Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

suyun donma eğrisi nedir , suyun donma eğrisi hakkında bilgi verirmisiniz :? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Suyun Donma Derecesi Ve Hissedilir Sıcaklık Olgusu suyun
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  suyun donma eğrisi

  Sponsorlu Bağlantılar
  suyun donma eğrisi nedir, suyun donma eğrisi hakkında bilgi verirmisiniz :?

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Suyun Donma Derecesi Ve Hissedilir Sıcaklık Olgusu
 3. suyun donma ve kaynama sıcaklığı
 4. suyun donma noktası kaç derecedir
 5. suyun donma noktası
 6. DONMA-DONMA nedir? - DONMA anlamı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Suyun donması ve buzun erimesi  Birçok madde katı halden sıvı hale geçerken hacmi artar. Suyun ise erirken hacmi azalır. 0oC’deki 1 gram buzun hacmi 1,0101 cm3 iken, 0oC’deki 1 gram suyun hacmi 1,0002 cm3 e düşüyor. Bunun sebebini anlamak için suyu ve buzu oluşturan oksijen ve hidrojen moleküllerinin buz ve su durumundaki yapılarına bakmak gerekir. Aşağıdaki resim buzun ve suyun moleküler yapısını göstermektedir.

  Erime esnasında hacmi azalan su, +4oC’ye gelinceye kadar hacmi azalmaya, sonrasında tekrar artmaya başlar. Su +4oC’de maksimum yoğunluğa sahip olur.
  Suyun donarken hacminin artması dolayısıyla yoğunluğunun azalması dünyadaki hayatın devamı için gerekli milyonlarca şartlardan sadece bir tanesidir. +4oC’deki su en dibe inip burada yaşayan canlıların donmaktan kurtulmasını sağlar. Su donduğunda hacmi azalsaydı, göller, akarsular ve hatta denizler alttan donmaya başlayacaktı. Kış yeterince soğuk geçse bütün denizin donma ihtimali doğacaktı.
  Suyun donarken hacminin artması birçok kişiyi, buz soğudukça hacmi daha da artar düşüncesine sürükleyebilir. Ama durum öyle değil. Buz soğudukça hacmi azalmaya ve yoğunluğu artmaya başlar. Bu konu fizik sorusu hazırlayan fizikçilerin dikkatine sunulur. Suyun hacim-sıcaklık grafiği aşağıdadır.
 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri