Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

çiçekli bitki ve şapka lı mantar arasındaki farklar nelerdir bilgi verirmisiniz ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın çiçekli bitki ve çiçeksiz bitki arasındaki fark Bitki
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 58      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Çiçekli bitki ve şapkalı mantar arasındaki farklar nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Mantarlar ve bitkiler arasındaki farklar

  Dünyanın her yerinde yetişen mantarların 1,5 milyondan fazla türü bulunur. Latince Fungi mantarlar, Fungus ise mantar anlamındadır. Mantarlar nemli ortamlarda çoğalırlar. Çok hücreli ve tek hücreli olabilen ökaryotik canlılardan oluşan ve şapkalı mantarların tümüne halk arasında genel olarak mantar denir.
  Mantarların bitki olduğunu düşünenler bulunmaktadır. Ancak mantarlar bitki değildir. Mantarlar kendi besinlerini üretemezler. Bu yüzden mantarlar üretici değil, ayrıştırıcıdırlar. Mantarlar bitkiler gibi klorofil içermediklerinden, yaşamları için gerekli besini üretemezler. Besinlerini dış kaynaklardan sağlarlar. Mantarlar eşeyli üreme ve eşeysiz üremeyle ürerler. Her iki durumda da spor oluştururlar.

  Yapıları ve yaşam biçimleri açısından gerçek bitkilerden farklı özellikleri bulunan bu canlıların bazıları tekhücreli ve ilkel, bir bölümü ise çok hücreli ve gelişkindir. Mantarların karmaşık gruplandırması vardır. Geleneksel sınıflandırma sistemlerinde bitki olarak kabul edilen mantarlar günümüzde kendi aralarında değerlendiriliyor.

  Toprakta, suda ve havada görülen bu canlılar doğrudan hayvanlar ve bitkiler ya da bunların artıkları (ölü organik maddeler) üzerinde yaşarlar. Birbirinden çok farklı yapıda olanları mevcuttur. Bazı mantarların biçim ve boyutları, çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük, bazıları ise orman ve çayırlarda yetişen yenilen ve yenilmeyen şapkalı mantarlardır.
  Ekmek, bira ve yoğurt yapımında etkili olan mantarlarda vardır. Mantarların besinlerin bozulmasına da neden olan türleri de vardır. Çürük meyve, bayatlamış ekmek ve peynir gibi çeşitli yiyeceklerin üzerinde çoğalarak sarımsı ya da mavimsi yeşil renkli küf katmanı oluşturur. Ekmek ve bira yapımında kullanılan mayalar da bu gruptandır. Ayrıca, tekhücreli ilkel cıvık mantarlar, yaşlı ağaçların üzerinde rafsı katmanlar oluşturan kav mantarları ve çeşitli bitkilerde hastalıklara yol

  Mantarların yapısı oldukça basittir. Gerçek bitkiler gibi kök, gövde ve yaprakları bulunmayan mantarlar, “hif” denen dallanmış ince iplikçiklerden oluşurlar. Hifler yani mantar iplikçikleri kolaylıkla beslenebileceği herhangi bir ortamda kendiliğinden de hızla büyüyerek gelişir.
  Eğreltiotları ve suyosunları gibi mantarlar da tohumlarla değil sporlarla ürer. Spor, üzerinde koruyucu bir örtü bulunan ve pro-toplazma içeren, çıplak gözle ayırt edemeyeceğimiz Ulaştığı yerde canlılığını koruya-bilen spor hücreleri nemli bir yüzeye konduğunda gelişerek hif oluşturur.

  Mantarların sporları ya doğrudan hifler üzerinde ya da özel sporkeselerinde oluşur. Bunları taşıyan yapıya yani spor üreten organlara da sporofor denir. Mantarın şapkasının altına bulunan yan yana dizilmiş ince levhacıklara “Lamel” denir. Bu lameller de yeni mantarlar üretebilecek milyonlarca spor hücresi bulunur. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  herika 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri