Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

sanayi devriminin günümüze etkileri , sanayi devrimi ve etkileri nedir , sanayi devrimi ve etkileri nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın sanayi devrimi ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 8      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Sanayi devrimi ve etkileri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Tarihi süreç içinde incelendiğinde iki önemli olay toplumları ekonomik, sosyal ve siyasi açıdan olduğu kadar çalışma ilişkileri açısından da etkilemiştir. Bu olaylar sanayi devrimi ve bilgi devrimidir. Sanayi inkılabı 1768’de James Watt’ın buhar makinasını icadı ile başlamış daha sonra 1800’lü yılların başında demir-çelik alanında, 1825 yıllarında ulaştırma sektöründe, 1850’lerde kimya sektöründe, 1875 yıllarında elektrik endüstrisi alanında ve 1900’lü yılların başında benzin motoru alanındaki sanayileşme dalgalarıyla devam etmiştir.

  Bilgi devrimi ise kimi yazarlara göre İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde başlayan bir süreçte gerçekleştiği kabul edilmekle beraber genel olarak 20.yüzyılın son çeyreğinde mikro bilgi-işlem teknolojisi ile mikro-elektronik tekniklerin yaygın olarak kullanılmasıyla gerçekleşmiştir.

  James Watt’ın buhar makinasını icadıyla başlayan teknolojik atılım zinciri nasıl ki çalışma ilişkilerinde önemli değişim ve dönüşümlere neden olduysa 20.yüzyılın son çeyreğinde ortaya çıkan yeni teknolojilerin de çalışma ilişkilerine önemli etkileri olmuştur.

  Sanayi devrimine kadar bilim ve teknoloji birbirinden bağımsız gelişmiş, aralarında bir etkileşim olmamıştır. Bilim doğayı, bilinmeyeni öğrenmeyi hedeflerken, pratik amacı olmamıştır. Teknoloji ise tecrübeye dayalı olarak gelişmiş, bilimsel tabanı olmamıştır. Sanayi Devrimi ile aralarında etkileşim başlamıştır. Nitekim buhar gücüyle üretimin birleştirilmesi sonucunda üretim patlaması görülmüştür. İkinci Dünya Savaşı Sonrası dönemde ise yeni bir teknoloji devrimi başlamıştır. 20.yüzyılın son çeyreğinde etkilerini gösteren bu dönüşümün temelinde 1964’de transistörler yerine mikro ve entegre devrelerin kullanılmaya başlaması yatmaktadır. Bu değişim hız ve güvenilirliği artırırken maliyetlerde düşme sağladı. Bilgi teknolojileri, mikro bilgi-işlem teknolojileri de denilen yeni teknolojiler; mikro-elektronik, telekomünikasyon, uydu ve video sistemleri vasıtasıyla bürolarda; şahsi bilgisayarlar (PC’ler), bilgisayar esaslı kontrol sistemleri, bilgisayarla çizim (CAD), bilgisayar destekli eğitim, kablolu TV, bilgi bankası ve elektronik postalama gibi farklı sahalarda çok yaygın bir uygulama alanına sahiptir. Mikro-elektronik teknolojilerinin önemli niteliklerinden birisi de bilgisayar dışında birçok ürün ve süreçle birlikte uygulanabilmesidir. Gerçekten de mikro-chipler sayesinde uzay bilimleri ve teknolojisinde büyük atılımlar gerçekleşmiş, biyo-teknolojilerdeki gelişmelerle genlerle oynanmaya başlanmıştır. Mikro işlemler; ev aletleri, cep hesap makineleri ve saatler olarak kullanılmaktadır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Sanayi İnkılabının Nedenleri-Sonuçları, Günümüze Etkileri, Hayat


  SANAYİ İNKİLABI
  El tezgahlarından fabrika sistemine, tek tek üretimden seri üretime geçişi, insan emeğinin yerini makinelerin almasını ifade eder. 18. yüzyılın ikinci yarısında İngiltere'den başlayarak diğer Avrupa ülkelerinde de yaşanmıştır.

  Sanayi İnkılabı'nın Nedenleri
  * Coğrafi keşifler sonunda bulunan yeni kıtalardaki değerli madenlerin Avrupa'ya taşınması ve ticaret hayatının canlanmasıyla meydana gelen sermaye birikimi
  * Rönesans’la birlikte başlayan bilim ve teknolojideki gelişmelerdir.

  Sanayi İnkılabının Başlaması ve gelişimi:
  Sanayi İnkılabı (Endüstri Devrimi) ilk olarak İngiltere'de dokuma endüstrisinde başladı. Çelik, buhar gücü ve elektrik sırayla sanayiye girdi ve yararlanılmaya başlandı. XVIII. yüzyılın ilk yarısında İngiltere'de başlayan sanayileşme daha sonra Fransa, Belçika, Hollanda, ABD ve Japonya'da da gerçekleşmiştir.
  Sanayi İnkılabı'nın Sonuçları
  * Büyük fabrikalar kuruldu ve üretimde büyük bir artış meydana geldi.
  * Yeni buluşlar ve teknik ilerlemeye önem verildi.
  * Modern işçi sınıfı doğdu, işçi haklarını koruyan sendika ve partiler
  kurulmaya başlandı.
  * Kapitalizm, liberalizm, sosyalizm gibi akımlar ortaya çıktı.
  * Kentleşme ve kent sorunları doğdu.
  * İnsanın dünyaya düşkünlüğü ve rahata olan tutkusu arttı.
  * Hammadde ve pazar ihtiyacı arttı.
  * Fransız İhtilali'nin sonuçlarına ters bir şekilde sömürge elde etme
  yarışı hızlandı.
  * Bu gelişmeler devletler arasında önüne geçilmez bir ekonomik rekabeti
  başlattı ve zincirleme olarak I. ve II. Dünya Savaşlarına neden oldu.

  Sanayi İnkılabı, geri kalmış, teknolojik gelişmesini tamamlayamamış
  ülkeler için büyük bir sıkıntıyı da beraberinde getirmiştir. Bu ülkeler
  Endüstri İnkılabını gerçekleştirmiş olan ülkelerin hammadde ve pazar
  kaynağını oluşturmuştur. Osmanlı Devleti açısından da Sanayi İnkılabı çok
  büyük sıkıntı yarattı. Kapitülasyonların da olumsuz etkisi yüzünden
  Osmanlı ekonomisi çöküntüye uğradı. EI tezgahlarından oluşan yerli
  sanayi dağıldı.

  Sanayi İnkılabından Olumsuz Etkilenen Devletler
  Sanayi inkılabından olumsuz etkilenen devletlerin ana özelliği teknolojilerinin gelişmemiş ve hatta gelişmiş ülkelerden geride kalmasından dolayı olmuştur. İnsanlar sanayiyle başa çıkamayacaklarını anlayınca el tezgahlarını kapatmışlardır. Bundan sonra da kendine bir şey üretemeyen devletler dışarıya borçlanmıştır. Bunu bilen gelişmiş ülkelerde gelişmemiş devletleri soymuştur. Ekonomi iyileşecek diye düşünürken gelişmemiş devletler aksine daha da borçlanmışlar ve zarar etmişlerdir.

  Sanayi İnkılabından Olumlu Etkilenen Devletler
  Sanayi inkılabından olumlu etkilenen devlerin başından inkılabın çıktığı İngiltere vardır. İngiltere sömürgeler sayesinde fazla mal elde etmiştir ama bu malları işleyecek tezgahlara sahip değildirler bundan dolayı çalışmalar başlamıştır.
  Ve tabii ki Rönesans’ında büyük katkısı olmuştur. Rönesans sayesinde devletlerin teknolojileri gelişmiştir.
  Sanayi İnkılabının Günümüze Etkileri
  Etrafımıza baktığımızda şu anki bütün her şeyin teknoloji harikası olduğunu görürüz ama yıllar önce böyle değildi el tezgahlarında bin bir zahmetle yapılıyordu her şey. Osmanlı Devleti sanayi inkılabından olumsuz etkilenmiştir fakat bizi olumlu etkilemiştir. Şu anda nano teknoloji denen bir bilim var bunun sayesinde her şey küçük ve hafif halbuki yüzyıllar önce hepsi çok büyük ve tonlarca ağırlığındaydı. Şimdi düşündüğümüzde çok garip gelse de aslında bilgisayarın atası bile buharla çalışan tezgahlar. Onlar olmasaydı bu zamana kadar teknoloji gelişmeyecekti. Sanayi inkılabı hayatımızda büyük değişikliklere neden olmuştur. Örneğin köyden kentlere göçler olmaya başlamıştır bundan dolayı büyük şehirler çekilmez hale gelmiştir. Sonra havanın kirlenmesinde de çok büyük etkiye sahiptir. Kısacası sanayi inkılabının hem olumlu hem de olumsuz etkileri vardır.


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri