka, bilgi, çalışma yanı sıra irade varsa başarı da kaçınılmazdır ve mutlaktır.

  İnsanlık tarihine bakıldığında, başarı kazanmış her kişinin ne denli irade sahibi ve azimkar olduğu açıkca görülür. Resim, müzik gibi tüm sanat dallarında, bilim alanında, devlet yönetiminde, bütün savaşlarda, sportif branşlarda başarı için önce “irade”nin var olması inkar edilemez bir gerçektir.

  Hiç şüpheniz olmasın ki, iradenin de düşmanları vardır, çalışmanın da... Bu durumda tabii ki başarının da düşmanları kaçınılmaz olur. En azılı düşman da tembelliktir. Tembellik, içinde bulunduğumuz kişisel ve sosyal şartlara göre kılıktan kılığa girer. Okul yıllarından kalan, “Aman boş ver. Dersi bugün asalım, sonra çalışırız” ve benzeri sözcükler pek de yabancımız değildir. O nedenle öncelikle bu azılı düşmanı tanımak zorundayız.

  Gevşeklik, uçarılık, sadece zevk-i sefa peşinde koşmak gibi düşünce ve eylemler, gerçek irade karşısında yok olmaya mahkumlardır. Zayıf irade ise teslim olmaya hemen hazırdır. İnsan iradesi ile insandır.

  İradenin gücünü çözdüğümüzde, başarının bir şans olmadığını açıca görebiliriz. Evet, başarı ne şanstır, ne mirastır, ne servettir ne de mevkidir. Başarı gayretle çalışarak, irademizin gücüyle, hedeften şaşmadan elde ettimiğiz bir nimettir.

  Bilinç, farkındalık, gayret, iyi eğitim ve iyi terbiye “İradeli” olmanın en kısa ve doğru yollarıdır. Ruhsal bir yetenek olan irade eylem, çalışma şekli, düzen, çalışma disiplini ile ortaya çıkar. Bilinçli farkındalık ve metotlu her çalışma aynı zamanda iradenin de ürünüdür. İradenin üstün kuvvetine inananın hayat planı, “Her gün çaba, biraz daha çaba” olmalıdır.

  “Ok-yay-hedef” olarak tarifi yapılan bir bilgelik yolu vardır. Yay bedenimiz, aklımız, düşünce gücümüz, niyet ve enerjimizdir. Kültürümüzdür. Çalışma kararı alındığında “Ok”u hedefe yöneltir. Ok iradeli, sabırlı, yolunda şaşmadan giden bir çalışma temposu ve metodudur. El, kol sabit, gözler hedefte, tüm beden ve beyin çalışma azmi ile bütünleştiğinde fırlatılan ok yolundan şaşmaz, hedefe gider ve tam “12”den vurur.

  İşte başarı budur!.. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri