Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

zekat ve sadakayla ilgili hadis ler , zekat ve sadaka hakkında hadis ler , zekat ve sadaka ile ilgili hadis ler Kısaca Benzer Konulara da
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 7      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Zekat ve sadaka ile ilgili hadisler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Zekat ve Sadaka ile ilgili Hadisler

  Hz. Ebü Hüreyre (radiyallâhu anh) anlatiyor: "Hasan ibnu Ali (radiyallâhu anhümâ) zekât hurmasindan bir tanesini alip, hemen agzina atti. Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm): "Hişt, hişt at onu! Bilmiyor musun, biz zekât yemiyoruz!" -veya: "Bize zekât helâl degildir!-" diye müdâhale etti." (KüTüB-i SiTTE/2031)
  Yine Sahiheyn'de gelen bir diger rivayette şöyle denmiştir: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Ben bâzan evime dönüyor, yatagimda veya odamda yere düşmüş bir hurma buluyorum. Onu yemek üzere kaldirdigim vakit, "bu, sadaka hurmasi olmasin?" diye aklima geliyor, korkup (tekrar yere) atiyorum." (KüTüB-i SiTTE/2032)
  Yine Ebü Hüreyre (radiyallâhu anh) anlatiyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) efendimiz, kendisine bir yiyecek getirilince, mahiyeti hakkinda sorardi. Eger "hediye oldugu" söylenirse ondan yerdi, "sadaka oldugu" söylenirse yemeyip Ashabina, "Siz yiyin!" derdi." (KüTüB-i SiTTE/2033)
  (Peygamberimizin azadlisi) Ebü Râfi' (radiyallâhu anh) anlatiyor: "Resülullah (aleyhissalatu vesselâm), Beni Mahzüm'dan bir adami zekât toplamak üzere gönderdi. Adam bana: "Benimle sen de gel, zekâttan sana da bir pay düşsün" dedi. Kendisine "Hele Resülullah'a bir sorayim" cevabini verdim ve sordum. Efendimiz: "Bir kavmin âzadlisi o kavimden sayilir, bize sadaka helâl degildir" buyurdu." (KüTüB-i SiTTE/2034)
  Yezid ibnu Hayyan, Zeyd ibnu Erkam radiyallahu anh'tan naklen anlatiyor: ""Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  "Haberiniz olsun! Ben size iki agirlik birakiyorum. Bunlardan biri Allah Teâla'nin Kitabi'dir. O, Allah'in (sema-arz arasina uzanmiş) ipi olup, kim ona tutunursa hidayet üzere olur, kim de onu terk ederse dalâlete düşer. ikincisi itretim, Ehl-iBeytim'dir." Biz, Zeyd ibnu Erkam'a sorduk:
  "Kadinlari da Ehl-i Beyt'inden midir?"
  "Hayir! dedi, Allah'a yemin olsun, kadin bir müddet erkekle beraber olur. Sonra (kocasi) onu boşar, o da babasina ve kavmine döner. "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'in Ehl-i Beyt'i asli ve kendinden sonra sadaka olan asabesi'dir."
  (KüTüB-i SiTTE/4463) 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri